Farsa z Żołnierzy Wyklętych

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” jest świętem państwowym ustanowionym 3 lutego 2011 roku i obchodzonym corocznie 1 marca.

W Piotrkowie Trybunalskim, z nieznanych powodów, dzień pamięci był celebrowany wczoraj, 28 lutego. Obok gminnego establishmentu, reprezentowanego przez prezydenta Piotrkowa Chojniaka i przewodniczącego Rady Miasta Błaszczyńskiego, w pierwszym szeregu znaleźli się między innymi:

Marian Cecotka - były członek Ochotniczej Rezerwy Milicji Obywatelskiej.
Waldemar Komenda - mieszkaniec Tomaszowa Mazowieckiego, w minionych latach podszywający się pod członka Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej (bez uprawnień kombatanckich), który dzięki przychylności starosty piotrkowskiego Cubały, TW "Okrza" - byłego współpracownika SB, został wybrany przewodniczącym Powiatowej Rady Kombatantów i Osób Represjonowanych w Piotrkowie.
Ryszard Jabłoński - LK "Sad" - były współpracownik Służby Bezpieczeństwa, prowadził lokal kontaktowy dla agentów bezpieki przy ul. Dąbrowskiego w Piotrkowie Trybunalskim.
Jerzy Biesiadowski - TW "Henryk", wieloletni tajny współpracownik UB i SB, pisał donosy w czasie, kiedy Żołnierze Niezłomni prowadzili działalność konspiracyjną.

Podczas uroczystości nie był obecny żaden b. żołnierz Armii Krajowej, a to właśnie z tych kręgów wywodziło się polskie, powojenne podziemie niepodległościowe i antykomunistyczne.

Tak więc za sprawą Chojniaka i Błaszczyńskiego hołd pomordowanym oddali byli konfidenci, przebierańcy i członkowie komunistycznej nomenklatury w mundurach Ludowego Wojska Polskiego.

→ Mariusz Baryła

29.02.2016

• foto: um / piotrkow.pl

• foto: Paweł Reising

 

Czytaj także:

> Czy samorząd wspiera agenturę?

> Mortal Kombat czyli medale zasługi dla fałszywych kombatantów

> Patriotyzm jednego weekendu

 

 

3
1

6 thoughts on “Farsa z Żołnierzy Wyklętych

 • 28/02/2017 at 09:03
  Permalink

  Czy i w tym roku na miejskich uroczystościach był wysyp TW, SB, UB itp.?

  1

  0
  Reply
 • 23/02/2017 at 12:38
  Permalink

  Jesteście zapewne w stałym kontakcie z Panem redaktorem Pawłem Reisingiem, a on ma częste, prawdopodobnie, spotkania z Panią pułkownik doktor HALINĄ KĘPIŃSKĄ – BAZYLEWICZ „KORĄ”. W związku z tym proszę przekazać przez Pana Pawła Reisinga, dla Pani Haliny Kępińskiej – Bazylewicz BARDZO SERDECZNE i ŻARLIWE POZDROWIENIA od Pana porucznika ZDZISŁAWA WITALEWSKIEGO z Radomska, jednego z Żołnierzy KONSPIRACYJNEGO WOJSKA POLSKIEGO!! Mogę liczyć na przekazanie tej wiadomości?

  3

  4
  Reply
  • 23/02/2017 at 12:41
   Permalink

   Tak. Przekażemy. (red.)

   3

   5
   Reply
 • 20/03/2016 at 21:41
  Permalink

  wie dobrze tylko udaje że nic nie wie. znam to

  2

  4
  Reply
 • 03/03/2016 at 10:54
  Permalink

  To tamtejszy Klub Gazety Polskiej (baner widoczny na zdjęciu) tego wszystkiego nie wie ?

  2

  4
  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.