Urodziny Haliny Kępińskiej-Bazylewicz

Dzisiaj legendarna łączniczka „Kora” obchodzi swoje urodziny.

Piotrkowianka, ppłk dr nauk med. Halina Kępińska-Bazylewicz podczas II wojny światowej była łączniczką i sanitariuszką Armii Krajowej w Okręgu Łódź. Przewoziła rozkazy, lekarstwa i broń dla oddziałów partyzanckich „Wicher”, „Burza”, „Błyskawica”, „Grom”  oraz do 25 pułku piechoty AK.

Halina Bazylewicz Kora foto pr
Kliknij, aby powiększyć. Foto: Paweł Reising.

Prowadziła rozpoznanie strategicznych obiektów i ratowała ciężko rannych partyzantów. W maju 1944 roku aresztowana przez Gestapo trafiła do Radomia, skąd została wykupiona przez dowództwo Inspektoratu Piotrkowskiego. Mimo tortur nie wydała nikogo. Po kilkutygodniowej rekonwalescencji wróciła do służby dla Ojczyzny.

Jubilatka jest w świetnej formie. Warto dodać, że obecnie trwają końcowe prace nad autobiograficzną książką zatytułowaną „Od Halszki do Kory”. Mogę zapewnić, że będzie to wspaniała lektura, pełna barwnych anegdot i dramatycznych sytuacji, obejmująca okres od końca lat 20-tych do okresu stalinowskiego.

Na  zamieszczonej fotografii ppłk Halina Kępińska-Bazylewicz wraz z chłopcem z Tomaszowa Mazowieckiego, laureatem konkursu historycznego, który w ubiegłym roku napisał pracę o swoim ulubionym bohaterze historycznym, czyli o łączniczce „Korze”.

→ Paweł Reising

2.01.2016

• foto: ipn.gov.pl

Paweł Reising (ur. 1966 r. w Piotrkowie Trybunalskim) – niezależny dziennikarz, nauczyciel, absolwent UW i UJK. Redaktor i wydawca czasopisma „KurieR-Kultura i Rzeczywistość”. Autor książek: „Opowieści generała „Bończy” oraz „Huragan” z oddziału „Wichra” (współautor W. Pietraszczyk). Honorowy żołnierz 25 pp AK. Jest stałym współpracownikiem „Gazety Trybunalskiej”.

0
1

2 myśli na temat “Urodziny Haliny Kępińskiej-Bazylewicz

 • 03/09/2016 o 11:52
  Permalink

  Miałem zaszczyt i przyjemność poznać Panią dr.Halinę Bazylewicz ,,Korę ,,na spotkaniu kombatanckim w Żarnowie w sierpniu 2013.To wspaniała postać,kobieta niezłomna,patriotka,pełna urody i uroku prawdziwa Polska Kobieta.Moi stryjowie żołnierze 25 ppAK ,,Tyczyna,, ,,Stefan,, ,,Poker,, ,,Mściciel,, wspominali o Niej,a ja gdy się przedstawiłem i przypomniałem moich stryjów,powiedziała najmilszą dla mnie pochwałę;,,jesteś też taki budrys ja twoi stryjowie,,Szanowna Pani,życzę wielu, wielu ,lat w zdrowiu i radościach,by mogła nas Pani cieszyć swoją obecnością i byśmy mogli uczyć się od Pani patriotyzmu i słuchać opowieści,przepiękną polszczyzną.Z poważaniem i wyrazami sympatii.Maciej Tyczyński.

  1

  1
  Odpowiedz
 • 01/02/2016 o 18:23
  Permalink

  Dziekuje Panie Pawle za pamiec i napisanie tego artykulu o tak wspanialej kobiecie,Polce jaka jest bez watpienia osoba pplk.AK.dr.med. Haliny Kepinskiej-Bazylewicz..Zycze podobnie jak pan duzo zdrowia szanownej jubilatce,oraz dalszej owocnej pracy dla dobra naszej ojczyzny i przekazywania prawdy historycznej dla mlodego pokolenia Polakow.Z wyrazami szacunku i powazania Andrzej Kepinski.

  0

  1
  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.