Co dziesiąty 7-latek będzie powtarzał pierwszą klasę

45 tys. 7-letnich dzieci, które w wieku 6 lat obowiązkowo rozpoczęły naukę we wrześniu ubiegłego roku będzie powtarzać pierwszą klasę – szacuje Ministerstwo Edukacji Narodowej. To blisko 12 proc. spośród 381 tys. 6-latków, które poszły jesienią do szkoły.

Taką możliwość stworzyła grudniowa nowelizacja ustawy o systemie oświaty znosząca obowiązek szkolny dla sześciolatków i przywracająca obowiązek szkolny w wieku siedmiu lat. 6-letnie dziecko ma prawo do rozpoczęcia nauki w pierwszej klasie szkoły podstawowej. Jeśli rodzic zdecyduje inaczej, zostanie w przedszkolu. Nowelizacja umożliwiła też rodzicom dzieci sześcioletnich, którzy posłali je do pierwszej klasy, ponowne zapisanie ich do pierwszej klasy.

Jak poinformowało we wtorek PAP Ministerstwo Edukacji Narodowej, powołując się na informacje uzyskane ze szkół, od września 2016 r. w klasach pierwszych szkół podstawowych rozpocznie naukę ok. 210 tys. dzieci.

W tej grupie znajdzie się: 91 tys. dzieci 7-letnich, które nie rozpoczęły obowiązku szkolnego jako dzieci 6-letnie rok wcześniej, 74 tys. dzieci 6-letnich (18 proc. rocznika), które rozpoczną dobrowolnie naukę w klasach I oraz 45 tys. dzieci 7-letnich, które obowiązkowo rozpoczęły naukę w klasie I rok wcześniej, ale postanowiły kontynuować naukę w pierwszej klasie.

1 września ubiegłego roku naukę w I klasie szkoły podstawowej rozpoczęło ogółem 611 tys. dzieci.

→ mp / Kurier PAP

18.05.2016

• foto: lafedequotidiana.it

• źródło: kurier.pap.pl

 

 

0
0

Jedna myśl na temat “Co dziesiąty 7-latek będzie powtarzał pierwszą klasę

 • 14/04/2017 o 07:57
  Permalink

  Dzis potrafi czytac i swietnie liczy, pozostawienie go na drugi rok w pierwszej klasie bedzie dla niego kara – uwaza nauczycielka. Jak zaznacza, starala sie wytlumaczyc to rodzicom, jednak ci byli glusi na jej argumenty i stwierdzili, ze skoro prawo daje im taka mozliwosc, syn bedzie na ich prosbe powtarzal rok.

  1

  0
  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.