Śmierć Gocłowskiego

3 maja 2016 r. w Gdańsku, w wieku 84 lat, w 60. roku kapłaństwa i 33. roku biskupstwa zmarł abp senior Tadeusz Gocłowski.

Dwa tygodnie temu były metropolita gdański trafił do Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego z rozległym udarem mózgu. Dziś po południu nastąpił drugi, śmiertelny atak choroby.

Tadeusz Gocłowski urodził się 16 września 1931 roku w Piskach. Ukończył gimnazjum księży misjonarzy w Krakowie. Święcenia kapłańskie przyjął 24 czerwca 1956 w Krakowie. Był doktorem prawa kanonicznego. Studiował na KUL i w Rzymie.

23 marca 1983 roku został mianowany biskupem tytularnym Benevento i biskupem pomocniczym biskupa gdańskiego Lecha Kaczmarka, konsekrowany 17 kwietnia 1983 w bazylice Mariackiej w Gdańsku.

31 grudnia 1984 r., po śmierci bp. Kaczmarka, został mianowany biskupem gdańskim, od 25 marca 1992 r. był arcybiskupem metropolitą gdańskim. Sprawowanie urzędu zakończył 26 kwietnia 2008 r. W 2011 r. został odznaczony Orderem Orła Białego przez prezydenta Bronisława Komorowskiego.

W głównym wydaniu telewizyjnych „Wiadomości” o śmierci arcybiskupa poinformowano w sposób wyważony i oszczędny. Natomiast liberalne media podkreślają, że duchowny był jedynym przedstawicielem Episkopatu Polski podczas potajemnych spotkań w Magdalence i obrad Okrągłego Stołu, co z punktu widzenia aktualnej wiedzy historycznej nie jest wyjątkowym honorem.

Gocłowski zostanie zapamiętany jako niedawny obrońca byłego prezydenta RP Lecha Wałęsy – tajnego współpracownika SB ps. „Bolek”. W wywiadzie udzielonym bulwarówce „Fakt” w lutym 2016 r. powiedział: Prawda jest taka, że mamy wolność, demokrację. Pamiętajmy o dramatycznych latach 70-tych! Ktoś, kto popełnił grzech i się wyspowiadał, ma prawo do spokojnego sumienia. Lech Wałęsa był przywódcą dziesięciomilionowego ruchu Solidarności! (…) Wałęsa odegrał tak fantastyczną rolę w historii współczesnego świata, dlatego trzeba z szacunkiem podchodzić do tego, jaki jest. Nikt z nas nie jest wolny od słabości. Kiedy słyszę jakiegoś polityka, który opowiada, że obecnie kończy się komunizm w Polsce, jestem przerażony. Czy 25 lat zostało przekreślone? Komunizm upadł pod koniec lat 80-tych!

Nazwisko arcybiskupa bardzo często pojawiało się w kontekście największego w historii Pomorza skandalu finansowego z udziałem przedstawicieli Kościoła katolickiego zwanego „aferą Stella Maris”.

W 2014 r. Sąd Okręgowy w Gdańsku skazał Z.B. – byłego kapelana abp. Tadeusza Gocłowskiego i jego pełnomocnika w Stella Maris za „wyrządzenie szkody finansowej o wielkich rozmiarach”: Wraz z trzema innymi oskarżonymi odpowiadał za współudział w przywłaszczeniu mienia ponad 20 spółek handlowych na kwotę ponad 67 mln zł, pranie pieniędzy oraz uszczuplenia podatkowe na szkodę Skarbu Państwa w wysokości kilkunastu milionów złotych. Z.B. podczas trwającego sześć lat procesu, jako były szef wydawnictwa, przyznał się do zarzutów. Sąd skazał go również na 55 tys. zł grzywny. 

→ (mb)

3.05.2016

• foto: Jerzy Pinkas / gdansk.pl

 

 

0
0

Jedna myśl na temat “Śmierć Gocłowskiego

 • 04/05/2016 o 09:33
  Permalink

  Mówią, że nie ma ludzi niezastąpionych, ale to powiedzenie nie dotyczy ks. abp. Tadeusza Gocłowskiego. Głęboko jestem o tym przekonana. W pamięci wiernych pozostaną wielkie Jego zasługi dla demokratycznej Polski. Ogromnie przykro, że odszedł.

  0

  0
  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.