XIV Sesja Rady Miasta – budżet

Podstawowym elementem decydującym o funkcjonowaniu każdego organizmu ekonomicznego, obojętnie czy jest to rodzina, zakład szewski, szkoła, huta szkła czy miasto – jest budżet. To w postaci cyfr umieszczonych na kartce papieru, krzyżują się kwoty obrazujące dochody i wydatki. Każda z osób zajmujących się finansami, nawet obudzona w nocy, powinna orientować się w stanie środków jakimi zarządza. Przynajmniej teoretycznie.

Początek dzisiejszej, XIV Sesji Rady Miasta Piotrkowa Trybunalskiego, poświęcono zmianom w budżecie miasta. Wśród punktów zwiększających i zmniejszających wydatki znalazły się trzy, które wydały się nam szczególnie interesujące.

Pierwszym z nich, pisaliśmy o tym wczoraj, była nieoczekiwana propozycja nabycia przez Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta samojezdnej zamiatarki, która służyłaby do odkurzania i mycia nawierzchni ulic w strefie”0″, obejmującej Stare Miasto i najbliższe jego otoczenie. Zarząd Dróg na spotkanie z radnymi nie wysłał dyrektora jednostki, ani jego zastępcy, ani nawet którejś z osób, miesiąc temu testujących maszynę. Na sali obrad zjawiła się Anna Banaszczak – księgowa (sic!) i to ona odpowiadała na pytania opozycyjnego radnego Tomasza Sokalskiego. Chodziło o zasadność wydatkowania 365 tys. PLN na urządzenie, którego przydatność jest wątpliwa. W dyskusji zabrali głos radni: Konieczko i Winiarski – oni również domagali się wyjaśnienia kwestii dotyczącej sprzątania tej części miasta.

Banaszczak usiłowała przekonać zebranych o potrzebie nabycia maszyny, ponieważ w przyszłym roku Zarząd zamierza samemu wykonywać prace porządkowe na Starym Mieście i nie zlecać ich podmiotowi zewnętrznemu, jak ma to miejsce obecnie. Wniosek nasunął się oczywisty: ZDiUM nie jest zadowolony z usług „ZIOM”, a mimo to nie dyscyplinuje prywatnej spółki narzędziami dostępnymi w zawartej umowie, opiewającej na blisko 8 milionów PLN.

Argumentacja Banaszczak nie przekonała Sokalskiego. Wobec kolejnych pytań księgowa wykazała swoją bezradność i niekompetencję, ponieważ brakowało jej przygotowania merytorycznego. Widząc to, wiceprezydent Kacperek stanął w „obronie” księgowej zarzucając radnemu, że jego pytania są niegrzeczne (sic!), a drugi wiceprezydent, Karzewnik, powiedział, że na terenie Starego Miasta jest czysto, co potwierdzają ludzie, którzy Piotrków odwiedzają (sic!).

Następna interpelacja Sokalskiego dotyczyła konieczności wydatkowania kwoty 24 600 PLN przeznaczonej dla Miejskiego Ośrodka Kultury na ułożenie światłowodu. Obecna na sali dyrektor MOK Elżbieta Łągwa-Szelągowska, która wystąpiła o dofinansowanie, nie potrafiła udzielić na to pytanie żadnej odpowiedzi, wydając z siebie kilka dźwięków przypominających mlaskanie. Sytuację uratowała jej podwładna Elżbieta Jarszak, wyjaśniając że Telewizja Piotrków przechodzi z nadawania analogowego na cyfrowe i ten podziemny kabel jest im niezbędny do działania.

Przy okazji okazało się, że TV-P, której  programy na youtube mają średnio około 600 wyświetleń, zmienia siedzibę i przenosi się na ul. Słowackiego, do drugiego budynku MOK, bo pomieszczenia w al. 3 Maja są zbyt ciasne. TV-P, biorąc pod uwagę wskaźnik kosztów utrzymania do oglądalności, jest chyba najdroższą telewizją w Polsce i z ekonomicznego punktu widzenia powinna zostać natychmiast zamknięta. Nie przeszkadza to obecnym władzom Piotrkowa, które dziurawy budżet usiłują łatać kolejnymi pożyczkami.

Przeciwwagą proponowanych zmian w budżecie było dodanie 12 000 PLN „z tytułu odsetek od nieterminowych wpłat m. in. czynszu”, jakie Ośrodek Sportu i Rekreacji zarobił ekstra. Również i ten zapis zainteresował dociekliwego radnego, bo skoro udało się ściągnąć aż taką kwotę odsetek, to jaka musi być należność główna, biorąc pod uwagę fakt, że ustawowe odsetki wynoszą w tej chwili 8% rocznie?

Głos zabrał dyrektor Ośrodka Heinzel, wspomagany przez główna księgową A. Michałowską, ale tylko po to, aby poinformować, że oboje nie mają pojęcia o jakie umowy konkretnie chodzi i o jakie niezapłacone kwoty. Na twarzy księgowej malowało się zakłopotanie, zaś dyrektor Heinzel był wyraźnie wystraszony, prawdopodobnie nie spodziewał się, że ktokolwiek może go o takie drobiazgi pytać.

Dyskusja została zakończona i przystąpiono do głosowania zmian w budżecie. Trzynastu spośród dwudziestu trzech radnych było „za”. Uchwała przeszła gładko.

Wystąpienia przedstawicieli instytucji podległych UM ocenić należy jako skandaliczne. Ignorancja i brak ogłady osobistej, jak w przypadku Heinzla, który na sesję przyszedł w podkoszulku i z przetłuszczonymi włosami, świadczą o tym, że ludzie ci nadają się jedynie do prac interwencyjnych. Obsadzanie wysokich stanowisk tego typu osobnikami, jaskrawo dowodzi, że dla prezydenta Chojniaka i jego najbliższych współpracowników, ważniejszymi przymiotami niż kompetencje i profesjonalizm, są: posłuszeństwo i źle rozumiana lojalność.

Fatalna polityka kadrowa w sposób oczywisty wpływa na to, że miasto stoi w miejscu, a mówienie o jego rzekomym rozwoju odebrać należy, jako niewybredny żart. Przyszłości 60-tysiecznego ośrodka nie da się budować w oparciu o propagandę i przypisywanie sobie fałszywych sukcesów.

Cynizm, jakim kierują się koalicjanci, wychodząc z założenia, że większość w radzie daje im nieograniczoną możliwość przepychania każdej, nawet najbardziej niedorzecznej uchwały, prędzej czy później obróci się przeciwko nim. Bo z miastem jest jak ze spółka giełdową: zdarzają się spekulacyjne ataki, ale w dłuższej perspektywie liczą się wyłącznie fundamenty.

→ Mariusz Baryła

23.09.2015

• foto: GazetaTRYBUNALSKA.pl

 

 

0
0

4 thoughts on “XIV Sesja Rady Miasta – budżet

 • 24/09/2015 at 20:42
  Permalink

  Wszystko zaczyna się układać w logiczną całość.
  Najpierw Szanowny Pan redaktor zauważył, że ZIOMale nie sprzątają tak jak to wynika z umowy, następnie złapał Pan dyrektora ZDiUMu na zleceniu prac pracownikom interwencyjnym (za które płaci ZIOMalowi), następnie złożył Pan zawiadomienie do prokuratury.

  Zbyt wiele wpadek w krótkim okresie czasu zanotował układ ZDiUM – ZIOM, prokurator, który bada sprawę, dociekliwy redaktor, którego ciężko będzie kupić… Zatem bezpieczniej jest „wyłączyć” tę strefę z usług powierzanych firmie zewnętrznej (zapewne kolejny raz ZIOMalowi). Przy okazji warto przyjrzeć się zapowiadanemu zakupowi, bo jakoś chętnie władza zdecydowała się zakupić ten pojazd. Proponuję Panu otworzyć filie redakcji w każdej strefie, ciekawe co wtedy decydenci zrobią 🙂

  0

  0
  Reply
 • 24/09/2015 at 08:16
  Permalink

  Skoro radni przyklepali wydanie 365.000 zł na zamiatarkę, która nie jest potrzebna bo zamiatanie wykonuje (podobno) ZIOMal, to rozumiem, że stosowne zawiadomienie do prokuratury będzie przez Pana redaktora zgłoszone?

  Panie redaktorze, bardzo proszę o zdobycie informacji od prezydenta i jego świty dotyczącej ilości przyłączy do miejskiej kanalizacji wykonanych do końca sierpnia,które to są bardzo ważne w kontekście podpisanej umowy na dofinansowanie inwestycji w oczyszczalnię ścieków. Niestety w tym temacie nie można liczyć na żadną inną redakcję.

  0

  0
  Reply
 • 23/09/2015 at 23:52
  Permalink

  No jak to dlaczego?? Bo to jedno wielkie dziadostwo.

  0

  0
  Reply
 • 23/09/2015 at 21:06
  Permalink

  Dlaczego w innych mediach cicho na ten temat? Tylko Baryła był na sesji?

  0

  0
  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.