Bąkowicz w oparach coca-coli

Piotrkowski urząd miejski publikuje dziś informację o nie lada atrakcji, która niebawem będzie czekać na mieszkańców miasta.

(…) do Piotrkowa Trybunalskiego zawita ciężarówka Coca-Coli, która do naszego miasta przywiezie świąteczną radość i mnóstwo niespodzianek. Samochód stanie na parkingu przy sklepie Społem. – czytamy w zamieszczonej notatce  Świąteczny event Coca-Coli to niepowtarzalna okazja, by bawić się w gronie rodziny i znajomych biorąc udział w 20 wyjątkowych atrakcjach. Będzie można m.in. zrobić sobie zdjęcie z legendarną amerykańską ciężarówką oraz Świętym Mikołajem, zwiedzić „fabrykę upominków” w której można przygotować prezent dla bliskich oraz odbyć wirtualną przejażdżkę saniami Świętego Mikołaja

Bakowicz Jaroslaw
Kliknij, aby powiększyć.

Osobą odpowiedzialną za zamieszczanie wiadomości  na samorządowej witrynie „piotrkow.pl” jest kierownik biura prasowego Urzędu Miasta Bąkowicz, którego ignorancja i krótkowzroczność jest często komentowana na stronach „Gazety Trybunalskiej”. Tym razem Bąkowicz lansuje międzynarodowy koncern produkujący m. in. napoje gazowane, których szkodliwość, szczególnie dla dzieci i młodzieży, jest powszechnie znana.

Na stronie „zdrowe-odzywianie-online.pl” znajduje się szczegółowy opis zawartości coca-coli:

Swój charakterystyczny smak Coca-Cola zawdzięcza połączeniu cytryny, gorzkiej pomarańczy i wanilii, a brązowy kolor syntetycznemu barwnikowi E150d, czyli karmelowi amoniakalno-siarczynowemu. Barwnik ten, często zresztą stosowany w przemyśle spożywczym, w większych ilościach (powyżej 200 mg/kg masy ciała) może wywoływać np. rozwolnienie. Natomiast wchodzący w skład Coca-Coli kwas ortofosforowy (E338), służący jako regulator kwasowości, spożywany w nadmiarze (powyżej 70 mg/kg masy ciała) powoduje ograniczone wchłanianie magnezu, wapnia i żelaza, osłabiając tym samym strukturę kości i zębów.

W składzie Coca-Coli znajdują się również sztuczne i rakotwórcze barwniki 2-MI i 4-MI (niestety, w dość wysokich dawkach) – to właśnie te barwniki, obok cukru, to główni winowajcy złej opinii na temat Coca-Coli. W odróżnieniu od wcześniej wspomnianego karmelu, który można uzyskać w sposób naturalny (topiąc cukier na patelni), to sztuczne barwniki 2-MI i 4-MI powstają poprzez szereg chemicznych reakcji – czyli reakcję cukrów z amoniakiem i siarczkami, pod wysokim ciśnieniem i w wysokiej temperaturze. Efektem tych chemicznych reakcji są niewystępujące naturalnie substancje, znane właśnie jako 2-MI i 4-MI – liczne badania wskazują na ich rakotwórcze właściwości (powodują m.in. raka płuc, tarczycy i wątroby). Nie należy jednak przesadnie panikować, gdyż ryzyko rozwinięcia się nowotworu z powodu picia Coca-Coli jest znikome – szczególnie, gdy pije się ją rzadko i w niewielkich ilościach.

Choć znajdujące się w Coca-Coli sztuczne barwniki są szkodliwe, to dużo większym zagrożeniem dla zdrowia jest olbrzymia ilość cukru – w 330 ml tego napoju znajduje się aż 10 łyżeczek cukru. Powszechnie znany jest fakt, że cukier spożywany regularnie i w nadmiernych ilościach, jest jedną z najczęstszych przyczyn nadwagi i otyłości, oraz powiązanych z tym chorób, w tym cukrzycy, a także najpoważniejszym czynnikiem rozwoju próchnicy. Pomimo to, spożycie cukrów przez przeciętną osobę znacznie przekracza dopuszczalne dzienne normy, a co gorsza, stale się powiększa – jest to oczywiście wynikiem masowego dodawania cukrów do codziennej żywności (szczególnie do napojów gazowanych), w związku z czym, trudno kontrolować ich spożycie, lub wykluczyć je z diety, gdyż są praktycznie wszędzie. Najlepszym zobrazowaniem tej sytuacji jest fakt, że przeciętny konsument (w UE) dostarcza sobie nawet do 12 razy więcej cukru, niż wynosi zalecana dzienna dawka. Według WHO (Światowej Organizacji Zdrowia), bezpieczna dzienna dawka cukru to około 70 g dla mężczyzn i 50 g dla kobiet.

Reklamowanie przez Urząd Miasta Piotrkowa Trybunalskiego firmy produkującej niebezpieczne dla zdrowia produkty jest nie tylko wyjątkową głupotą, ale jawną promocją chorobotwórczych wyrobów, a na to już zgody być nie może.

→ Mariusz Baryła

14.12.2015

• foto: screen z „piotrkow.pl”

 

1
0

2 myśli na temat “Bąkowicz w oparach coca-coli

 • 15/12/2015 o 22:20
  Permalink

  Wychodzi cała małomiasteczkowość i zaściankowość tej „władzy”. Dodać do tego spiskowe teorie i wypociny niejakiego Kowalczyka pisane z błędami ortograficznymi na portalu, którego nazwy nie warto przytaczać…A to ten sam „pień” ideowy co Chojniak. Smutno mi jak patrzę na swoje Miasto.

  1

  0
  Odpowiedz
 • 14/12/2015 o 18:47
  Permalink

  …bo dla urzędników nie liczy się zdrowie lecz szum wokół tego, że jest event….chodzi o to by ludziom pokazać, że miasto dba o rozrywkę dla naiwnego społeczeństwa :))))

  1

  0
  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.