Niech o nich wiedzą i pamięć się w was utrwali – hołd Macierewicza w Bąkowej Górze

W sobotę 7 maja w Bąkowej Górze gm. Ręczno uroczyście obchodzono 70. rocznicę mordu 12 żołnierzy Konspiracyjnego Wojska Polskiego zgładzonych w nocy z 9 na 10 maja 1946 r. w katowni Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Radomsku.

Ciała ofiar potajemnie przywieziono do Bąkowej Góry i zakopano w pobliskim lesie, wewnątrz poniemieckiego bunkra.

Pamięć bohaterów uczcił poseł Ziemi Piotrkowskiej, Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz, pod którego patronatem odbyła się uroczystość. W tegorocznych obchodach udział wzięli posłowie: Anna Milczanowska, Lidia Burzyńska, Dariusz Kubiak, Grzegorz Wojciechowski, przedstawiciele władz samorządowych, w tym m.in. prezydent Radomska dr Jarosław Ferenc, wiceprezydenci Bełchatowa i Piotrkowa: Agnieszka Wysocka i Andrzej Kacperek, wójt gminy Wola Krzysztoporska Roman Drozdek.

Wojsko Polskie reprezentował gen. bryg. dr Stanisław Kaczyński, dowódca 25. Brygady Kawalerii Powietrznej z Nowego Glinnika k/ Tomaszowa Mazowieckiego. Kompania honorowa z tej jednostki oraz orkiestra Sił Powietrznych z Radomia podkreśliły wyjątkowy charakter ceremonii.  Nie zabrakło delegacji organizacji społecznych, kombatanckich, szkół z powiatu piotrkowskiego, harcerzy i in.

Główne uroczystości rozpoczęły się o godzinie 11.00 na cmentarzu w Bąkowej Górze.  Mszę w intencji zamordowanych żołnierzy KWP odprawił przybyły z Częstochowy ksiądz arcybiskup senior Stanisław Nowak. W swojej homilii podkreślił, że: zbrodnia ta miała miejsce dlatego, bo brat zabił brata. Wspomniał też o innych bohaterach, m.in. o gen. Stanisławie Burzy-Karlińskim, który w lipcu 1945 roku, pięć kilometrów stąd pokonał w bitwie jednostkę Armii Czerwonej. 

Po zakończonej Eucharystii wzniosłe przemówienie wygłosił Antoni Macierewicz, w którym stwierdził m.in.: Jest w narodzie polskim niezwykła moc, że walka o niepodległość jest nakazem tak silnym, tak determinującym wychowanie kolejnych pokoleń. Ci, którzy sądzili, że poprzez odcięcie języków, wykłuwanie oczu i wrzucenie do dołów odetną język i wydłubią oczy naszej ojczyźnie, przegrali. Ci, który sądzili, że polska tradycja, wielkość, duma i determinacja jest przeszłością, przegrali.

Szef MON zwrócił się również do zgromadzonych żołnierzy: Nigdy, przenigdy nie wolno wam zmarnować choćby kropli krwi polskiego żołnierza. Nie może też zaginąć pamięć o tych, którzy walczyli o niepodległość. Dlatego właśnie dzisiaj w tym miejscu, nad grobami poległych żołnierzy skłoniły się sztandary i stanęły tutaj najwyższe władze RP.

Przemawiali również organizatorzy uroczystości: posłanka Anna Milczanowska i przewodniczący Ogólnokrajowego Związku Byłych Żołnierzy KWP Mieczysław Orzełek. Uroczystości zakończyło odczytanie przez kpt. Molendę apelu poległych, oddanie salwy honorowej oraz złożenie kwiatów na grobie żołnierzy KWP.

.

Następnie goście udali się na teren byłej szkoły podstawowej w Bąkowej Górze, gdzie kontynuowano spotkanie. Więcej w II części sprawozdania.

→ Klaudia Łączkowicz, Paweł Reising

8.05.2016

• foto: Mariusz Baryła / GazetaTRYBUNALSKA.pl

• zapowiedź uroczystości: > 12 zamordowanych żołnierzy KWP – 70. rocznica zbrodni

 

 

1
0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.