Śmierć generała Arkuszyńskiego

O godzinie 10 w dniu 1 kwietnia 2016 roku w Ksawerowie koło Łodzi zmarł gen. bryg. Aleksander Arkuszyński ps. „Maj”. Miał 98 lat.

Urodził się 27 lutego 1918 roku w Dąbrowie nad Czarną. Absolwent Liceum im. Króla Bolesława Chrobrego w Piotrkowie. W kampanii wrześniowej walczył jako dowódca drużyny 18 pułku piechoty. Po ucieczce z niemieckiej niewoli powrócił do rodzinnego domu. Wkrótce rozpoczął działalność konspiracyjną. Od lipca 1943 r. był zastępcą dowódcy Oddziału Partyzanckiego „Trojan”, następnie OP „Wicher”. Od lutego 1944 r. dowódca OP „Grom”. W końcu lipca 1944 wcielony ze swym oddziałem do 25 pp AK.

Po wkroczeniu Armii Czerwonej, zagrożony aresztowaniem, wchodzi w szeregi Ruchu Oporu Armii Krajowej. Zostaje dowódcą OP „Zryw”. Dokonał brawurowej akcji rozbicia aresztu UB w Pabianicach. Aresztowany latem 1949 roku utracił wolność na 2 i pół roku, po czym Sąd Wojskowy w Łodzi go uniewinnił. Po wyjściu na wolność zmuszony jest ukrywać się z obawy przed kolejnym aresztowaniem.

Z zawodu inżynier chemik. Był autorem i współautorem kilku książek o tematyce Armii Krajowej. Cieszył się ogromnym szacunkiem wśród kombatantów AK. Kawaler orderu Virtuti Militari, 2-krotnie Krzyża Walecznych i Krzyża Komandorskiego Orderu Odrodzenia Polski. Honorowy Obywatel Piotrkowa Trybunalskiego, Pabianic, Żarnowa.

Cześć Jego Pamięci!

→ (pr)

2.04.2016

• Na zdjęciu: gen. Arkuszyński z synem Adamem, 2016. Foto: Paweł Reising

 

 

1
0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.