Duński F-16 spadł do Morza Północnego

Na zdjęciu widać zwisający bezwładnie element podwozia.
Na zdjęciu widać zwisający bezwładnie element podwozia.
Królewskie Duńskie Siły Powietrzne (Flyvevåbnet) (RDAF) zamieściły wczoraj w serwisie „youtube.com” materiał video pt. „Danish F-16 Controlled Ejection”, będący relacją ze zdarzenia, jakie miało miejsce 27 października 2015 r. nad Morzem Północnym.

Tego dnia dwa duńskie samoloty bojowe wystartowały do rutynowego lotu treningowego. Wkrótce po oderwaniu się od pasa, okazało się, że jedna z maszyn ma poważne problemy z podwoziem, którego część rozpadła się i tym samym uniemożliwiała bezpieczne lądowanie.

Podczas gdy uszkodzony myśliwiec, w towarzystwie wojskowych statków powietrznych, krążył nad terytorium Danii, mechanicy i oficerowie z bazy lotniczej usiłowali znaleźć rozwiązanie zaistniałej sytuacji. Czas naglił, bo z każdą minutą lotu w F-16 ubywało paliwa.

Wnętrze myśliwca F-16. Żółta dźwignia służy do odpalenia mechanizmu katapultującego. Foto: pwm.org.pl
Wnętrze myśliwca F-16. Żółta dźwignia służy do odpalenia mechanizmu katapultującego. Foto: pwm.org.pl

Wreszcie zapadła decyzja, że pilot sprowadzi samolot nad otwarte morze i katapultuje się. Tak też się stało. Film dokumentujący całość akcji wraz z komentarzami pilota trwa nieco ponad godzinę. Niestety nie jest przetłumaczony na angielski, więc możemy się tylko domyślać ogólnego sensu przekazu. Mimo to, bardzo gorąco zachęcam do obejrzenia scen zarejestrowanych przez Duńskie Siły Powietrzne. Duże wrażenie robi spokój i opanowanie wojskowych, wyraźnie słyszalne podczas rozmów przez radio.

Duńczycy posiadają 30 samolotów F-16 z czego 24 stanowi model F-16AM, pozostałe, to F-16BM.Cena zniszczonej maszyny nie jest znana, dla przykładu jeden polski F-16 kosztował 42,5 mln PLN.

 

 

→ (mb)

7.12.2015

• foto: militaryaircraft.de

 

 

0
0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.