Smog zabija ludzi

Po Krakowie uchwał antysmogowych chcą władze Wrocławia, Legnicy, Śląska. Dlaczego w woj. łódzkim nic nie mówi się na temat zanieczyszczenia powietrza? Przecież Tomaszów Mazowiecki, Opoczno, to miasta z najgorszym powietrzem w całej Polsce – mają najwyższe poziomy benzo(a)pirenu.

W Piotrkowie Trybunalskim, gdzie mieszkam, poziomy PM 10 są wielokrotnie przekroczone. Kiedy urzędnicy zaczną aktywnie działać? Przecież teraz po podpisaniu przez prezydenta ustawy antysmogowej, która już weszła w życie wszystko jest w rękach sejmików.

Ustawa umożliwia władzom lokalnym wyeliminowanie najstarszych, najbardziej dymiących pieców węglowych i najgorszej jakości węgla (mułów, miałów, flotokoncentratów).

Problem jest ogromny. W Polsce w wyniku chorób wywołanych zanieczyszczeniem powietrza umiera przedwcześnie 45 tys. osób rocznie, w 2005 r. liczba ta wynosiła 28 tys., a to oznacza blisko 60% wzrost umieralności (sic!). Przeciętna długość życia skróciła się o prawie 10 miesięcy.

Czytaj także: "Zatrute powietrze"

Boimy się chorób. Dbamy o siebie – staramy się zdrowo odżywiać, uprawiamy sport. W całej tej dbałości nie zwracamy jednak uwagi na to, czym oddychamy. Wiele osób kupuje najgorszy rodzaj opału po to, żeby zaoszczędzone pieniądze wydać na leki. Tak tworzy się błędne koło.

Najwyższy czas, aby zacząć działać. Nie możemy obojętnie przyglądać się temu problemowi. Mamy samorządy. Musimy zmusić urzędników do zmian! Przecież chodzi o nasze zdrowie i życie.

→ Katarzyny Przybył

2.02.2016

• foto: Mariusz Baryła / GazetaTRYBUNALSKA.pl

Katarzyna Przybył (ur. 1964 w Starachowicach) – od 25 lat mieszka w Piotrkowie Trybunalskim, pracuje jako lekarz radiolog. Tematyka ochrony środowiska jest jej szczególnie bliska.

 

 

0
0

2 myśli na temat “Smog zabija ludzi

 • 03/02/2016 o 14:58
  Permalink

  Miasta w Łódzkim czekają na przepisy, które ustanawia Urząd Marszałkowski, na ich podstawie mogą przyjmować uchwały u siebie. Tomaszów i Opoczno ponoć zapowiedziały konferencję naukową z ekspertami, która ma im pomóc dokładnie poznać źródła zanieczyszczenia, bo to nie jest ponoć takie oczywiste. Nie tylko palenie w piecu czym popadnie ma na to wpływ. Tomaszów z tego co pisał nasztomaszow.pl chce też ponoć rozbudowywać ciepłownie miejską, tak by się mogli ludzie do nich podłączać.

  0

  0
  Odpowiedz
 • 02/02/2016 o 16:52
  Permalink

  Od dawna wiadomo, że poziom pyłu zawieszonego w piotrkowskim powietrzu jest nagminnie przekraczany. Z tego, co pamiętam głównym winowajcą jest ciepłownia opalana jakimś miałem – technologia z lat 70-tych. Oczywiście Chojniaka ta sprawa zupełnie nie interesuje – parę lat temu wojewoda łódzki w trybie nadzoru musiał opracować awaryjny program walki z pyłem zawieszonym w Piotrkowie. I co ? I NIC…

  0

  0
  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.