Kandydaci

Tegoroczna kampania wyborcza w Piotrkowie ograniczyła się do wywieszenia plakatów, emisji spotów w lokalnej rozgłośni radiowej i do dystrybucji ulotek.

Nic nie wiadomo o przedwyborczych spotkaniach z elektoratem, gdzie kandydaci do parlamentu mogliby przedstawić swoje programy, pomysły, pochwalić się osiągnięciami itd. Lenistwo i tumiwisizm, tak w skrócie można scharakteryzować to, co dzieje się obecnie na powiatowej scenie politycznej i dotyczy wszystkich pretendentów – od prawa do lewa.

W skrzynce na listy znalazłem cztery ulotki, trzy należące do osób ze Zjednoczonej Lewicy: Marka Krawczyka, Barbary Pirek, Marka Domarackiego i jedną firmowaną logiem Platformy Obywatelskiej, na której widnieje Andrzej Czapla. Cechą wspólną wszystkich materiałów jest to, że twarze ludzi zostały komputerowo odmłodzone. 53-letni Czapla przypomina 30-letniego katechetę, a 56-letnia Pirek wygląda tak, jakby miała iść na bal maturalny.

Marek Krawczyk, lat 49, przedsiębiorca przedstawił siebie jako członka-założyciela Rady Przyjaciół Harcerstwa, inicjatora budowy pływalni na tomaszowskim osiedlu, przewodniczącego jury konkursu prozy i poezji „O Literacki Laur Arbuza” i wielokrotnego przewodniczącego rady rodziców w podstawówce, gimnazjum i liceum. Otrzymał m. in. Złotą Odznakę  Honorową przyznaną przez Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów oraz brązowy medal „Za zasługi dla obronności kraju”. Dlaczego chce zostać posłem i jakie są jego propozycje programowe – tego nie napisał.

Barbara Pirek, lat 56, nauczycielka matematyki z piotrkowskiego gimnazjum. Osiągnięcia wykraczające poza mury szkolne – brak, doświadczenie w działalności politycznej i społecznej – brak. Określa siebie jako osobę bezkonfliktową, otwartą na współpracę i wyzwania.

Rok 2014, poseł Domaracki kpi z uroczystości kanonizacyjnych
Rok 2014, poseł Domaracki kpi z uroczystości kanonizacyjnych Jana Pawła II i Jana XXIII. Foto: facebook.com.

Marek Domaracki, lat 51, z wykształcenia nauczyciel, z zawodu urzędnik. Niedawno zmienił barwy z pomarańczowych na czerwone. Na dole ulotki napisał: „25 X 2015 roku nie możesz pozostać obojętny na losy Ojczyzny. Staniesz przed szansą zmiany dotychczasowej sceny politycznej, a oddając na mnie głos obdarzysz mnie kredytem zaufania, a siebie szczęśliwym jutrem”. Domaracki do Sejmu VII Kadencji trafił z listy Palikota. Po pięciu latach obecności w parlamencie został zapamiętany z tego, że po pijanemu, wraz z dwoma innymi posłami, brał udział w pikiecie Wolnych Konopi, jaka miała miejsce przed gmachem sejmu w czerwcu 2013 r., za co został zawieszony na 3 miesiące w prawach członka klubu; że przed kamerami oddał darmowe bilety na Euro 2012, a następnie domagał się od prezesa PZPN kolejnych wejściówek na mecze; że jest autorem facebookowego wpisu: Wolałbym bzyknąć kozę niż posłankę Pawłowicz; że podczas kanonizacji Jana Pawła II i Jana XXIII fotografował się na klęczkach przed telewizorem i umieścił zdjęcia w sieci; że chciał złożyć doniesienie w sprawie zbyt głośno bijących dzwonów kościelnych w parafii Najświętszego Serca Jezusowego w Piotrkowie Trybunalskim. Przed rozpoczęciem kariery parlamentarnej Domaracki miał na koncie 1.200 złotych i był posiadaczem działki o wartości 30 tys. PLN. Obecnie jego zasoby pieniężne wynoszą 318 tys. PLN.

Andrzej Czapla, lat 52, inżynier elektryk, z dużym doświadczeniem samorządowym, były wiceprezydent Piotrkowa, radny dwóch kadencji, od 2008 r. wiceprezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. Zarabia bardzo dobrze. Skromny, uczciwy, pracowity facet, typ księgowego, dać mu zadania do wykonania – wykona je wzorowo. Jednak wyraźnie brakuje mu charyzmy, cech przywódczych, z pewnością nie jest wizjonerem. Czapla idealnie nadawałby się do pracy parlamentarnej, ale w krajach stabilnych politycznie, gospodarczo i społecznie takich jak Dania, Norwegia, Szwecja. W polskim sejmie, w starciu z chamami, ignorantami i dewiantami poległby w pierwszym miesiącu.

→ Mariusz Baryła

21.10.2015

• foto: GazetaTRYBUNALSKA.pl

 

 

1
0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.