Zatrute powietrze

Ostatniego dnia grudnia 2015 r. Główny Inspektorat Ochrony Środowiska opublikował raport dotyczący oceny jakości powietrza w Polsce.
Powietrze_01
Zanieczyszczenie powietrza w Polsce.

Przedmiotem badań objętych zostało 12 substancji chemicznych: dwutlenek siarki, dwutlenek azotu, tlenek węgla, benzen, ozon, pył PM10, ołów, arsen, kadm, nikiel i benzo(a)piren w pyle PM10 oraz pył PM2,5. Dane są zatrważające. W niektórych przypadkach normy są przekroczone nie o 5, 10 czy 100%, ale jak w przypadku benzo(a)pirenu 0 1700% czyli 17-krotnie.

Benzopireny, C20H12  są związkami organicznymi o silnym działaniu rakotwórczym, powstają w wyniku spalania węgla, tytoniu, wędzenia mięsa, występują w smogu. Blisko 80% tych trucizn dostaje się do atmosfery podczas opalania domostw niskiej jakości węglem, który w Polsce stanowi główne źródło pozyskiwania ciepła.

Jak wskazuje poniższe zestawienie, największe stężenie BaP występuje w miastach średniej wielkości, wśród których prym wiodą:

1. Nowa Ruda – 17 ng/m3
2. Opoczno – 15 ng/m3
3. Nowy Targ – 15 ng/m3
4. Rybnik – 12 ng/m3
5. Sucha Beskidzka – 11 ng/m3
6. Proszowice – 10,0 ng/m3
7. Nowy Sącz – 10,0 ng/m3
8. Tomaszów Mazowiecki – 9,8 ng/m3
9. Godów – 9,6 ng/m3
10. Zakopane – 9,1 ng/m3

W sanatoryjnej miejscowości Rabka-Zdrój, gdzie leczone są schorzenia układu oddechowego i układu krążenia zawartość toksyn w powietrzu wynosi 8,1 ng/m3 (sic!), co daje 14 miejsce w Polsce.

W chwili kiedy piszę te słowa dane ze stacji pomiarowej, która znajduje się w Piotrkowie przy ul. Krakowskie Przedmieście 13, wskazują, że zawartość pyłów PM10 wynosi 200 µg/m3, co oznacza, że krajowa norma jest przekroczona o 400%. W tym miejscu stawiam pytania:

1. Czy kiedykolwiek zdarzyło się Państwu czytać czy słyszeć o jakiejkolwiek strategii dotyczącej ochrony środowiska, która wyszła z piotrkowskiego magistratu? 

2. Czy spotkaliście się Państwo z akcją proekologiczną ogłoszoną w Piotrkowie, promującą alternatywne, wobec węgla, źródła ogrzewania gospodarstw domowych?

Aplikacja dla Androida. Dane dla Piotrkowa.
Aplikacja dla Androida. Dane dla Piotrkowa.

Koniecznie należy zapoznać się z dokumentami zamieszczonymi na dole strony pod adresem:  > http://powietrze.gios.gov.pl/pjp/maps/air/quality/type/R#, aby uzmysłowić sobie, że przyczyną wielu chorób i zgonów są toksyczne związki, jakie trafiają do organizmów ludzkich.

Dodatkowo bardzo zachęcam do pobrania specjalnej aplikacji dla smartfonów i tabletów z systemem Android, wykonanej na zlecenie Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, służącej do monitorowania jakości powietrza w wybranych miejscowościach:

https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.evertop.jakoscpowietrzawpolsce

Wkrótce program będzie także dostępny dla użytkowników iOS.

Dla osób, które chciałyby poszerzyć swoją wiedzę na temat krajowego środowiska naturalnego, obejmującą m. in. takie zagadnienia jak: stan powietrza, wód i ziem, natężenia hałasu, pola elektromagnetycznego, promieniowania jonizującego i in. – stosowne opracowanie jest tu: > http://www.gios.gov.pl/images/dokumenty/pms/raporty/GIOS_raport_2014.pdf.

→ Mariusz Baryła

9.01.2016

• foto: GazetaTRYBUNALSKA.pl

 

 

1
1

Jedna myśl na temat “Zatrute powietrze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.