Kronika policyjna: Opoczno, Zduńska Wola, Moszczenica, Skierniewice, Zgierz, Tomaszów, Koluszki

Z informacji o przestępstwach i zdarzeniach jakie miały miejsce w minionym tygodniu na terenie woj. łódzkiego wybraliśmy kilka najciekawszych.

Opoczno – 60 zarzutów kradzieży prawie 250 tysięcy złotych usłyszała 56-letnia kobieta

Policjanci z komisariatu w Paradyżu zatrzymali 56-letnią mieszkankę gminy Żarnów. Kobiecie zarzucono kradzież pieniędzy należących do Urzędu Gminy w Żarnowie. O podejrzeniu popełnienia przestępstwa kradzieży pieniędzy organy ścigania zostały powiadomione w połowie lutego 2016r. Wówczas do opoczyńskiej prokuratury zgłosił się przedstawiciel Zarządu Kasy Zapomogowo-Pożyczkowej działającej przy żarnowskim urzędzie gminy i złożył zawiadomienie o kradzieży pieniędzy. Wstępnie ustalono, że w kasie brakowało około 200 tysięcy złotych. Policjanci badający sprawę po szczegółowej analizie zabezpieczonej dokumentacji stwierdzili, że na przestrzeni  ostatnich 5 lat 56-latka ukradła z kasy zapomogowo-pożyczkowej prawie ćwierć miliona złotych. Sprawa jest rozwojowa, a policjanci będą w dalszym ciągu badać wszelkie okoliczności z nią związane. Co ważne, zostały już podjęte działania zmierzające do zabezpieczenia roszczeń z tytułu powstałych szkód. Była już pracownica urzędu, w świetle zebranych dowodów, przyznała się do zarzucanych jej czynów. Kobieta wykazała chęć dobrowolnego poddania się karze. Jednocześnie pragnie naprawić wyrządzone przez siebie szkody. Za kradzież grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Zduńska Wola – seryjny podpalacz zatrzymany

Policjanci zatrzymali 33-latka podejrzanego o szereg podpaleń na terenie osiedla Zachód w Zduńskiej Woli. Mężczyzna był już wcześniej notowany przez policję za inne przestępstwa. Podpalał piwnice bloków, a także podłożył ogień pod drzwi 2 mieszkań.  Usłyszał zarzuty 5 podpaleń. Grozi mu do 10 lat więzienia. Do podpaleń komórek piwnicznych doszło w godzinach wieczornych 16, 18 i 19 lutego 2016r w 4 blokach na osiedlu Zachód. Spaleniu uległy drzwi komórek i znajdujące się w nich przedmioty. 19 lutego pożary w dwóch blokach przy ulicy Łódzkiej były tak groźne, że z budynków ewakuowano wszystkich mieszkańców. 22 lutego po południu ktoś podpalił drzwi 2 mieszkań w bloku przy ul. Łódzkiej. Wstępnie ustalono, że podpalacz działał za każdym razem tak samo i była to ta sama osoba. Sytuacje zagrażały życiu i zdrowiu wielu osób. Dlatego wszystkie zdarzenia połączono w jedną całość. Po kilku dniach intensywnej pracy, przesłuchiwania świadków, analizowaniu zebranych informacji i dowodów zabezpieczonych w miejscach podpaleń, śledczy wytypowali sprawcę. 22 lutego 2016 roku w godzinach popołudniowych mundurowi zatrzymali 33-letniego mieszkańca Zduńskiej Woli. Był kompletnie zaskoczony wizytą policjantów i nie stawiał oporu. Został doprowadzony do komendy policji i osadzony w areszcie. Następnego dnia na podstawie zebranych przez śledczych materiałów prokurator przedstawił podpalaczowi zarzuty 5 podpaleń. Za sprowadzenie zagrożenia dla życia i zdrowia wielu osób grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Moszczenica – chuligani pobili mężczyznę i zniszczyli mu auto

Policjanci z komisariatu w Wolborzu zatrzymali sprawców pobicia i uszkodzenia mienia. 20 lutego 2016 roku w Moszczenicy kilku młodych mężczyzn pobiło 19-letniego mieszkańca powiatu i zniszczyło mu samochód. Z ustaleń śledczych wynika, że tego wieczora 19-latek zaparkował swojego volkswagena passata pod marketem, aby udać się na zakupy. Do wysiadającego kierowcy podeszło kilku mężczyzn i bez powodu zaczęli go bić. Podczas szarpaniny zniszczyli mu okulary. Następnie napastnicy wyładowali swoją agresję uderzając gumową pałką w karoserię oraz przednią szybę auta i powodując straty oszacowane na blisko 1800złotych. Po chwili sprawcy uciekli z miejsca przestępstwa. Wyjaśnieniem tej sprawy zajęli się policjanci z komisariatu w Wolborzu. Na podstawie zebranych informacji wytypowali podejrzewanych o ten czyn mężczyzn. 23 lutego policjanci zatrzymali 3 mieszkańców powiatu piotrkowskiego i łódzkiego wschodniego w wieku 18 i 21 lat. Mężczyźni złożyli wyjaśnienia w tej sprawie. Przyznali się do udziału w zdarzeniu, jednakże nie potrafili racjonalnie wyjaśnić motywów swojego zachowania. Usłyszeli zarzuty pobicia i zniszczenia mienia. Za to przestępstwo grozi kara nawet do 5 lat pozbawienia wolności.

Skierniewice – policjanci uratowali niedoszłego samobójcę.

Dzięki szybkiej interwencji i dociekliwości skierniewiccy policjanci udaremnili 19-latkowi desperacki krok. 26 lutego 2016 roku o godzinie 2:00 w nocy policjanci ogniwa patrolowo-interwencyjnego zostali skierowani na interwencję dotyczącą mężczyzny, który próbował odebrać sobie życie. Z przekazanych informacji wynikało, że młoda osoba próbowała powiesić się na ogrodzeniu jednej z posesji w centrum Skierniewic. Mężczyzna miał mocować do ogrodzenia sznur owinięty również wokół własnej szyi. Interweniujący na miejscu policjanci nie znaleźli żadnej osoby przy ogrodzeniu. Czujność jednak nie pozwoliła im odjechać bez dokładnego sprawdzenia. Kontrolując teren posesji, w zaroślach usłyszeli trzaski i pobiegli w tym kierunku. Kilkadziesiąt metrów dalej zauważyli wiszącego na drzewie drżącego mężczyznę. Przytrzymując go zdjęli mu z szyi zaciśniętą pętlę. Następnie udzielili pierwszej pomocy nieprzytomnemu mężczyźnie, który ocknął się po kilkudziesięciu sekundach. Po chwili na miejsce przybyła załoga pogotowia i 19-letni skierniewiczanin został przekazany pod opiekę służb medycznych.

Zgierz/Ozorków – zwłoki w rzece

26 lutego 2016r o godz.10.00 w Ozorkowie przy ul. Łęczyckiej z rzeki Bzury wyłowiono zwłoki mężczyzny. Okazało się, że to 93-letni mieszkaniec Ozorkowa. Policjanci ustalili, że mężczyzna 25 lutego około godz.13.00 pojechał rowerem na działkę. Nie wrócił na noc do domu. W pobliżu miejsca znalezienia zwłok ujawniono rower zmarłego. Przyczyna śmierci  będzie znana po przeprowadzeniu sekcji zwłok. Okoliczności zgonu 93-latka pod nadzorem prokuratora wyjaśniają policjanci z komisariatu w Ozorkowie.

Tomaszów Mazowiecki – kradzież której nie było

14 grudnia 2014r do tomaszowskiej komendy policji zgłosił się mężczyzna, który poinformował, że około godziny 1:00 skradziono mu pozostawiony przed posesją w miejscowości Tobiasze samochód mercedes sprinter. Wartość pojazdu pokrzywdzony wycenił na kwotę 18.000 złotych. Policjanci przyjęli zgłoszenie kradzieży. Poszukując skradzionego pojazdu funkcjonariusze mieli coraz więcej pytań związanych z okolicznościami przestępstwa. W materiałach sprawy pojawiało się coraz więcej nieścisłości. Policjant prowadzący postępowanie, zwrócił uwagę na wartość ubezpieczenia pojazdu, które jak się okazało w tym przypadku nie było bez znaczenia. Funkcjonariusz Wydziału Dochodzeniowo- Śledczego analizując zebrany materiał dowodowy oraz przesłuchując kolejne osoby pojawiające się w sprawie, zmienił status 30-letniego pokrzywdzonego na podejrzanego. Sprawa nabrała zupełnie innego kierunku. Jak się okazało, kradzież została wymyślona przez zgłaszającego. Mężczyzna w swój przestępczy proceder wciągnął kilka osób. Liczył, że w ten sposób łatwo zdobędzie pieniądze z ubezpieczenia. 22 stycznia 2016r. 30-latek usłyszał zarzuty m.in. zgłoszenia o niepopełnionym przestępstwie, oszustw ubezpieczeniowych oraz użycia dokumentów poświadczających nieprawdę. Podejrzanemu grozi kara do 8 lat więzienia. Mężczyzna nie był w przeszłości notowany. Sprawa jest rozwojowa.

Koluszki – zlikwidowali nielegalną rozlewnię alkoholu

Wspólne działania funkcjonariuszy Komisariatu Policji w Rzgowie, Centralnego Biura Śledczego Policji i Izby Celnej w Łodzi, pozwoliły na zabezpieczenie około 5 tyś. litrów nielegalnego alkoholu oraz wyrobów tytoniowych w ilości bliskiej 22 tyś. sztuk bez polskich znaków akcyzy. Łączna wartość rynkowa zabezpieczonej kontrabandy to 298 tyś. zł. Policjanci z Komisariatu w Rzgowie wspólnie z funkcjonariuszami CBŚP i Izby Celnej w Łodzi, zaplanowali na dzień 1 marca 2016 r. wspólne działania wymierzone w producentów nielegalnych trunków. Około godziny 10:00 weszli oni na teren posesji znajdującej się w rejonie działania Komisariatu Rzgów, gdzie w budynkach gospodarczych zatrzymali mężczyznę w wieku 41 lat oraz kobietę w wieku 39 lat. Osoby te w chwili wejścia do pomieszczeń funkcjonariuszy zajmowały się obsługą nielegalnej linii produkcyjnej. W wyniku działań zabezpieczono na potrzeby dalszego postępowania kompletną linię produkcyjną służącą do wytwarzania, rozlewania i butelkowania wyrobów spirytusowych. Obecny na miejscu policyjny technik kryminalistyki zabezpieczył filtry, gumowe węże, pompy, opakowania i odczynniki służące do produkcji nielegalnego alkoholu. Łącznie w specjalnych pojemnikach tzw. mauzerach oraz butelkach zabezpieczono 5 tyś. litów wyrobów akcyzowych. W oddzielnych pomieszczeniach tego samego budynku ujawniono ponadto wyroby tytoniowe różnych marek w ilości 21.800 sztuk, nieposiadających polskich znaków akcyzy. Łączna wartość uszczuplenia z tytułu niezapłaconego podatku akcyzowego wyniosła około 243 tyś. złotych. Zabezpieczony alkohol został przekazany do badań. Osobom odpowiedzialnym za ten proceder grozi wysoka grzywna, a nawet kara do roku pozbawienia wolności.

→ (mb) / KWP w Łodzi

2.03.2016

• foto: Mariusz Baryła / GazetaTRYBUNALSKA.pl

 

 

0
0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.