Interesy Kulczyka

29 lipca br. w notatce poświęconej śmierci polskiego miliardera Jana Kulczyka napisałem m. in.:

Jednak udział Kulczyka w tej sprawie został bardzo szybko wyciszony, co dziwić nie może, bo gdy w grę wchodzą ogromne pieniądze „osoby trzecie” wykazują wyjątkową czujność.

Już kilka godzin po śmierci Kulczyka polskie media zaczęły tworzyć laurki na jego cześć. TVN24biznes nazwała go „Biznesmenem, filantropem, miłośnikiem kultury i sportu”.

Miejmy nadzieję, że wkrótce na światło dzienne wyjdą fakty dotyczące biznesowej kariery Jana Kulczyka, co może być większym wstrząsem dla polskiej polityki i gospodarki niż wspomniana „Afera taśmowa”.

Kilka minut temu portal „tvn24.pl” poinformował, że funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego pojawili się w środę w siedzibach Ministerstwa Skarbu i Giełdy Papierów Wartościowych. Prezes GPW opuścił siedzibę spółki w towarzystwie urzędników CBA.

Agenci Biura i Prokuratury Apelacyjnej w Warszawie działają w ramach śledztwa podejrzeń nieprawidłowości przy prywatyzacji Ciech S.A.

Informację potwierdziliśmy w Prokuraturze i CBA. – Potwierdzam , że agenci CBA na zlecenie prokuratury prowadzą przeszukania w pomieszczeniach tych instytucji – powiedział Jacek Dobrzyński, rzecznik CBA.

Agenci CBA przyszli do budynku Giełdy Papierów Wartościowych z „żądaniem wydania rzeczy” przez prezesa GPW Pawła Tamborskiego w związku z jego wcześniejszą funkcją wiceministra skarbu. Prokuratura bada bowiem jego rolę w prywatyzacji Ciech S.A.. Dlatego agenci zażądali od Tamborskiego wydania dokumentów związanych z prywatyzacją. – Mogę wyłącznie potwierdzić, że prowadzimy działania wspólnie z prokuratorami z wydziału przestępczości zorganizowanej i korupcji warszawskiej.

Również szef tego prokuratorskiego pionu nie jest rozmowny: – Działania mają związek ze śledztwem, które prowadzimy od kilku miesięcy. Prokurator uznał, że wyda polecenie wydania określonych materiałów przez pana prezesa Tamborskiego – mówi nam zastępca prokuratora apelacyjnego w Warszawie Waldemar Tyl.

Jak się dowiadujemy sprawa dotyczy okresu, gdy dzisiejszy prezeas GPW pełnił funkcje wiceministra skarbu państwa. Chodzi o prywatyzację grupy Ciech, którą przejął nieżyjący już najbogatszy Polak Jan Kulczyk. Śledczy wyjaśniają sekwencję jego spotkań z członkami rządu -w tym z ministrem Pawłem Tamborskim – towarzyszącą tej transakcji.

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie na tę informację zareagowała spokojnie. Po całym dniu wzrostów, index wig20 cofnął się z poziomu 2134 pkt do wartości 2122 pkt, a w tej chwili wynosi 2127 pkt.

Ciąg dalszy z pewnością nastąpi.

→ (mb)

14.10.2015

foto: forbes.pl, wnp.pl

 

 

0
0

Jedna myśl na temat “Interesy Kulczyka

 • 14/10/2015 o 22:18
  Permalink

  No i niech się biorą za dupę wszystkim kombinatorom!

  0

  0
  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.