Fińska rozrywka z 1920 r.

Na portalu „youtube.com” zadebiutował historyczny film z 1920 r., który udostępnił użytkownik „Мастерок”.

Choć scence nadano ironiczny tytuł „Старинное финское развлечение — гулять перед ледоколом”, co w języku polskim oznacza: „Spacery przed lodołamaczem – stara fińska rozrywka”, jest ona pięknym zapisem potęgi ówczesnego przemysłu, a także świadectwem wielkich emocji, jakie wzbudzały nowinki techniczne.

Pierwszy na świecie, arktyczny lodołamacz został zbudowany pod koniec XIX w. w brytyjskiej stoczni Armstrong Whitworth w Newcastle na zlecenie rosyjskiego armatora, wg projektu zespołu konstruktorów, którym dowodził wojskowy i podróżnik Stiepan Makarow. Jednostka trafiła do służby 19 lutego 1899 roku.

Widoczny na ruchomych obrazkach statek nosi nazwę „Tarmo”, co w języku fińskim znaczy „duch” albo „wigor”, został wyprodukowany w 1907 r. również w Wielkiej Brytanii, a od 3 stycznia 1908 r. zaczął brać udział w regularnych rejsach. W tamtym czasie Finlandia nie była jeszcze samodzielnym państwem, więc w historii lodołamacza jest wiele ciekawych kart, możemy się o tym przekonać tutaj : > https://en.m.wikipedia.org/wiki/Tarmo_(1907_icebreaker)#

A teraz oglądajmy.

 

 

→ (mb)

20.02.2016

foto: screen / youtube.com

 

 

 

 

0
0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.