Nie kupujcie jajek z numerem 3! Ruszyła kampania „Jak one to znoszą”

Blisko 90 proc. wszystkich jaj w Polsce pochodzi z chowu klatkowego, który nie zapewnia kurom odpowiednich warunków – wynika z szacunków Stowarzyszenia Otwarte Klatki. W środę w Katowicach jego członkowie zainaugurowali kolejną edycję ogólnopolskiej kampanii „Jak one to znoszą”.

Zdaniem obrońców zwierząt chów klatkowy kur niosek „to okrutna i przygnębiająca praktyka”. „Kury żyją w klatkach umieszczonych w ciemnych halach przesiąkniętych zapachem zwierzęcych wydzielin. Nie mają dostępu do świeżego powietrza i słońca. Wiele kur umiera z wycieńczenia. Inne z powodu stresu wydziobują sobie wzajemnie pióra” – podkreślają.

Dlatego jednym z celów kampanii jest skłonienie konsumentów – zwłaszcza w okresie przed świętami wielkanocnymi, kiedy sprzedaż jaj wzrasta – do niekupowania tych z numerem 3, oznaczającym chów klatkowy właśnie.

– Choć są one najtańsze, lepiej zapłacić więcej, ale otrzymać produkt wyższej jakości i świadomie przeciwdziałać temu systemowi. Jeśli ktoś nie chce w ogóle zrezygnować z jajek, to najlepiej, by kupował te z niższymi numerkami – przede wszystkim „jedynki” z chowu wolnowybiegowego i „zerówki” z chowu ekologicznego – powiedziała Alicja Czerwińska.

→ aba / Kurier PAP

10.03.2016

• foto: pixabay.com

• źródło: kurier.pap.pl

 

 

0
0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.