Różne twarze Dmowskiego

W ramach Salonu Historycznego Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, serdecznie zapraszamy na spotkanie w z cyklu „Plus czy minus – konfrontacje historyczne”, zatytułowane „Różne twarze Dmowskiego – dyskusja o książce Krzysztofa Kawalca „Roman Dmowski. Biografia”
Kliknij, aby powiększyć.
Kliknij, aby powiększyć.

Roman Dmowski należał do najwybitniejszych postaci pierwszej polowy XX wieku, a jego zasługi dla odzyskania przez Polskę niepodległości w roku 1918 trudno przecenić. W odrodzonej Polsce przegrał rywalizację o władzę z Jozefem Piłsudskim, co sprawia, że dzisiaj w pamięci zbiorowej zajmuje mniej miejsca. Jest to jednak miejsce szczególne, podzielone bez reszty między obozy zwalczających się zawzięcie wielbicieli oraz namiętnych krytyków Dmowskiego. Czy, jeśli nie akceptujemy części poglądów Dmowskiego (najbardziej jaskrawy jest jego antysemityzm), czy możemy go dowolnie „formować”, w taki sposób, by stworzyć z niego idealnego bohatera bez skazy? Bądź, odwrotnie, czy mamy prawo wrzucać wszystkie jego czyny i myśli do jednego worka? Biografia autorstwa profesora Krzysztofa Kawalca odpowiada na pytanie, kim był człowiek, który potrafił budzić tak silne i trwałe emocje. Jakie wiec są twarze Romana Dmowskiego i jaka pamięć o nim winna być dla nas ważna?

Rozmawiać będą:

* Prof. Krzysztof Kawalec (autor książki, specjalizujący się w historii myśli politycznej oraz historii Polski i powszechnej XIX-XX wieku)

* dr Łukasz Jasina (Muzeum Historii Polski, szef działu wschodniego „Kultury Liberalnej”)

* dr Mikołaj Mirowski (historyk i publicysta, adiunkt Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi)

W trakcie spotkania będzie możliwość zakupu książki w promocyjnej cenie.

Zapraszamy do Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi 21 kwietnia 2016 r. (czwartek), o godz. 18:00.

Patronat honorowy: Muzeum Historii Polski

Patronat medialny: TVP Łódź, Radio Łódź, „Gazeta Trybunalska”, „dzieje.pl”, „Liberte!”, „Dziennik Łódzki”

→ (mb)

15.04.2016

• grafika: organizatorzy

 

 

0
0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.