Wyniki sekcji zwłok Moniki Zbrojewskiej

Rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Warszawie – Przemysław Nowak, wydał wczoraj lakoniczny komunikat, dotyczący przyczyn śmierci byłej wiceminister sprawiedliwości Zbrojewskiej.

Po przeprowadzanej, na wniosek prokuratury, sekcji zwłok, która odbyła się we wtorek 3 listopada udało się wykluczyć udział osób trzecich w śmieci prawniczki. Jako przyczynę zgonu podano „niewydolność wielonarządową po przebytej operacji”.

Nowak powiedział, że końcowa i pełna opinia z sekcji zostanie sporządzona w ciągu kilku tygodni. Dodał także, że z uwagi na tajemnicę lekarską nie podajemy żadnych dalszych informacji dotyczących stanu zdrowia lub procesu leczenia zmarłej.

Aby ustalić czymże jest owa niewydolność wielonarządowa skontaktowałem się z prof. dr hab. med. Andrzejem Kańskim – kierownikiem II Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii Samodzielnego Szpitala Klinicznego przy ul. Banacha, do którego 30 października trafiła nieprzytomna Zbrojewska.

Niewydolność wielonarządowa jest efektem wstrząsu. To skomplikowany proces, przebiegający wieloetapowo, podczas którego pojawiają się zaburzenia reakcji odpornościowej organizmu. Następuje niewydolność wielu narządów wynikająca z niskiego ciśnienia, z niewydolności oddechowej, krążenia, złej pracy nerek i in.

Na pytanie, czy tego niewydolność może pojawić się nagle, u zdrowego człowieka, prof. Kański odparł, że nie, ponieważ jest to stan postępujący. Najczęściej jest objawem wstrząsu, który może powstać z różnych powodów: w wyniku przyjęcia narkotyków, trucizn, alkoholu, czy nagłego krwotoku.

W internecie pojawiła się niepotwierdzona informacja, którą rozpowszechnił niedoszły poseł Zbigniew Stonoga, jakoby Zbrojewska cierpiała na raka mózgu i w związku z tym przeszła kilka operacji. Nawet jeśli przyjąć tę opinię jako prawdopodobną, nie można w żaden sposób usprawiedliwić faktu nadużywania przez nią alkoholu oraz prowadzenia pod jego wpływem samochodu. W chwili zatrzymania Zbrojewska w wydychanym powietrzu miała 2 promile, czyli tyle samo, co sprawca niedawnego wypadku, w którym zginęły 3 osoby.

Znana jest już data pogrzebu Moniki Zbrojewskiej. Zostanie pochowana w sobotę, 7 listopada na cmentarzu katolickim w Pabianicach.

→ Mariusz Baryła

5.11.2015

• foto: PAP / Grzegorz Michałowski

Czytaj także:

> Pijana i agresywna wiceminister sprawiedliwości

> Śmierć Zbrojewskiej

> Jest śledztwo w sprawie śmierci Moniki Zbrojewskiej

> Ostatnie pożegnanie prof. Moniki Zbrojewskiej

 

 

0
0

2 thoughts on “Wyniki sekcji zwłok Moniki Zbrojewskiej

 • 10/11/2015 at 15:34
  Permalink

  dziś rano przeglądając wiadomości trafiłem na informację o śmierci Pani Minister i tak wiedziony niezdrową ciekawością trafiłem na artykuły Mariusza Baryły.
  niewątpliwą winą człowieka jest prowadzenie pod wpływem alkoholu , i śp. Pani Zdrojewska wybrała prawdopodobnie w jej rozumieniu jedyny słuszny sposób na odpokutowanie tych że, nie znajdując być może wsparcia w nikim z swojego otoczenia kto chciał by jej pomóc
  rozumiejąc początkowe zainteresowanie Mariusza Baryły sprawą Pani Minister nie jestem w stanie pojąć niezdrowego uporu w/w pana w dążeniu do odarcia z wszystkiego innego człowieka nawet w obliczu jego śmierci, może Mariusz Baryła sam by zdecydował się na wykonanie sekcji zwłok

  1

  0
  Reply
 • 06/11/2015 at 15:07
  Permalink

  Na tym materiale z lipca 2015, gdzie gosciem programu w TV regionalnej jest p. Zbrojewska, doskonale widac ubytejk wlosow na glowie, co za pewne jest sladem po przebytej operacji
  http://www.regionalna.tvp.pl/20864628/16072015
  W moim odczuciu, choc osobiscie jej nie znalem, bardzo inteligentna, sympatyczna i ladna kobieta. Twarz moze i zmeczona – zmartwienia, praca; moze tez naduzywanie alkoholu – tego akurat nie wiem.
  Szkoda wartosciowej i dobrej osoby, ktorej mozna bylo pomoc.

  0

  1
  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.