I rocznica śmierci generała Burzy

W Ręcznie obchodzono dziś pierwszą rocznicę śmierci legendarnego dowódcy partyzanckiego Armii Krajowej gen. Stanisława Burzy-Karlińskiego. Uroczysta akademia odbyła się w miejscowym gimnazjum.

Jako pierwszy zabrał głos prezes Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” w Piotrkowie Trybunalskim mgr Paweł Wąs, który przybliżył postać Generała. Następnie swymi wspomnieniami podzielili się byli żołnierze Armii Krajowej, towarzysze broni Burzy-Karlińskiego: ppłk dr Halina Kępińska-Bazylewicz ps. „Kora” i mjr Mirosław Kopa ps. „Miron”.

W dalszej części spotkania nader smutny temat poruszył Jerzy Olas; opowiedział o ostatnich latach życia Generała poświęconych walce z agentami bezpieki zagnieżdżonymi w Światowym Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Podkreślił, że przedstawiciele wszystkich instytucji, którzy powinni pomóc w eliminacji oszustów w szeregach kombatantów, odwrócili się od niego i nie chcieli nawet zapoznać się z dokumentami z archiwów IPN-u.

Słowa uznania należą się nauczycielom i uczniom za przygotowanie i przedstawienie atrakcyjnego programu artystycznego, na który składały się wiersze i piosenki patriotyczne. Po jego zakończeniu zebrani przeszli do pobliskiego kościoła, gdzie odbyła się msza w intencji ś.p. gen. Burzy-Karlińskiego.

Ostatnim punktem uroczystości było złożenie kwiatów na grobie legendarnego dowódcy Oddziału Partyzanckiego „Burza”, który zmarł w piotrkowskim szpitalu 12 kwietnia 2015 roku.

W uroczystościach wzięły udział delegacje i goście z Łodzi, Piotrkowa Trybunalskiego, Gorzkowic, Woli Krzysztoporskiej, Tomawy, Aleksandrowa, Paradyża. Organizatorami byli: Klub Historyczny im. Stefana Roweckiego „Grota” w Piotrkowie Trybunalskim, Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi oraz władze gminy Ręczno.

→ Paweł Reising

12.04.2016

• foto: Paweł Reising / GazetaTRYBUNALSKA.pl

 

 

1
0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.