Lech Kaczyński – takim go zapamiętamy

Przed warszawskim rauszem stanął głaz z kamienną tablicą, ozdobioną płaskorzeźbę kogoś, kto według autora dzieła ma przypominać tragicznie zmarłego prezydenta Lecha Kaczyńskiego.
Kliknij, aby powiększyć.
Kliknij, aby powiększyć.

Autorem koncepcji obelisku i wykonawcą płaskorzeźby jest bliżej nieznany architekt Józef Henryk Heliński, który w rozmowie z reporterką „Metro-Warszawa” powiedział: Rzeźbiarzem nie jestem, ale rzeźbę miałem na studiach przez dwa semestry, potem dokształcałem się w pracowni artystycznej. Malowałem nawet. Jestem człowiek dosyć wszechstronny. 

Umiejętności i talent Helińskiego nie przełożyły się na jego pracę, bo Kaczyński z odlewu średnio przypomina oryginał. Twórca tłumaczy to w dalszej części wywiadu: Ja mam zdjęcie i wygląda podobnie. Może jak ktoś z daleka lub z dołu patrzy, to różnie mu się wydaje. Mam jeszcze gips, mogę pokazać, jakby ktoś chciał. Może te cienie gorzej wyglądają. Ale ja uważam, że udało się całkiem okej. Naprawdę okej.

Zamówienie dla Helińskiego przyszło z biura Wojewody Mazowieckiego. Wybrano go, gdyż wcześniej stworzył tablicę upamiętniającą ks. Karłowicza. Na wykonanie całości otrzymał niespełna miesiąc:Czas był bardzo krótki. Poświęciłem na to sporo pracy. Bałem się, że nie wyjdzie dobrze. Wstępna komisja zwróciła uwagę na to, że jest trochę za gładki. Poprosili, aby zrobić bardziej chropowatą, ostrą powierzchnię. To wykonałem i odlano w mosiądzu. I według mnie projekt jest w porządku. Nie ma czego się wstydzić. Jeśli jest taka konieczność, to mogę pogadać z osobami, które mają wątpliwości.

Artysta twierdzi, że całość zaprojektował i wykonał w czynie społecznym, z sympatii do Kaczyńskiego, jako prezydenta RP. W swoim dorobku ma także dwie inne tablice, także zrobione bezpłatnie. Heliński nie ma sobie nic do zarzucenia: Są wątpliwości, że wygląda, tak jak wygląda, ale projekt przyjęli. Nawet brat przyjął.

→ (mb)

18.04.2016

• foto: Jacek Domiński, Zbigniew Rozbicki / Reporter

• foto: Stanisław Kowalczuk/ East News

• źródło: pudelek.pl, metrowarszawa.gazeta.pl

 

 

0
0

One thought on “Lech Kaczyński – takim go zapamiętamy

 • 12/03/2018 at 14:56
  Permalink

  no, artysta po (…), szacun, jaka partia taki artysta

  1

  0
  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.