Giełda i gospodarka

W ciągu 7 miesięcy 2015 r. wartość indexu WIG20 skupiającego 20 największych przedsiębiorstw notowanych na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych spadła o ponad 600 pkt.
wig20_d 2-12-2015
Index WIG20 w ujęciu rocznym.

Z całą odpowiedzialnością można stwierdzić, że za przyczyną poważnego załamania się rynku stoi wybór Andrzeja Dudy na stanowisko prezydenta RP oraz wygrana Prawa i Sprawiedliwości w wyborach parlamentarnych.

Wykresy obrazujące zachowanie się kursów akcji banków, zakładów produkcyjnych, firm telekomunikacyjnych, ubezpieczeniowych i in. nie kłamią, nad Polskę nadciąga krach ekonomiczny. Niewydolna gospodarka zostanie obciążona dodatkowymi podatkami i kosztami, jakie wygenerują obietnice polityków PiS.

Jak poinformowali przedstawiciele rządu Program 500+ obejmie blisko 3,7 mln dzieci, na co trzeba zabezpieczyć rocznie 22 mld PLN. Podniesienie płacy minimalnej do 12 PLN za godzinę pracy sprawi, że znacznie wzrosną składki ZUS, które z kolei uderzą w mikro przedsiębiorstwa. A to dopiero kilkanaście dni rządów PiS.

wig20_w 2-12-2015
Index WIG20 w ujęciu 10-letnim.

Podatki od sklepów wielkopowierzchniowych, banków, transakcji finansowych, kopalin – wszystkie te propozycje przekładają się na przecenę giełdowych spółek, których w tej chwili na warszawskim parkiecie jest 479.

Giełda jest papierkiem lakmusowym gospodarki, wyprzedza ją o mniej więcej pół roku. W tej chwili na horyzoncie nie widać ani jednego czynnika, który powstrzymałby spadki.

→ Mariusz Baryła

2.12.2015

• grafika: GazetaTRYBUNALSKA.pl

Czytaj także: > „Giełda – nadal spadki”

 

 

0
0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.