Jacek Sokalski dyrektorem Łódzkiego Domu Kultury

Miło nam poinformować, że wczoraj, 22 grudnia 2015 r., Zarząd Województwa Łódzkiego powołał na stanowisko dyrektora Łódzkiego Domu Kultury piotrkowianina Jacka Sokalskiego.

Przez kilka ostatnich lat Sokalski pełnił obowiązki dyrektora ŁDK. Aktualnie, po decyzji Komisji Kwalifikacyjnej powołanej przez Marszałka Województwa Łódzkiego, stał się pełnoprawnym szefem tej placówki. Po analizie autorskiego programu dotyczącego działalności ŁDK i rozmowie z kandydatem sześciu członków Komisji poparło kandydaturę Sokalskiego, dwóch wstrzymało się od głosu.

Warto dodać, że w skład gremium oceniającego wchodzili przedstawiciele Ministerstwa Kultury, Urzędu Marszałkowskiego, związków zawodowych i organizacji pozarządowych z terenu woj. łódzkiego.

Umowa o pracę z nowym dyrektorem została podpisana na okres pięciu lat do 31.12.2020 r. Będzie on zarządzał rocznym budżetem w wysokości 6 mln zł.

Przypomnijmy, że Jacek Sokalski pracował wcześniej na podobnym stanowisku w Miejskim Ośrodku Kultury w Piotrkowie, skąd w maju 2010 r. został zwolniony przez urzędującego od ośmiu lat prezydenta Chojniaka. Poszło o to, że Sokalski jako ekonomista, manager kultury, człowiek światły, wykształcony, pracowity i wrażliwy bez konsultacji z Chojniakiem stworzył od podstaw pomocowy projekt, który został nazwany „Wyciągamy dzieci z bramy”.

W tym celu na początku 2010 r. powołał fundację o tej samej nazwie, której został prezesem i jest nim do tej pory. Głównym założeniem fundacji, choć zarejestrowanej w mieszkaniu Sokalskiego, ale działającej przy MOK-u była pomoc w nauce i organizacji czasu wolnego dla dzieci z biednych, rozbitych, patologicznych rodzin. Mimo, że nie występowały wymogi formalne i Sokalski nie musiał zwracać się do swojego zwierzchnika o akceptację pomysłu, Chojniak począł się śmiertelnie urażony i zwolnił Sokalskiego z zajmowanej funkcji. Nim jednak na biurko dyrektora MOK-u trafiło wymówienie, prezydent miasta wystosował pismo do ministra kultury, gdzie przedstawił zarzuty wobec swego podwładnego. Choć z ministerstwa wróciła nienaganna opinia o Sokalskim, zawierająca same superlatywy na temat jego osoby, Chojniak od swojej decyzji nie odstąpił.

Po trzech dniach od dostarczenia Sokalskiemu wymówienia, do domu kultury zawitała kontrola z urzędu miasta pod kierownictwem biegłego rewidenta. Protokół pokontrolny wykazał nieprawidłowości dotyczące umów o pracę. Istotnie, Sokalski na dwa tygodnie przed swoim odejściem zamienił pięciu swoim pracownicom „umowy śmieciowe” na regularne umowy o pracę.

Urząd Miasta Piotrkowa skierował do Regionalnej Izby Obrachunkowej pismo w sprawie nieprawidłowości wykrytych w podległej Sokalskiemu placówce oraz zawiadomił prokuraturę o możliwości popełnienia przez niego przestępstwa polegającemu na redatowaniu umów.

Po kilku miesiącach i po przeanalizowaniu dokumentów, obie te instytucje nie dopatrzyły się w działalności Sokalskiego żadnych uchybień. Prokuratura sprawę umorzyła. Mimo tego Chojniak odwołał się od decyzji organów ścigania i śledztwo wznowiono. W 2014 roku Sokalski został ostatecznie oczyszczony z zarzutów.

Nie zmieniło to jednak stanowiska Chojniaka wobec Sokalskiego, który delikatnie mówiąc nie darzy go nadmierną sympatią, co przekłada się również na nieprzyjazny stosunek do dyrektora ŁDK podległych prezydentowi Piotrkowa placówek kultury.

Wiosną 2011 roku prezydent Chojniak powołał na stanowisko dyrektora Miejskiego Ośrodka Kultury w Piotrkowie Trybunalskim Elżbietę Łągwę-Szelągowską. Do posiadającego roczny budżet w wysokości ponad 2 mln złotych MOK-u Szelągowska trafiła z przedszkola nr 16, gdzie pracowała na stanowisku kierownika placówki.

Można więc przyjąć, że 14 marca 2011 r. to dzień, kiedy piotrkowski dom kultury rozpoczął proces wegetacji. Z tętniącej życiem, kreatywnej, otwartej instytucji stał się miejscem wegetacji osób tam zatrudnionych.

→ Mariusz Baryła

23.12.2015

• Na zdjęciu: Jacek Sokalski w towarzystwie prof. dr hab. Małgorzaty Omilanowskiej b. minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Foto: GazetaTRYBUNALSKA.pl

 

 

0
0

Jedna myśl na temat “Jacek Sokalski dyrektorem Łódzkiego Domu Kultury

 • 23/12/2015 o 21:32
  Permalink

  Oj faktycznie w piotrkowskim moku jest wegetacja. Tam nie ma zarządcy, kreatywnego zarządcy z ekonomicznymi umiejetnosciami…

  1

  0
  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.