Inwestycja Mercedesa za 800 milionów euro

Dzisiejsza „Rzeczpospolita” informuje, że koncern Daimler AG  podjął decyzję o lokalizacji nowej fabryki silników dla Mercedes Benz Manufacturing (MBM).

Z nieoficjalnych informacji „Rzeczpospolitej” wynika, że będą to okolice Jawora na Dolnym Śląsku. Jeszcze dziś Ministerstwo Rozwoju, które uczestniczyło w negocjacjach, ma wydać w tej sprawie stosownych komunikat.

W zakładzie, którego koszt budowy jest szacowany na 800 mln euro, ma znaleźć pracę około 1,5 tys. ludzi. Wybór Polski nie był przypadkowy. Na jego wpływ miały czynniki logistyczne i dostępność wykształconej siły roboczej.

Mercedes w I kw. 2016 r. sprzedał na świecie 483 tys. aut klasy premium, to o 13 proc. więcej niż rok wcześniej, co było zasługą rosnącego popytu w Chinach i USA.

Dla 24-tysięcznego Jawora niemiecka inwestycja będzie miała znaczenie przełomowe. Od razu rodzi się pytanie czy w Piotrkowie Trybunalskim możliwe jest powstanie podobnego zakładu? Odpowiedź brzmi nie, gdyż miasto nie dysponuje odpowiednimi terenami, ale przede wszystkim miejscy urzędnicy nie przejawiają inicjatywy w tym kierunku, całą swoją uwagę skupiając na administrowaniu miastem, a nie na jego rozwoju.

→ (mb)

25.04.2016

• foto:autobild.de

 

 

0
0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.