Wałęsa na krótkiej smyczy

Dr Lech Kowalski – historyk, autor książek „Jaruzelski. Generał ze skazą” i „Cze.Kiszczak. Biografia gen. broni Czesława Kiszczaka” udzielił wywiadu przedstawicielowi Wirtualnej Polski Robertowi Jurszo.

Przedmiotem rozmowy są stosunki, jakie panowały pomiędzy Lechem Wałęsą, a gen. Kiszczakiem. Temat jest o tyle ważny, że zawarte w nim tezy przeczą wypowiedziom Walesy i jego obrońców, że kontakty pomiędzy nim, a Służbą Bezpieczeństwa zakończyły się w 1976 r.

Kowalski mówi:

W drugiej połowie lat 80., szef MSW zwykł mawiać wśród swojej ”resortowej braci” o Wałęsie: ”My go jeszcze wykorzystamy”. Podczas prowadzonych przeze mnie badań, znalazłem informację z rozmowy Kiszczaka z gen. Wojciechem Jaruzelskim, która dotyczyła tego, w jaki sposób peerelowska władza powinna rozmawiać z solidarnościowym ”podziemiem”. Jaruzelski powiedział Kiszczakowi, że, owszem, można rozmawiać z opozycją, ale tylko i wyłącznie kanałami Służby Bezpieczeństwa (SB).

Spróbujmy na moment wyobrazić sobie taką sytuację: pan to Wałęsa, a ja to Kiszczak. Jest rok 1988 lub 1989. Rozmawiamy w cztery oczy na temat przyszłości Polski. Pan wie, co robił w latach 1970-1976 i to w sobie dusi. A ja wiem o tym jeszcze więcej, bo mam dokumenty, które obrazują ten okres pańskiego życia. Niech pan spróbuje doszukać się w takiej relacji choćby śladu partnerstwa. Bo ja go nie dostrzegam. W stosunkach na linii Kiszczak-Wałęsa tego partnerstwa nigdy nie było. To była relacja między przełożonym i podwładnym.

Wałęsa tak bardzo bał się konsekwencji, które mogą wypłynąć z jego przeszłości jako TW ”Bolka”, że w 1989 roku zdecydował się na wizytę w domu Kiszczaka, o czym niedawno poinformowała Maria Kiszczak. Spotkał się z nim w sprawie swojej teczki. Dopytywał się Kiszczaka o to, czy może być spokojny, że sprawa jego agenturalnej przeszłości nie wypłynie. Wdowa po generale powiedziała, że nie wie, jak odpowiedział były szef MSW. Ale – jak sądzę – Kiszczak musiał dać Wałęsie jakąś gwarancję spokoju.

Dalej jest jeszcze ciekawie. Materiał nosi tytuł: „Dr Lech Kowalski: Czesław Kiszczak gardził Lechem Wałęsą i traktował go jak swojego podwładnego” i jest dostępny > tutaj.

→ (mb)

11.03.2016

• foto: Laski Diffusion / East News

 

 

0
0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.