12 zamordowanych żołnierzy KWP – 70. rocznica zbrodni

Z biura poselskiego Anny Milczanowskiej otrzymaliśmy dziś zaproszenie na obchody 70. rocznicy mordu żołnierzy KWP.

Publikujemy jego treść, przekazując zaproszenie naszym Czytelnikom:

Zarząd Główny Ogólnokrajowego Związku Byłych Żołnierzy Konspiracyjnego Wojska Polskiego w Radomsku, Poseł na Sejm RP Anna Milczanowska zapraszają na uroczystość 70. rocznicy mordu przez UB dwunastu żołnierzy Konspiracyjnego Wojska Polskiego.

Uroczystość pod patronatem Ministra Obrony Narodowej Antoniego Maciarewicza odbędzie się dnia 7 maja 2016 roku w Bąkowej Górze.

Program:

10:45 – Uroczyste wyprowadzenie sztandarów, delegacji i zaproszonych gości na cmentarz.
11:00 – Msza w intencji zamordowanych żołnierzy KWP koncelebrowana przez księdza abp.seniora Stanisława Nowaka.
12:00 – Uroczystości przy grobie żołnierzy KWP z udziałem kompanii honorowej WP, apel poległych.
13:00 – Spotkanie uczestników na terenie b. szkoły podstawowej

Na stronie IPN czytamy m. in. :

W kwietniu 1946 r. funkcjonariuszom piotrkowskiego UBP udało się ująć por. Jana Rogólkę, dowodzącego oddziałami KWP w czasie akcji na Radomsko, i jego 16 podwładnych. Aresztowanych poddano brutalnemu śledztwu w PUBP w Piotrkowie Trybunalskim. Pokazowy proces 17 żołnierzy KWP odbył się 7 maja 1946 r. w sali kina „Kinema” w Radomsku. Na salę przyprowadzono publiczność (w tym rodziny oskarżonych i młodzież szkolną). Sąd Okręgowy w Częstochowie obradujący na sesji wyjazdowej potrzebował tylko jednego dnia by orzec o winie i karze podsądnych. Nie przesłuchano żadnych świadków. Oskarżeni mieli wspólnego obrońcę z urzędu, który w ogóle nie zabrał głosu w trakcie rozprawy. Oskarżający podprokurator Wojskowej Prokuratury KBW kapitan Tadeusz Garlicki przyjął w akcie oskarżenia zasadę odpowiedzialności zbiorowej oskarżonych. Sąd po kilkuminutowej naradzie skazał: 12 oskarżonych na karę śmierci a 5 pozostałych na karę 15 lat pozbawienia wolności.

Wyrok wykonano w pośpiechu. Ostatnią osobą, która rozmawiała ze skazanymi przed egzekucją był ksiądz Stanisław Piwowarski, kapelan I batalionu 27 pp AK dowodzonego przez „Warszyca”. Ks. Piwowarski udzielił im ostatniej posługi kapłańskiej.

W nocy z 9 na 10 maja 1946 r. prawdopodobnie w piwnicach PUBP w Radomsku w bestialski sposób zamordowano 12 żołnierzy KWP. Ich ciała zakopano w poniemieckim bunkrze koło Bąkowej Góry. W tydzień później mieszkańcy wsi przy udziale rodzin zamordowanych urządzili im pogrzeb na miejscowym cmentarzu. We wspólnej mogile spoczęło 10 żołnierzy KWP; dowódca por. Jan Rogólka został pochowany w Woli Rożkowej, natomiast najmłodszy z zabitych – Leopold Słomczyński w Radomsku.

Nazwiska zamordowanych: Jan Rogulka, Józef Kapczyński, Józef Koniarski, Ryszard Nurkowski, Benedykt Ratajski, Czesław Turlejski, Karol Wieloch, Stanisław Wersal, Ryszard Chmielewski, Leopold Słomczyński, Tadeusz Schabowski, Piotr Proszewski.

Skazani na 15 lat więzienia: Stanisław Śliwiński, Adam Lasoń, Józef Zięba, Kazimierz Matuszczyk, Tadeusz Gala.

→ (mb)

5.05.2016

• grafika: Solarz

 

 

0
0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.