W hołdzie Wodzowi Strzelców Podhalańskich

Kochał wojsko, nienawidził warcholstwa. Jego największym autorytetem był marszałek Józef Piłsudski, natomiast on sam był uwielbiany przez swoich żołnierzy za mądrość, wytrwałość i odwagę. Jako pierwszy wykorzystał swastykę jako symbol jednostki wojskowej. Później ten znak graficzny przejął Adolf Hitler.
Kliknij, aby powiększyć.
Kliknij, aby powiększyć.

W minioną niedzielę 30 września 2015 roku, w kościele pw. Zesłania Ducha Świętego w Bęczkowicach, gm. Łęki Szlacheckie, odbyła się uroczystość z okazji 70 rocznicy śmierci gen. bryg. Andrzeja Galicy.

Andrzej Galica urodził się w 1873 roku w Białym Dunajcu. Z zawodu był inżynierem, a z zamiłowania literatem, którego sztuki wystawiane były w teatrach. Działacz niepodległościowy na Podhalu, założyciel jednostki „Strzelca” i współpracownik Józefa Piłsudskiego.

Po wybuchu I wojny światowej werbował na Podhalu ochotników do Legionów Polskich. W 1915 roku trafił do Piotrkowa, gdzie współtworzył 3 pp LP. Brał udział w ciężkich walkach z armią rosyjską. Po kryzysie przysięgowym został internowany.

Kliknij, aby powiększyć.
Kliknij, aby powiększyć.

W latach 1919-1920 brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej. Mianowany do stopnia generała brygady został dowódcą 1. Dywizji Górskiej. Wśród swoich podwładnych zawsze zwalczał analfabetyzm.

Od 1920 do 1926 roku pełnił funkcję dowódcy 21 Dywizji Piechoty Górskiej w Bielsku. Wtedy też zaprojektował i doprowadził do oficjalnego zatwierdzenia piękne umundurowanie strzelców podhalańskich.

Podczas zamachu majowego, bez rozlewu krwi, opanował Częstochowę. W 1931 roku zakończył służbę wojskową. Kilka miesięcy wcześniej kupił zaniedbany majątek Majdan przylegający do wsi Piwaki w powiecie piotrkowskim (parafia Bęczkowice). Wkrótce poznał Krystynę Skarbek, córkę dziedzica z pobliskiej Trzepnicy, późniejszą najsłynniejszą agentkę brytyjskiego wywiadu podczas II wojny światowej.

Kliknij, aby powiększyć.
Kliknij, aby powiększyć.

W latach 1930-1935 był posłem na Sejm RP, a następnie senatorem IV i V kadencji. Działał też społecznie. Jego wizyta w szkole powszechnej w Ręcznie zaowocowała tym, że zachwycony nim 10-letni Staszek Karliński postanowił zostać żołnierzem (podczas II wojny światowej był dowódcą największego oddziału partyzanckiego w Okręgu AK Łódź).

Generał Galica podczas okupacji mieszkał w Majdanie i opiekował się chorą żoną. Niemcy dali mu spokój. Podczas Powstania Warszawskiego przebywał w stolicy. Po upadku powstania, poprzez Opoczno i Białaczów, powrócił na Majdan. Ciężkie przeżycia odcisnęły piętno na jego zdrowiu. Zmarł 6 czerwca 1945 roku.

W setną rocznicę urodzin – w 1973 roku prochy Generała przeniesione zostały z Bęczkowic do kwatery legionowej cmentarza w Zakopanem.

Gdy na Podhalu pamięć o gen. Galicy była zawsze żywa, to na Ziemi Piotrkowskiej został praktycznie zapomniany. Dopiero w 2009 roku obszerny cykl artykułów o nim opublikował piotrkowski miesięcznik „KurieR – Kultura i Rzeczywistość”.

Kliknij, aby powiększyć.
Kliknij, aby powiększyć.

Uroczystość w kościele w Bęczkowicach przygotowana była z dużym rozmachem. Głównym organizatorem był o. Henryk Szymański ISCH, wielki miłośnik historii. Wytrwale wspierała go dr Aleksandra Kozłowska z Łodzi, autorka książki „Góral generałem – Andrzej Galica”. Wśród gości była bratanica Generała –  dr Lucyna Galica-Jurecka z Zakopanego. Władze tego miasta reprezentowała radna – Bożena Solańska. Z Łodzi przybył marszałek Sejmiku Województwa Łódzkiego Marek Mazur. Z Bełchatowa przyjechał senator RP Wiesław Dobkowski. Władze  Piotrkowa reprezentował wiceprezydent Andrzej Kacperek. Z Gorzkowic przybył wójt Alojzy Włodarczyk.

Na czele delegacji środowiska Armii Krajowej stała ppłk dr Halina Kępińska- Bazylewicz, ps. „Kora”. Strzelców Podhalańskich reprezentowała delegacja 5 batalionu im. gen. Andrzej Galicy z Przemyśla. Była również delegacja żołnierzy z Rzeszowa na czele z mjr. Arturem Surmaczem.

Głównym punktem uroczystości było odsłonięcie w kościele pięknej tablicy pamiątkowej poświęconej Generałowi Galicy. Na zakończenie piękny występ dała Kapela Jasnogórska. Warto dodać, że organizację uroczystości wsparł wójt gminy Łęki Szlacheckie Piotr Łączny. Niestety, kilku parlamentarzystów Ziemi łódzkiej, do których zwróciła się o pomoc w organizacji dr Aleksandra Kozłowska, nie udzieliło żadnej odpowiedzi. Ponoć tylko jeden zapytał: – A kto to był ten Galica?

→ Paweł Reising

1.09.2015

• foto: Paweł Reising / GazetaTRYBUNALSKA.pl

Paweł Reising (ur. 1966 r. w Piotrkowie Trybunalskim) – niezależny dziennikarz, nauczyciel, absolwent UW i UJK. Redaktor i wydawca czasopisma „KurieR-Kultura i Rzeczywistość”. Autor książek: „Opowieści generała „Bończy” oraz „Huragan” z oddziału „Wichra” (współautor W. Pietraszczyk). Honorowy żołnierz 25 pp AK.

1
0

Jedna myśl na temat “W hołdzie Wodzowi Strzelców Podhalańskich

 • 09/01/2016 o 22:17
  Permalink

  Generał Andrzej Galica to wspaniały Polak. Cześć Jego Pamięci!

  2

  0
  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.