Sala pamięci żołnierzy AK – historia na wyciągnięcie ręki

Jest w centrum Piotrkowa miejsce wyjątkowe, które obowiązkowo powinien odwiedzić każdy mieszkaniec i turysta.

Sala Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej Okręgu Łódź im. mjr Gaja usytuowana jest w udostępnionych przez oo. Bernardynów dwóch niewielkich, piwnicznych pomieszczeniach, do których prowadzi wejście od strony ul. Słowackiego, tuż obok drzwi do klasztornych korytarzy. Powstała w 1982 r. w ponurych miesiącach stanu wojennego z inicjatywy rodzin, przyjaciół i bliskich żołnierzy AK polegīch w walce z hitlerowskim agresorem.

Zgromadzono tu setki pamiątek z okresu okupacji będących świadectwem tamtych wydarzeń. Przeglądając zbiory obcujemy z autentycznymi bohaterami, a ich wizerunki i przedmioty, którymi się otaczali niosą silny ładunek emocjonalny. Wizyta w tym miejscu jest najlepszą lekcją historii, bo historia to nie trudne do zapamiętania daty, ale ludzie, którzy tworzyli przeszłe wydarzenia.

Kustoszem Sali Pamięci jest od wielu lat sierż. w stanie spoczynku Marian Makowski, który oczekuje na zwiedzających we wszystkie niedziele i święta w godz. 11-13, a w pozostałe dni po wcześniejszym anonsie telefonicznym – nr 515-518-589.

Przy okazji apelujemy do piotrkowskiego Centrum Informacji Turystycznej o włączenie izby do listy miejsc wartych odwiedzenia, gdyż bezsprzecznie jej eksponaty należą do ważnych elementów pamięci historycznej.

→ (mb)

8.05.2016

• Zdjęcie górne: 3.05.2016 r., Marian Makowski przed drzwiami do Sali Pamięci

• foto: Mariusz Baryła / GazetaTRYBUNALSKA.pl

 

 

1
0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.