Przereklamowany folklor miejski

W sobotę 21 maja 2016 r, rozpoczął się w Piotrkowie XII Ogólnopolski Festiwal Kapel Podwórkowych organizowany niezmiennie przez Stowarzyszenie Folkloru Miejskiego „Agrafa” pod kierownictwem Marka Dolecińskiego.

Widownia w miejskim amfiteatrze przy ul. Słowackiego świeciła pustkami, publiczność składała się głównie z osób 60+, trudno było dostrzec młode twarze. Dwudniowa impreza robiona na siłę, dla stosunkowo niewielkiej, często przypadkowej grupy odbiorców.

12-Festiwal-Kapel-2016-plakat
Kliknij, aby powiększyć.

Tradycja „folkloru miejskiego” jest kultywowana przede wszystkim na południu kraju, gdzie wspólne muzykowanie wpisane jest w dziedzictwo regionu, dlatego „Śląska Gala Biesiadna” przyciąga tłumy fanów. W prowincjonalnym Piotrkowie, pozbawionym korzeni muzycznych, występy kapel podwórkowych wywołują raczej zażenowanie, a nie entuzjazm.

Jesteśmy gorącymi zwolennikami różnorodności, ale musi być spełniony jeden warunek – jakość. Publiczność ma zawsze rację, więc trudno od niej wymagać, aby akceptowała zwykłą chałturę.

Urząd Miasta przeznaczył na wsparcie imprezy 50 tys. PLN (czytaj: > tu), a cały budżet Festiwalu zamknął się kwotą 150 tys. PLN. Biorąc pod uwagę niski poziom zarówno artystyczny, jak i organizacyjny, śmiało można stwierdzić, że piotrkowski przegląd jest przereklamowany, a przede wszystkim zbyt drogi.

W roli konferansjerów wystąpili: nasza ulubiona prezenterka Karolina Paras, zdecydowanie marnująca się w urzędniczej TV Piotrków i jak zawsze elegancki, stosownie ubrany, błyskotliwy Andrzej Woźnicki. Obecność tej pary na scenie okazała się jedynym jasnym punktem programu.

Z powodzeniem cała recenzja z XII Festiwalu Kapel mogłaby zamknąć się w krótkim filmie:

 

→ (mb)

22.05.2016

• foto: Mariusz Baryła / GazetaTRYBUNALSKA.pl

 

 

0
1

16 myśli na temat “Przereklamowany folklor miejski

 • 29/05/2016 o 00:00
  Permalink

  „Fakiry” skończyły się na „Kill ‚Em All”.

  0

  0
  Odpowiedz
 • 24/05/2016 o 02:06
  Permalink

  W mojej opinii samorząd miasta Piotrkowa w osobie prezydenta K. Chojniaka powinien po tylu latach finansowania takiej chały zaprzestać marnowania wspólnych pieniędzy i zacząć wreszcie wspierać kulturę wyższą, bo w tym mieście są mieszkańcy o innych potrzebach niż ta specyficzna ludność z nor Starowarszawskiej i Pereca, niż ci obywatele wysiadujący ławkę w Rynku pod kamienicą ze sklepem jubilera i klienci spożywczego po przekątnej.

  0

  2
  Odpowiedz
  • 24/05/2016 o 08:56
   Permalink

   Pani Mario niech pani nie obraża ludzi ze Starowarszawskiej i Pereca bo to są też ludzie a ze zycie ich pokierowało inaczej,trudno.A kim pani jest niech pani zerknie sobie w dowód osobisty.Mam dla pani propozycję,może pani zorganizuje coś w tym mieście a ludzie to ocenią.Piszę pani z małej litery bo tak mi się podoba.Trzeba szanować wszystkich i starszych i młodych i nie wydziwiać.

   2

   0
   Odpowiedz
 • 23/05/2016 o 11:17
  Permalink

  Impreza przaśno-buraczana. Żenująca wizytówka Piotrkowa. Większość siedzeń świeciła pustkami. „Tańczący” menele. Dużo marginesu społecznego, biedota która nigdzie nie była i nic nie widziała. Obciachowa obecność prezydenta Chojniaka na estradzie. Pompowanie samorządowej forsy w straszliwą szmirę. STOP!

  0

  2
  Odpowiedz
 • 23/05/2016 o 10:56
  Permalink

  No i proszę jeszcze się taki nie urodził żeby każdemu dogodził.A co do artykułu to chciałem spytać czy piszący na dyskotece widział kiedyś osoby 60+?Trzeba było przyjść w sobotę po południu i w niedziel i zobaczyć ile było osób i jak śpiewali i się bawili.Czy dla tych osób 60+ to już nic się nie należy?Panie Marku niech Pan nie słucha tego co mówią i piszą osoby,które sie na folklorze nie znają tylko niech Pan organizuje w przyszłym roku festiwal.Jest to muzyka dla starszych osób i oni pokazali swoją obecnością,że to lubią.Na filmiku też widać,że tak mało osób to niebyło.

  2

  0
  Odpowiedz
 • 23/05/2016 o 10:47
  Permalink

  Co do artykułu, można się zgadzać lub nie z jego autorem, każdy ma prawo do swoich poglądów. Natomiast przerażają mnie ci malkontenci, którzy się tu zebrali. Najpierw płaczecie, że nic się w Piotrkowie nie dzieje, ale z uporem maniaka hejtujecie każdego, kto próbuje cokolwiek zrobić. Jesteście żałośni ludzie.

  1

  0
  Odpowiedz
 • 23/05/2016 o 10:24
  Permalink

  Panie Baryła nie kompromituj się, piszesz o pustkach a na zdjęciu poniżej widać, że pustkę masz w swoim łbie. Jeżeli chodzi o kasę to pragnę wszystkich poinformować, że budżet na koncert muzyki organowej Gdańsk-Oliwia, (gdzie nie jest potrzebne nagłośnienie) opiewa na ok 350 – 500 tysięcy złotych a więc nawet 150 tysięcy na tego typu imprezę to jest bardzo mało. Weźcie pod uwagę, że na świecie nie tylko są młodzi, tej grupie 60+ też coś należy się Prawda? Zacznijcie robić takie imprezy, liźnijcie troszeczkę tej cholernej i ciężkiej logistyki a później nie usiądziecie przed komputerem i nigdy nie napiszecie tego typu postów. Pan Baryła też przecież z naszych podatków może zorganizować jakąś fajną imprezę skierowaną do wszystkich grup wiekowych, dlaczego wiec nie spróbuje. Ja wiem, że tego nie zrobi bo jest za tępy. Pozdrawiam

  1

  0
  Odpowiedz
  • 23/05/2016 o 10:46
   Permalink

   Szanowny Panie, nie zajmujemy się organizacją imprez rozrywkowych, lecz ich oceną. Smuci nas fakt, że nie miał Pan odwagi podpisać swojego komentarza imieniem i nazwiskiem, tak aby Czytelnicy GT przekonali się z kim mają do czynienia, ale z drugiej strony Pańskie obecne i niedawne zachowanie świadczy niezbicie o tym, że ma Pan poważne kompleksy, a kto wie, może i problemy emocjonalne? (mb)

   0

   1
   Odpowiedz
 • 23/05/2016 o 07:53
  Permalink

  No i prosze na taka impreze Patykowa zalatwia kase u Prezydenta bez problemu….a studenci na Juwenalia z ledwoscia wyprosili pare groszy…..da sie? Da sie! Tylko trzeba miec uklady!

  0

  0
  Odpowiedz
 • 23/05/2016 o 00:53
  Permalink

  Skoro budżet tego schlebiającego niezbyt wyszukanym gustom „festiwalu” opiewa w tym roku na kwotę 151.600 zł, w tym 50 tys. zł od Urzędu Miasta Piotrkowa, 40 tys. zł od Zarządu Województwa Łódzkiego plus dotacja z Ministerstwa Kultury w ukrywanej przed dostępem publicznym wysokości, to ja uważam, że za tak potężną w sumie kwotę, pochodzącą przecież z naszych podatków, to kapela FAKIRY powinna – tak jak kiedyś robiły to kapele podwórkowe – chodzić po piotrkowskich podwórkach i grać mieszkańcom miasta, którzy na utrzymanie muzykantów płacą. Przynajmniej w słoneczne i pogodne dni. My płacimy, a oni mają grać. Bo jak na razie, to my płacimy, a oni się bawią. Uważam, że zarządzający naszymi pieniędzmi prezydent K. Chojniak powinien zrobić z tym porządek!

  0

  1
  Odpowiedz
  • 23/05/2016 o 15:10
   Permalink

   Skąd ma Pan takie dane dotyczące dotacji na piotrkowski festiwal ? Na pewno nie są one prawdziwe a to już jest wprowadzanie opinii publicznej w błąd i oczywiście stosowny paragraf.

   1

   0
   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.