Jakie są realne potrzeby biblioteki? – rozmowa z dyr. Renatą Wojtczak

Piotrkowski ratusz poinformował o decyzji budowy nowej biblioteki miejskiej. Temu tematowi przyglądamy się od zeszłego roku i coraz bardziej niepokoją nas plany urzędników.

Wstępny koszt wzniesienia obiektu oszacowano na blisko 30 mln PLN. Na ten cel nie są zabezpieczone środki zewnętrzne, bo w czasie, kiedy były one dostępne, prezydent Piotrkowa, pod wpływem dyr, Majczyny z Biura Inwestycji i Remontów, zwlekał z podjęciem z rozpoczęciem budowy. Oznacza to, że pieniądze muszą zostać zabezpieczone w budżecie miasta. Mówi się o dwóch transzach po 13 mln PLN.

Czy zadłużone na około 150 mln PLN, niewydolne gospodarczo miasto, którego liczba mieszkańców z roku na rok drastycznie spada, stać jest na budowę placówki wg specyfikacji zaproponowanej przez projektanta?

W chwili obecnej Miejska Biblioteka Publiczna w swym budynku głównym przy ul. Jerozolimskiej posiada 1300 m2, nowy obiekt dysponowałby powierzchnią ok. 6500 m2.

Roczny budżet jednostki wynosi 2 mln 300 tys. rocznie, z czego zaledwie 80 tys. jest przeznaczane na uzupełnienie zbiorów. Oczywistym jest, że utrzymanie obiektu pięciokrotnie większego wygeneruje także wyższe koszty utrzymania.

Za dwa lata prezydent Chojniak pożegna się ze swoim stanowiskiem i zostawi jego następcę z gorącym kartoflem. Może powtórzyć się sytuacja, jaka miała miejsce w Słupsku, gdzie rozpasana konsumpcja doprowadziła miasto na skraj bankructwa.

Nie jesteśmy przeciwnikami budowy nowej biblioteki, stawiamy natomiast pytania o jej kształt, koszty i miejsce usytuowania, gdyż według naszej oceny plac Pofranciszkański nie jest szczęśliwym wyborem, przynajmniej z kilku powodów. Aby dokładnie rozpatrzeć wszystkie za i przeciw zaczynamy od rozmowy z dyrektorem biblioteki Renatą Wojtczak, bo planowanie inwestycji zawsze należy dopasowywać do aktualnych i przyszłych potrzeb.

Zapis 20-minutowego wywiadu jest poniżej:

 

Serdecznie zapraszamy do dyskusji, dzielenia się swoimi uwagami i przemyśleniami.

→ (mb)

12.05.2016

• Na zdjęciu: spotkania z twórcami przyciągają do biblioteki wielu widzów, tu wieczór z muzykiem Michałem Urbaniakiem

• foto: GazetaTRYBUNALSKA.pl

Czytaj także: > Piotrków: biblioteka i centrum nauki i techniki z absurdem w tle

 

 

0
0

Jedna myśl na temat “Jakie są realne potrzeby biblioteki? – rozmowa z dyr. Renatą Wojtczak

 • 12/05/2016 o 22:13
  Permalink

  Fantastyczny artykuł. Może warto zorganizować debatę na ten temat, zamiast robić igrzyska za pieniądze podatnika. Dlaczego milczą o tym inne media?

  0

  0
  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.