Wigilia w schronisku dla zwierząt

Mieszkańcy Piotrkowa nie zawiedli. Mimo wyjątkowości dzisiejszego dnia, zabiegania, zakupów, porządków, wygospodarowali trochę czasu, aby zajrzeć do schroniska dla zwierząt.

To dzięki ich hojności 240 psów, 70 kotów i 7 szczeniaków dostanie zamiast suchej, mięsną karmę. Już od sześciu lat organizowana jest akcja „Wigilia dla zwierząt”, która z roku na rok uaktywnia coraz większą liczbę osób.

Rozmowę z Marią Mrozińską – szefową bidula dla mniejszych braci, co rusz przerywają przychodzący z darami ludzie. Kilkuletni chłopiec z ojcem przynieśli karton karmy, zaprzyjaźnione ze schroniskiem małżeństwo dostarczyło koce. Jeszcze ktoś inny wrzucił do puszki 100 zł. Pani Maria każdemu z darczyńców robi zdjęcie, które wraz z podziękowaniami wkrótce trafi na internetową stronę.

Z Łukaszem Mielczarkiem, jednym z opiekunów, który pracuje tutaj dziewiąty miesiąc idą do pawilonów, aby przyjrzeć się z bliska jego podopiecznym. Na mój widok psiaki hałasują, ale kiedy dostrzegają Łukasza zaczynają merdać ogonami i przymilać się. Większość z nich jest ufna i otwarta, wkładają pyszczki między kraty i domagają się pieszczot.

W okresie letnim i jesiennym do schroniska trafia od 30 do 50 zwierząt miesięcznie, natomiast nowy dom odnajduje od 20 do 60. Warunki pobytu są tutaj bardzo dobre, boksy są wyposażone w drewniane budy, jest sucho i ciepło. Psy i koty są pod stałą opieką weterynaryjną. Nowi mieszkańcy trafiają na 14-dniową obserwację, a po tym czasie są kierowani do właściwych kojców, gdzie oczekują na adopcję.

Idziemy do pomieszczenia, gdzie mieszkają szczeniaczki. Chmara ciemnych, niezdarnych jeszcze psiaków otacza nas i popiskuje z radością. Tuż obok mieszkają koty. Widok kilkunastu dachowców siedzących na parapecie, podłodze, w koszykach i budkach robi wyjątkowe wrażenie. Zwierzęta są czyste, zadbane.

W schronisku zatrudnionych jest 10 osób i wszystkie mają ręce pełne roboty. Dziś będą krócej w pracy. Bo to przecież wigilia.

→ (mb)

24.12.2015

• foto: Mariusz Baryła / GazetaTRYBUNALSKA.pl

Schronisko dla zwierząt w Piotrkowie Trybunalskim > http://schronisko-piotrkow.pl/

 

 

0
0

Jedna myśl na temat “Wigilia w schronisku dla zwierząt

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.