Fatalna passa ministra Glińskiego – pisarze murem za dyrektorem Gaudenem

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. dr hab. Piotr Gliński, rodzony brat reżysera i wykładowcy akademickiego Roberta, z dniem 1 kwietnia 2016 r. zwolnił Grzegorza Gaudena z funkcji dyrektora Instytutu Książki.
Gauden Grzegorz
Grzegorz Gauden, foto: wikipedia.org.

W obronie Gaudena stanęła grupa wybitnych pisarzy i literatów, którzy wystosowali do ministra list otwarty, będący sprzeciwem wobec jego niefortunnej decyzji.

List otwarty do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Pragniemy wyrazić nasz sprzeciw wobec odwołania Grzegorza Gaudena z funkcji dyrektora Instytutu Książki. Domyślamy się, że nasz protest nie odniesie skutku – nowy rząd już nas przyzwyczaił do lekceważenia opinii publicznej – ale chcemy, żeby to było powiedziane: Grzegorz Gauden był doskonałym dyrektorem Instytutu, od lat świetnie prowadził bardzo fachowy zespół. Owocnie kontynuując pracę rozpoczętą przez Albrechta Lemppa, doprowadził do rozkwitu tej ważnej dla wspierania polskiej literatury placówki. Instytut Książki kierował się zawsze kryteriami czysto merytorycznymi, nikomu nie zaglądał do legitymacji partyjnej. Natomiast odwołanie Grzegorza Gaudena jest aktem politycznej zemsty i może tylko zaszkodzić polskiej kulturze.

Pod dokumentem podpisy złożyli:

Marek Bieńczyk, Anna Bikont, Jacek Bocheński, Stefan Chwin, Tadeusz Dąbrowski, Jacek Dehnel, Janusz Głowacki, Paweł Huelle, Ignacy Karpowicz, Krystyna Kofta, Julian Kornhauser, Hanna Krall, Jerzy Kronhold, Zbigniew Kruszyński, Ryszard Krynicki, Krystyna Lars, Ewa Lipska, Mikołaj Łoziński, Dorota Masłowska, Wiesław Myśliwski, Tadeusz Nyczek, Joanna Olczak-Ronikier, Kazimierz Orłoś, Jerzy Pilch, Tomasz Różycki, Krzysztof Siwczyk, Mariusz Szczygieł, Wojciech Tochman, Olga Tokarczuk, Barbara Toruńczyk, Adam Zagajewski

Głos środowiska literackiego jest o tyle ważny, że nie ma charakteru politycznego. To merytoryczny sprzeciw wobec niezrozumiałej i szkodliwej dla środowiska decyzji wicepremiera Glińskiego. Warto zwrócić uwagę na fakt, że jedną z osób, która stanęła w opozycji do decyzji resortu jest Julian Kornhauser, poeta i wykładowca, ojciec żony prezydenta Dudy – Agaty.

→ (mb)

11.04.2016

• foto: premier.gov.pl

• źródło: wyborcza.pl

 

 

0
0

2 myśli na temat “Fatalna passa ministra Glińskiego – pisarze murem za dyrektorem Gaudenem

 • 12/04/2016 o 00:34
  Permalink

  Wiadomo, jak ma być: „Mierni, ale wierni. Mają się cechować oddaniem”. Cały PiS.

  0

  0
  Odpowiedz
 • 11/04/2016 o 21:54
  Permalink

  „wybitnych pisarzy” – w opinii autora artykułu ci pisarze są wybitni?,
  „niefortunna decyzja” – w opinii autora artykułu decyzja była niefortunna?,
  „Głos środowiska literackiego jest o tyle ważny, że nie ma charakteru politycznego.” – skąd teza, że nie stoją za tym wpływy polityczne? Już mieliśmy głosy aktorów, którzy byli na usługach polityków i publicznie okazywali dla nich poparcie.
  „To merytoryczny sprzeciw wobec niezrozumiałej i szkodliwej decyzji wicepremiera Glińskiego.” – niezrozumiała dla autora artykułu? szkodliwa w opinii autora?
  Czy takie narzucanie w każdym zdaniu własnej opinii to jeszcze dziennikarstwo czy już jednogłośne opowiadanie się po jednej stronie politycznej? Dziennikarstwo polega na informowaniu, a nie narzucaniu odbiorcy jak co ma rozumieć, interpretować.

  0

  0
  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.