Joanna Jurek i jej Origami

Serwis internetowy Nauka w Polsce należący do Polskiej Agencji Prasowej pochylił się nad najnowszym projektem naukowym Joanny Jurek, piotrkowianki, absolwentki I LO im. Bolesława Chrobrego.

W artykule zatytułowanym „Origami BioBandage – od origami do narzędzia matematycznego” autorka tekstu Ewelina Krajczyńska przedstawia historię powstania tytułowego „Origami”.

Najpierw miał być implant kostny, który składałby się niczym origami. W efekcie powstał program oparty na modelu matematycznym, który zoptymalizuje proces leczenia złamań kostnych. Opracowały je dwie początkujące studentki, które swoim pomysłem podbijają powoli naukowy świat.

„Origami BioBandage to nowe narzędzie matematyczne przeznaczone do zoptymalizowania procesu leczenia złamań kostnych. Ten proces nie zmienił się na przestrzeni lat” – opisała PAP jedna z badaczek, studentka pierwszego roku Ulster University – Joanna Jurek.

Na początku młode badaczki zajęły się więc wytworzeniem bioimplantu, czyli maty pokrytej komórkami macierzystymi, podczas wakacyjnego stażu w Centrum Onkologii w Warszawie oraz na Politechnice Warszawskiej. „Na razie jednak odłożyłyśmy ten pomysł na dalsze lata. Teraz skupiamy się na oprogramowaniu do symulowania tego, co się dzieje z bioimplantem i z samym organizmem pacjenta. Do naszego origami chcemy wrócić w przyszłości” – mówi Joanna Jurek.

Więcej na ten temat można przeczytać po adresem: > http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,407692,origami-biobandage—od-origami-do-narzedzia-matematycznego.html.

W krótkiej prezentacji Asia opowiada o sobie i pracy, którą zajmowała się w 2015 r.:

 

Z uwagą śledzimy dokonania Joanny, bo tak utalentowanej osoby w dziedzinie biotechnologii, urodzonej w naszym mieście nie było nigdy. Mimo, że jej kariera naukowo-badawcza będzie się rozwijała poza krajem, mamy nadzieję, że przyszłe dokonania, odkrycia i patenty uczonej będą służyły także ludziom zamieszkującym miasto z którego pochodzi i w którym spędziła pierwsze 18 lat swojego życia.

→ (mb)

14.01.2016

• Na zdjęciu: Dominika Bakalarz i Joanna Jurek podczas zeszłorocznej edycji Konkursu Naukowego E(x)plory. Foto: gazetalekarska.pl.

 

 

0
0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.