Łączniczka „Kora” na drogach do Polski

Honorowa Obywatelka Piotrkowa Trybunalskiego ppłk dr Halina Kępińska-Bazylewicz była gościem Młodzieżowego Domu Kultury im. rtm Witolda Pileckiego w Tomaszowie Mazowieckim, gdzie organizowany jest edukacyjny projekt historyczny pod hasłem „Drogi do Polski”.

Celem tej inicjatywy, wspieranej przez tomaszowskie Starostwo Powiatowe, jest przybliżanie uczniom szkół ponadgimnazjalnych postaci, których losy mocno wpisały się w dzieje Polski. Inicjatorem projektu jest członkini Zarządu Powiatu Barbara Robak, a jego koordynatorami nauczyciele historii: Maciej Błaszczyk z II oraz Radosław Pająk z MDK.

Kora foto Pawel Reising
Kliknij, aby powiększyć.

W dniu 16 marca br. legendarna łączniczka „Kora” przybliżyła młodzieży swoje przeżycia jako żołnierza Armii Krajowej oraz więźniarki Gestapo w Radomiu. Opowiedziała też o działalności powojennej, w NSZZ „Solidarność” i o kombatanckiej z ostatnich lat, w tym o walce z byłymi agentami bezpieki udających akowców. Z dużym zainteresowaniem spotkała się informacja, że już wkrótce do druku oddana będzie książka autobiograficzna pt. „Od Halszki do Kory”. Nie obyło się bez wielu pytań i setek wspólnych pamiątkowych fotek.

W spotkaniu, oprócz młodzieży, uczestniczyli: naczelnik Wydziału Edukacji Beata Stańczyk, dyrektor II LO Tomasz Węgrzynowski, regionalista Jerzy Wojniłowicz i in. Na wstępie nastrojową, patriotyczną atmosferę spotkania wprowadzili uzdolnieni wokaliści z pracowni muzycznej MDK: Kamila Kamocka, Natalia Suros, Kaja Zdonek, Adam Wiączek przygotowani przez Łukasza Borońskiego.

Po oficjalnej części doszło jeszcze do wyjątkowego spotkania. Do pani Kępińskiej-Bazylewicz zgłosiła się tomaszowianka, córka jej koleżanki z 25 pułku piechoty AK „Ziemi Piotrkowsko-Opoczyńskiej” – Ireny Szymańskiej pseudonim „Nadzieja”, która zginęła w nieznanych okolicznościach we wrześniu 1944 roku. Wtedy pozostawiona w Tomaszowie córeczka miała zaledwie dwa latka.

→ Paweł Reising

17.03.2016

• foto: Paweł Reising / GazetaTRYBUNALSKA.pl

 

 

0
0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.