Tragikomedia i bystry Krzysio

„Magazyn TVN24 | Na weekend” opublikował artykuł Bartosza Żurawicza pt. „Samolotem wokół wiatraków, w którym autor porusza kwestię budowy elektrowni wiatrowej w pobliżu piotrkowskiego lotniska.

Z materiałem można zapoznać się pod adresem: http://www.tvn24.pl/debata/magazyn-tvn24-na-weekend,7.html#chapter-19. Przypomnę, że w 2014 r. sprawą zainteresowały się gazety i portale, a w październiku, tuż przed wyborami, prezydent Piotrkowa Chojniak wystosował apel. Zaraz potem napisałem na facebooku komentarz, który teraz przypominam.

→ (mb)

22.09.2015

• foto: pete.pl

* * *

Bystry Krzysio

Dwa lata temu, kiedy Chojniak, chwilowo sprawujący funkcję prezydenta Piotrkowa Trybunalskiego, nie udawał, że mnie nie widzi na ulicy czy w sklepie i zaglądał od czasu do czasu do mojego biura, miało miejsce zabawne zdarzenie.

„Rozmodlony” stał pod knajpą w Rynku i rozmawiał z kolegą Zenonem. Podszedłem do nich i powiedziałem do Chojniaka: – Czy to prawda, że mówią na pana „Brudny Krzysztof”?

Była to aluzja do filmów z Clintem Eastwoodem, który wcielił się w postać „Brudnego Harrego” – bohatera jak najbardziej pozytywnego. W jednej ze scen, jest taki dialog:
– Czemu mówią na ciebie „Brudny Harry”?
– Bo sprzątam każde gówno w mieście.

Chojniak nie skojarzył, bo „TV Trwam” prawdopodobnie nie pokazuje klasyki filmów policyjnych. Uniósł lekko brwi, a w jego oczach pojawiły się dwa znaki zapytania. Kolega Zenon roześmiał się.
– Bo jest pan od brudnej roboty.

Lotnisko foto T Stachaczyk 2014
Foto: T. Stachaczyk, 2014.

W Piotrkowie Trybunalskim jest Aeroklub i tenże Aeroklub posiada lotnisko, które słynie z tego, że coraz częściej zdarzają się na nim wypadki. Nieopodal, ale już w innej gminie, postawiono wiatrak produkujący energię elektryczną. Według władz lotniska, pilotów, spadochroniarzy itd. usytuowanie elektrowni wiatrowej jest fatalne, bo istnieje prawdopodobieństwo, że jakiś skoczek czy paralotniarz zboczy z kursu i wiatrak przerobi go na mięso mielone.

Ludzie z Aeroklubu pół roku temu, gdy wbito pierwszą łopatę pod inwestycję zaczęli pisać skargi, doniesienia, zapraszać reporterów telewizyjnych, organizować akcje internetowe itp. O sprawie zrobiło się głośno nie tylko w regionie, ale także w kraju. Mimo tych starań budowa nie została wstrzymana, a od tygodnia wiatrak stoi gotowy do odbioru technicznego. Budowla ma wysokość około 95 m, więc tyle, co trzy 12 piętrowe wieżowce.

W tym czasie „Brudny Krzysztof” milczał, a przecież mógł wziąć flaszkę wódki, pojechać do wójta Woli Krzysztoporskiej i obgadać z nim temat w ten sposób, aby to metalowe cholerstwo przesunąć tak, aby nie straszyło lotników. Nic jednak w tej sprawie nie zrobił.

Zatrybił dopiero w tym tygodniu, pewnie uznał, że może zyskać kilka głosów podczas nadchodzących wyborów, i wystosował list do władz wojewódzkich o treści następującej:

„Popieram protest władz lotniska w sprawie wybudowanej elektrowni wiatrowej, na linii podejścia do pasa startowego lotniska w Piotrkowie Trybunalskim.

Jednym z najważniejszych atutów Piotrkowa Trybunalskiego, jest Lotnisko Aeroklubu Ziemi Piotrkowskiej, z 1000 metrowym utwardzonym pasem startowym dla samolotów kategorii dyspozycyjnej, co znacznie podnosi atrakcyjność inwestycyjną miasta. Działająca na jego terenie Strefa Zrzutu PeTeSkydive jest pierwszą strefą i Szkołą Spadochronową w Polsce, odbywają się tu duże imprezy dla mieszkańców miasta i województwa, co ma znaczący wpływ na podniesienie atrakcyjności turystycznej naszego miasta oraz wzbogaca ofertę turystyczną regionu.

Elektrownia wiatrowa przekreśli możliwości rozwoju lotniska, które stanowi istotny element strategii naszego miasta. Jednocześnie pogorszy się atrakcyjność turystyczna całego regionu. Elektrownie wiatrowe, wbrew potocznemu określeniu zielona energia, nie są inwestycjami całkowicie obojętnymi dla środowiska. Stanowią zagrożenie dla istniejącego ekosystemu i naruszają wizualne wartości krajobrazu. Najważniejszą kwestią jest jednak naruszenie bezpieczeństwa lotów i szkoleń lotniczych.

O lokalizacji elektrowni wiatrowych nie można decydować ignorując protesty społeczne, dlatego jeszcze raz popieram stanowisko Aeroklubu Ziemi Piotrkowskiej”.*)

Nawet gimnazjalista zrozumie, że tego typu protest można o kant tyłka potłuc, bo jego wartość jest zerowa, podobnie jak świadomość Chojniaka czym jest miasto, w jaki sposób należy o nie dbać i jakie są jego priorytety.

Czas więc, aby dodać „Brudnemu Krzysztofowi” kolejny przydomek, tym razem „Brystry Krzysio”.

Mariusz Baryła, 17.10.2014

*) źródło: „piotrkow.pl”: http://www.piotrkow.pl/nasze-miasto/aktualnosci/prezydent-apeluje-ws-lotniska

 

 

1
0

Jedna myśl na temat “Tragikomedia i bystry Krzysio

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.