16. raz bywali poetami

Już od szesnastu lat w Piotrkowie Trybunalskim organizowany jest konkurs poetycki „I Ty bywasz poetą”, skierowany do młodzieży ze szkół ponadgimnazjalnych z miasta i powiatu.

Pomysłodawcą imprezy jest Rafał Orlewski, literat, emerytowany nauczyciel jęz. polskiego, a jej organizatorem Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 5 w Piotrkowie.

Do konkursu przystąpiło 30 autorów, a nadesłane prace oceniło jury w składzie: Rafał Orlewski, Joanna Białaczewska, Anetta Grudzień, Anna Cieślak.

Rozstrzygnięcie tegorocznej edycji odbyło się 12.04.2016 r. o godz. 13.00 w Miejskim Ośrodku Kultury. Przed ogłoszeniem wyników zaproszeni goście wysłuchali wierszy laureatów w interpretacji uczniów ZSP nr 5.

W imieniu jury głos zabrała Anetta Grudzień, która powiedziała m. in. : Każdy z Was, kto wysłał do nas swoje wiersze już jest zwycięzcą, bowiem wymaga to odwagi i przełamania swoich słabości.

I miejsce za najlepszy wiersz przypadło Maksymilianowi Stanke (IV LO). II miejsca zdobyły: Magdalena Korzeniowska (Zespół Szkół Rolniczych CKP w Czarnocinie) i Magdalena Dziubecka (II LO). III nagrody trafiły do Klaudii Wiśniewskiej (Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych i Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych nr 3) i Martyny Hernogi (III LO).

Wyróżniono utwory: Kamila Kasiborskiego (Zespół Szkół Rolniczych CKP w Bujnach), Klaudii Kowalewskiej (Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 6), Klaudii Łączkowicz (II LO), Karoliny Łąckiej (IV LO), Mateusza Michalaka (Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 6) i Aleksandry Ojedy (Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2).

Nagrody specjalne otrzymali: Maksymiliana Stanke (fundator ks. rektor Mariusz Jersak) i Klaudia Łączkowicz (fundator NSZZ „Solidarność”).

Tomiki poezji i dyplomy uznania otrzymali także nauczyciele prowadzący uczestników.

* * *

MAKSYMILIAN STANKE

I nagroda

CV poety

Gdy piszę jestem:
…doktorem Frankensteinem
Z martwych liter
Stwarzam słowa żywe
…Terezjaszem
Przeszłość często rozumiem
A w wierszu czasem przyszłość odgaduję
…Św. Franciszkiem
Piszę, mimo wrogów tłumu
…księdzem Twardowskim
Zawierzyłem w wierszu Bogu
…Kochanowskim
Znam wiersze w bólu pisane
…Broniewskim
Czasem wojnę opiszę
…Tuwimem
Śmiech na każdym kroku mi towarzyszy
…Krytykiem świata
W wierszach, jego zło opisuję
Ciągle myślę
Memento Mori
…człowiekiem przez Sępa opisanym
Ciągłą wojnę toczę
Ze światem
Z ciałem
I
z moim bratem…

* * *

→ Klaudia Łączkowicz

12.04.2016

• grafika: organizatorzy

Klaudia Łączkowicz (ur.1998 r. w Piotrkowie Trybunalskim) uczennica drugiej klasy o profilu prawniczo-politologicznym w II LO im. Marii Skłodowskiej-Curie. Publikowała na łamach tygodnika kulturalnego „Ziemia Piotrkowska”. Miłośniczka poezji i literatury. Obecnie prowadzi poetyckiego bloga i współpracuje z „Gazetą Trybunalską”.

 

 

0
2

Jedna myśl na temat “16. raz bywali poetami

 • 13/04/2016 o 21:41
  Permalink

  Zespół Szkół Rolniczych nie jest CKP…

  1

  0
  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.