Farsa z Żołnierzy Wyklętych

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” jest świętem państwowym ustanowionym 3 lutego 2011 roku i obchodzonym corocznie 1 marca.

W Piotrkowie Trybunalskim, z nieznanych powodów, dzień pamięci był celebrowany wczoraj, 28 lutego. Obok gminnego establishmentu, reprezentowanego przez prezydenta Piotrkowa Chojniaka i przewodniczącego Rady Miasta Błaszczyńskiego, w pierwszym szeregu znaleźli się między innymi:

Marian Cecotka - były członek Ochotniczej Rezerwy Milicji Obywatelskiej.
Waldemar Komenda - mieszkaniec Tomaszowa Mazowieckiego, w minionych latach podszywający się pod członka Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej (bez uprawnień kombatanckich), który dzięki przychylności starosty piotrkowskiego Cubały, TW "Okrza" - byłego współpracownika SB, został wybrany przewodniczącym Powiatowej Rady Kombatantów i Osób Represjonowanych w Piotrkowie.
Ryszard Jabłoński - LK "Sad" - były współpracownik Służby Bezpieczeństwa, prowadził lokal kontaktowy dla agentów bezpieki przy ul. Dąbrowskiego w Piotrkowie Trybunalskim.
Jerzy Biesiadowski - TW "Henryk", wieloletni tajny współpracownik UB i SB, pisał donosy w czasie, kiedy Żołnierze Niezłomni prowadzili działalność konspiracyjną.

Podczas uroczystości nie był obecny żaden b. żołnierz Armii Krajowej, a to właśnie z tych kręgów wywodziło się polskie, powojenne podziemie niepodległościowe i antykomunistyczne.

Tak więc za sprawą Chojniaka i Błaszczyńskiego hołd pomordowanym oddali byli konfidenci, przebierańcy i członkowie komunistycznej nomenklatury w mundurach Ludowego Wojska Polskiego.

→ Mariusz Baryła

29.02.2016

• foto: um / piotrkow.pl

• foto: Paweł Reising

 

Czytaj także:

> Czy samorząd wspiera agenturę?

> Mortal Kombat czyli medale zasługi dla fałszywych kombatantów

> Patriotyzm jednego weekendu

 

 

2
0

3 thoughts on “Farsa z Żołnierzy Wyklętych

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.