Wiersze na murach

Jest obecnie poezja najmniej popularną formą wypowiedzi artystycznej, mało kto ją czyta, a jeszcze mniej osób rozumie. To jeden z wielu narodowych paradoksów, bo poetów mamy wybitnych, chętnie publikowanych i nagradzanych za granicami kraju.

Wiersze na murach 02Polacy przypominają sobie o poezji zwykle w czasach złych, kiedy potrzebny jest skondensowany przekaz niosący ładunek nadziei, czułości, wiary czy patriotyzmu. Na co dzień, jak pisał Julian Kornhauser – teść obecnego prezydenta, poezja to, brudny ręcznik hotelowy, który przechodzi z rąk do rąk i pachnie ciągle tym samym szarym mydłem.

W Krakowie bywam często, także po to, aby poezją pooddychać, ludzie tam mieszkają mądrzy, a miejskie władze są otwarte na sztukę i kulturę. Na plantach siadam na zielonej ławce, która przypomina mi o Siwczyku, Miłoszu, Zagajewskim, Lipskiej i 46 innych osobowościach. Jeśli mam przy sobie multimedialny telefon, albo tablet w ciągu kilku sekund mogę posłuchać ich głosów. Jak działa ten cudowny projekt? Bardzo prosto, o szczegółach można przeczytać na stronie „miastoliteratury.pl”.

Wiersze na murach 01Kiedy jest ciemno, na jednej z kamienic przy ulicy Brackiej są wyświetlane wiersze, codziennie inny. Inicjatywa jest opisana > tutaj. A na Podgórzu, idąc od fryzjera w kierunku kładki, mijam piękny mural przypominający o Stanisławie Lemie.

Dziś czytam, że poetyckie strofy pojawiły się również w Poznaniu, tam także jest sprzyjająca dla literatury atmosfera. Więcej o tej idei można przeczytać > tu.

A na prowincji? Myślę, że mój przekaz jest na tyle czytelny, że plastyk miejski Stanisław Gajda zrozumie, o co chodzi i weźmie pomysł jak swój, wyprzedzając w ten sposób nawet łódzkie pantery zakochane w Pągowskim. Ze swej strony deklaruję merytoryczną pomoc. Tylko błagam bez tego gminnego zadęcia.

→ (mb)

24.01.2016

• foto: Mariusz Baryła / GazetaTRYBUNALSKA

 

 

0
0

Jedna myśl na temat “Wiersze na murach

 • 24/01/2016 o 20:42
  Permalink

  A u nas ? szyldoza, szyldoza, szyldoza…nawet na prywatnej posesji niejakiego Chojniaka Krzysztofa stoi szyld komercyjny.

  0

  0
  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.