Hej! Naprzód marsz…! Proletaryat!

Klub „New York”, kontynuujący tradycję „Lizard King” i „King of Music” dał się poznać, jako jedno z najlepszych miejsc w Łodzi, prezentujących muzykę na żywo.

W ostatnim czasie na klubowej scenie zagrali m. in. Perfect, Marek Piekarczyk (TSA), czy Closterkeller. W czwartkowy wieczór (18.02.2016r.) wystąpił tu zespół Proletaryat.

Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że grupa zrezygnowała z elektrycznego wsparcia i zagrała całkowicie akustycznie.

Taką formę występów muzycy wprowadzili około 2012 r., kiedy oprócz standardowych „elektrycznych” imprez, postanowili zaprezentować się z nieco łagodniejszej strony.

Odbiór Proletaryatu „bez prądu” jest tak różny, ilu jest fanów. Zespół, którego koncerty są niezwykle dynamiczne, potrafi przeobrazić się w „ugrzecznionych chłopców”, siedzących cały czas na czerwonych krzesełkach.

Sam koncert, na który fani przybyli tłumnie, przyjął formę swoistej podróży w czasie. Usłyszeliśmy więc utwory nowe, stare, hity i te, które hitami na pewno się staną. Wokalista Tomasz „Oley” Olejnik, pomiędzy poszczególnymi piosenkami opowiadał zabawne anegdoty, które mi bardzo przypadły do gustu.

Usłyszeliśmy m. in.: „Ziemi sól”, „Tienenmen”, „Pokój z kulą w głowie”, „Jak ptak”, a także dwie kompozycje z najnowszej płyty: „Nie wyrażam zgody” i „Tlen”. Wykonano także „Pierwszy karabin” – utwór z repertuaru TSA. Miało to szczególne uzasadnienie, gdyż na scenie gościnnie wystąpił Stefan Machel – legendarny gitarzysta i współzałożyciel grupy TSA.

Rozgrzana do czerwoności publika, nie tak łatwo pozwoliła ulubionej kapeli zejść z estrady – w ramach bisu pojawił się hymn zespołu „Hej, naprzód marsz” i „Nie wyrażam zgody” – tym razem w wersji „stojącej”.

Dziś, kiedy emocje opadły mogę śmiało stwierdzić, że forma koncertu była trafiona w punkt. Owszem, Proletaryat, to przede wszystkim zespół z gatunku punk i heavy metal, ale lekko stonowane interpretacje ostrych kawałków dodają wyraźnego smaczku, który wydobyć potrafią tylko najlepsi. Najlepszym dowodem na to było gorące przyjęcie publiczności i atmosfera podczas imprezy.

Grupa Proletaryat rozpoczęła swoją karierę w 1987 roku. Mimo zmian ustrojowych i personalnych, gra i tworzy do dziś. Na koncie zespołu jest 11 płyt długogrających. W 2015 r. kapela zagrała „Przystanku Woodstock”, gdzie spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem, odbyła także trasę koncertową po Wielkiej Brytanii. Najnowszy LP – „Oko za oko” swoją premierę miał 13.04.2015 r.

Obecnie kwartet tworzą: Oley – wokal, Kacper – gitara basowa, Wiciu – gitara elektryczna, Mały – bębny.

Próbka łódzkiego koncertu:

 

Więcej informacji o zespole: > www i > fb.

„Nie wyrażam zgody” z płyty „Oko za oko”: https://youtu.be/wA2tsUfV8-M

→ Karolina Filarczyk

21.02.2016

• foto: Karolina Filarczyk / GazetaTRYBUNALSKA.pl

 

 

0
0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.