Półwiecze szkoły w Niechcicach

27 listopada 2015 roku w Zespole Szkolno-Gimnazjalnym obchodzono Jubileusz 50-lecia powstania szkoły. Na uroczystość zostali zaproszeni nauczyciele, uczniowie, pracownicy obsługi, byli dyrektorzy, absolwenci i pracownicy administracji, emeryci oraz znamienici goście.

Uroczystość obchodów jubileuszu rozpoczęła się o godz. 10.00 mszą świętą w kościele parafialnym w Niechcicach. Mszę swą obecnością uświetnili harcerze, strażacy i zaproszeni goście.

Po mszy młodzież i goście udali się do budynku szkoły. Uroczystość poprzedziło odsłonięcie przez wójta Gminy Rozprza i dyrektor Bogusławę Lewińską pamiątkowej tablicy z okazji 50-lecia szkoły, którą ufundował i wykonał Grzegorz Ryżewski, a poświęcił proboszcz parafii ks. Zbigniew Biedroń. Dostojeństwa uroczystości dodawały poczty sztandarowe.

Dyrektor ZSG w Niechcicach, Bogusława Lewińska, powitała serdecznie zaproszonych gości słowami: To niezwykły honor i zaszczyt móc Państwa witać, spotykać i gościć. Dzisiejsze święto to spotkanie, które łączy w sobie zapisane kartki 50-letnich wydarzeń szkoły.

Na uroczystość przybyły władze gminy na czele z wójtem Januszem Jędrzejczykiem, skarbnikiem Bogdanem Góreckim; pracownicy Gminnego Zespołu Oświaty na czele z kierownikiem Edytą Łukasik, byli dyrektorzy, absolwenci i zaproszeni goście.

W szkole czas odmierzany jest w specyficzny sposób. To kolejne dzwonki, dni, miesiące i lata napędzają machinę szkolnego świata. W tę niezwykłą perspektywę wpisują się także wydarzenia niepowszednie, dzięki którym możliwe jest dokonanie oglądu, zbudowanie refleksji nad pracą własną i szkoły. Do takich wydarzeń należy jubileusz. Każdy, kolejny jubileusz. Cyklicznie i starannie zbiera informacje o historii szkoły i jej dorobku. Ten dorobek to praca wielu osób – grona pedagogicznego, uczniów, pracowników administracji i obsługi. Uroczystość 50- lecia jest próbą weryfikowania dorobku, próbą jakich wiele w swojej biografii przeżywa każda szkoła. Jest także okazją do osobistego zmierzenia się z jej tradycją, systemem wartości i wypracowaną renomą.

Wokół szkoły zawsze gromadziły się osoby twórcze, kreatywne, poszukujące najlepszych rozwiązań oraz otwarte i wrażliwe na potrzeby dzieci. Dzięki ich entuzjazmowi i zaangażowaniu udało się  stworzyć szkołę taką, jaką widzimy ją dzisiaj – przyjazną, kolorową i otwartą na nowe.

Nie sposób wymienić wszystkich tych osób i tego, co zrobili dla naszej placówki. Nazwiska wielu z nich widnieją w materiałach i dokumentach zgromadzonych w kronikach szkolnych. Długa jest lista tych, którzy na trwałe zaznaczyli się na kartach historii szkoły, którzy ją tworzyli, rozwijali i wspierali. Dyrektor Lewińska wyraziła uznanie dla każdego, wysiłku pierwszych dyrektorów tej szkoły pierwszych nauczycieli; dla byłych i obecnych pedagogów, pracowników szkoły, dla wszystkich rodziców i absolwentów – za wszystko co powstawało i powstaje – za wspólne działania dla dobra uczniów i całego środowiska.

Jubileusz szkoły jest okazją do wspomnień, które, choć minione, zawsze pozostają w pamięci. Trudno bowiem być obojętnym wobec miejsca, w którym zostawiło się część życia. Dzień ten skłaniał do wspomnień, refleksji i kreślenia planów na przyszłość. W tak ważnym dla nas dniu spotkaliśmy się z licznymi wyrazami sympatii. Były życzenia, gratulacje, kwiaty, upominki, telefony z ciepłymi słowami.

Udział w uroczystości wzięli również byli dyrektorzy szkoły: Wacława Świstak, Irena Zielińska, Krystyna Reczulska- żona dyrektora Mieczysława Reczulskiego. Podziękowania popłynęły także w kierunku najstarszego emerytowanego nauczyciela – Heleny Kowalskiej oraz najdłużej pracującego nauczyciela w tej szkole, bo 47 lat –  Elżbiety Listowskiej. Życzenia i gratulacje nadesłała minister Anna Zalewska, Wojewoda Łódzki  Jolanta Chełmińska, Teresa Augustyn, ks. Jan Fronczak, Ryszard Witek.

Niecodzienny spektakl artystyczny wraz z dekoracjami przygotowali nauczyciele szkoły we współpracy z uczniami i sympatykami placówki. Z wielkim przeżyciem i zaangażowaniem zaprezentowali go uczniowie oraz absolwentka Iga Grzejszczak pod kierunkiem Zbigniewa Woszczyka.

→ (bl)

3.12.2015

• foto: ZSG Niechcice

 

 

0
0

Jedna myśl na temat “Półwiecze szkoły w Niechcicach

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.