1050-lecie Chrztu Polski w Piotrkowie

3 kwietnia w naszym mieście odbyły się obchody 1050-lecia Chrztu Polski, oraz towarzysząca im Niedziela Miłosierdzia Bożego.
1050 Chrzest foto Klaudia Laczkowicz
Kliknij, aby powiększyć.

Uroczystości rozpoczęła procesja z kościoła oo. Jezuitów. Brali w niej udział m.in wysocy dostojnicy kościelni: Stanisław Gądecki, Władysław Ziółek, Marek Marczak, Ireneusz Pękalski, Marek Jędraszewski, Adam Lepa, przedstawiciele samorządu, a także minister MON Antoni Macierewicz.

Na piotrkowskich ulicach rozbrzmiały dźwięki „Z dawna Polski Tyś Królową Maryjo” czy „Królowej Anielskiej śpiewajmy”. Procesja, wraz z księżmi reprezentującymi parafie archidiecezji łódzkiej, udała się do kościoła Najświętszego Serca Jezusowego.

Mszę poprzedziło wprowadzenie sztandaru przez batalion Wojska Polskiego oraz uroczyste powitanie przez biskupa Marka Jędraszewskiego. W swoim przemówieniu przywołał on fragment „Pieśni konfederatów barskich” pochodzący z dramatu Juliusza Słowackiego „Ksiądz Marek”Nigdy z królami nie będziem w aliansach, nigdy przed mocą nie ugniemy szyi, bo u Chrystusa my na ordynansach, słudzy Maryi.

O oprawę muzyczną Eucharystii zadbał niezawodny chór II LO im. Marii Skłodowskiej-Curie pod przewodnictwem Renaty Tomy. Uroczystą homilię wygłosił arcybiskup Stanisław Gądecki. Odwołał się m.in do istoty prawa naturalnego oraz Dekalogu w życiu każdego chrześcijanina. Po ceremonii nastąpiły podziękowania, poczęstunek oraz zaproszenie na trzecią stację obchodów 1050-lecia Chrztu Polski. Odbędzie się ona 12 czerwca bieżącego roku w Łodzi.

→ Klaudia Łączkowicz

3.04.2016

• grafika: 966.com.pl

• foto: Klaudia Łączkowicz / GazetaTRYBUNALSKA.pl

Klaudia Łączkowicz (ur.1998 r. w Piotrkowie Trybunalskim) uczennica drugiej klasy o profilu prawniczo-politologicznym w II LO im. Marii Skłodowskiej-Curie. Publikowała na łamach tygodnika kulturalnego „Ziemia Piotrkowska”. Miłośniczka poezji i literatury. Obecnie prowadzi bloga i współpracuje z „Gazetą Trybunalską”.

 

 

0
0

Jedna myśl na temat “1050-lecie Chrztu Polski w Piotrkowie

 • 03/04/2016 o 18:59
  Permalink

  Witam serdecznie. Bardzo się cieszę, że w naszym mieście została przeprowadzona tak ważna uroczystość. Świetny artykuł, pozdrawiam! 🙂

  0

  0
  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.