Newsweek cytuje Gazetę Trybunalską

Dzisiejszy numer tygodnika „Newsweek” (46/2015,) przynosi artykuł pióra Wojciecha Cieśli pt. „Wersje śmierci”, poświęcony Monice Zbrojewskiej.

W zajawce umieszczonej na okładce pisma znalazło się zdanie: „Tajemnica śmierci wiceminister sprawiedliwości”. Niestety owa tajemnica nie zostaje przez autora tekstu wyjaśniona, a sam nagłówek służy jedynie celom marketingowym. Dwustronicowy materiał, który zawiera powszechne znane informacje dotyczące ostatnich dni życia Zbrojewskiej, uzupełniono wypowiedziami przedstawicieli łódzkiej palestry. Trudno jednak uznać je za wiarygodne, gdyż osoby wypowiadające się na temat byłej wiceminister nie występują pod swoimi nazwiskami.

Od artykułu wydrukowanego w opiniotwórczym wydawnictwie oczekuję więcej niż od plotkarskiego portalu, a treści w rodzaju „To regularny lincz. Została sflekowana w kilka godzin. W krótkim czasie, w tydzień, już jej nie było” wyraźnie sugerujące, że śmierć Zbrojewskiej nastąpiła na skutek negatywnej oceny jej występku sprawiają, że w tym przepadku pretekstu do dialogu brak.

Nie da się także poważnie traktować rzekomej wypowiedzi „jednego z łódzkich adwokatów”, jakoby błyskawiczne usunięcie Zbrojewskiej z funkcji podsekretarza stanu miało na celu uderzenie w Cezarego Grabarczyka, co wynikałoby z wewnętrznych starć pośród wysoko postawionych członków Platformy Obywatelskiej.

W. Cieśla całą swoją uwagę skupił na stronie obyczajowej zdarzenia, całkowicie pomijając aspekt negatywnych standardów, jakie od dłuższego czasu są widoczne w kraju, o którym napisałem we wstępie do notatki „Pijana i agresywna wiceminister sprawiedliwości”, iż polska rzeczywistość polityczna jest przygnębiająca, żeby nie powiedzieć depresyjna. O losie milionów obywateli w wielu przypadkach decydują alkoholicy i degeneraci: biskupi, ministrowie, sędziowie, prokuratorzy, parlamentarzyści, lekarze, dyrektorzy poważnych instytucji, prezydenci miast, wójtowie, radni.

Uważam, że autor tekstu nie przemyślał do końca, czemu jego wywód miał służyć i jaką postawę wobec opisywanego zagadnienia powinien przyjąć, bo jeśli jego głównym założeniem miała być obrona czci Zbrojewskiej, to całość wypadła mdło i niewiarygodnie, jak każdy artykuł napisany bez przekonania, o którym już na drugi dzień nikt nie będzie pamiętał.

Poniżej zamieszczam reprodukcję „Wersji śmierci”.

→ (mb)

9.11.2015

• repr. GazetaTRYBUNALSKA.pl

 

Czytaj także:

> Pijana i agresywna wiceminister sprawiedliwości

> Śmierć Zbrojewskiej

> Jest śledztwo w sprawie śmierci Moniki Zbrojewskiej

> Wyniki sekcji zwłok Moniki Zbrojewskiej

> Ostatnie pożegnanie Moniki Zbrojewskiej

 

 

1
0

Jedna myśl na temat “Newsweek cytuje Gazetę Trybunalską

 • 09/11/2015 o 14:17
  Permalink

  Szczerze powiedziawszy trochę więcej spodziewałem się po owym artykule, dlatego zaciekawiony przystąpiłem do lektury. Niestety nie dostarcza zbyt wielu informacji.
  Ciekawszy jest reportaż z serii Uwaga Tvn’u gdzie mamy wypowiedź specjalisty od uzależnień, ktory wskazuje na prawdopodobieństwo nałogu u p. Moniki.
  Może w końcu ktoś się wypowie z bliższych znajomych lub pracowników szpitala? Szpital w Sochaczewie chyba specjalizuje się w leczeniu choroby alkoholowej i innych nałogów (?)

  0

  0
  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.