Czarny Otello zmarł w „Paradyżu”

Foto: Paweł Reising / GazetaTRYBUNALSKA.pl
Foto: Paweł Reising / GazetaTRYBUNALSKA.pl
Na elewacji kamienicy przy ul. Piotrkowskiej 175 w Łodzi widnieje tablica upamiętniająca XIX-wiecznego odtwórcę szekspirowskich ról. Z informacji zawartych na tablicy wynika, że w tym miejscu przed laty znajdował się zajazd i teatr o nazwie „Paradyż”, w którym planował wystąpić słynny czarnoskóry aktor Ira Aldridge.

Ira Frederick Aldridge urodził się 24 lipca 1807 roku w Nowym Jorku. Był pierwszym Afroamerykaninem, który grał główne role w sztukach Williama Szekspira, m.in. w „Makbecie”, „Otellu”, czy „Królu Learze”.

Prześladowania rasistowskie skłoniły go do opuszczenia Stanów Zjednoczonych i zamieszkania w Londynie, gdzie spędził większość swego życia. W latach 1852-1867 jeździł z przedstawieniami po wielu krajach europejskich. Występował na słynnych scenach teatralnych oraz dawał przedstawienia przed koronowanymi głowami.

Siedmiokrotnie odwiedzał ziemie polskie, wówczas pod zaborami. W 1858 r. w Petersburgu jego portret narysował narodowy poeta ukraiński – Taras Szewczenko.

Ira kamiecica foto google
Kamienica przy Piotrkowskiej nr 175, foto: maps.google.com

7 sierpnia 1867 roku miał wystąpić w Łodzi w swojej popisowej roli Otella. Bilety na spektakl w „Paradyżu” były wysprzedane. Jednak niewydolność krążenia, spowodowana prawdopodobnie zapaleniem płuc, spowodowała śmierć. Aktor pochowany został w ewangelickiej części Starego Cmentarza w Łodzi. W pogrzebie udział wzięło kilka tysięcy łodzian na czele z prezydentem miasta Edmundem Pohlensem.

Ira Frederick Aldridge był jednym z najsłynniejszych tragików szekspirowskich i pierwszym czarnoskórym. Jego imieniem do tej pory nazywanych jest wiele teatrów, zespołów teatralnych oraz ulic w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii.

Ira menel foto PR
Foto: Paweł Reising / GazetaTRYBUNALSKA.pl

Niewiele ponad rok temu, 10 listopada 2014 roku, na murze kamienicy przy ulicy Piotrkowskiej nr 175 odsłonięta została tablica poświęcona temu wybitnemu aktorowi. Jej autorem jest znany rzeźbiarz Marian Konieczny, a ufundowała ją Barbara Johnson Williams, prezydent Łodzi oraz łódzkie Muzeum Kinematografii.

Odchodząc od posesji ujrzałem osobnika przerzucającego śmieci w stojącym na chodniku koszu. Być może ten człowiek był jednym z tych, których dostrzegł Bogusław Linda, co pozwoliło mu niedawno stwierdzić, że Łódź, to jest miasto umarłe, miasto meneli, czym wywołał oburzenie wielu łodzian, w tym miejskich polityków.

W ten oto sposób piękna historia wymieszała się z szarą rzeczywistością, niczym śmieci w ulicznym koszu.

→ Paweł Reising

15.12.2015

• Zdjęcie górne, foto: archiwum internetu

Paweł Reising (ur. 1966 r. w Piotrkowie Trybunalskim) – niezależny dziennikarz, nauczyciel, absolwent UW i UJK. Redaktor i wydawca czasopisma „KurieR-Kultura i Rzeczywistość”. Autor książek: „Opowieści generała „Bończy” oraz „Huragan” z oddziału „Wichra” (współautor W. Pietraszczyk). Honorowy żołnierz 25 pp AK.

 

 

0
0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.