90. rocznica śmierci Eugene Sziklay’a

26 września przypada 90. rocznica śmierci Eugene Sziklay’a rumuńskiego pilota i konstruktora pochodzenia węgierskiego, który zginął tragicznie podczas pokazów lotniczych w Piotrkowie w 1925 r.
Szyklay rocznica pilot wypadek
„Głos Trybunalski”, 1925 r.

W kwietniu 1925 roku 33-letni inżynier marynarki Eugen Sziklay zaprojektowane nowy typ spadochronu wykorzystujący sprężone powietrze. Pierwszy pokaz wynalazku zaprezentowano 9 lipca 1925 roku w Bukareszcie. Niedługo potem Sziklay udał się do sąsiednich państw, aby promować swój patent. Pod koniec września zawitał na tor wyścigów konnych mieszczący się w Piotrkowie Trybunalskim. Teren ten kilka lat później, na wniosek Ligi Obrony Powietrznej Państwa, został zamieniony na lotnisko, które funkcjonuje do dnia dzisiejszego.

Tłumnie zgromadzona publiczność z niecierpliwieniem oczekiwała na występ skoczka. Kiedy aeroplan pilotowany przez S. Worledge wzbił się na wysokość 2 kilometrów, Sziklay oddał skok. Ostatni w swoim życiu.

O szczegółach tragicznego wypadku informował „Głos Trybunalski, uznając za prawdopodobną przyczynę nieotwarcia się czaszy spadochronu jego „niedokładne powiązanie”.

Komitet organizacyjny obchodów, składający się z przedstawicieli Aeroklubu Ziemi Piotrkowskiej, Klubu Lotniczego „Na Prostej”, Łódzkiego Klubu Seniorów Lotnictwa oraz Gimnazjum nr 5, zaprasza do wzięcia udziału w uroczystościach, których program przedstawia się następująco:

11.00 – msza św. w kościele ewangelickim przy ul. Rwańskiej 6
12.00 – przemarsz na cmentarz, gdzie znajduje się grób pilota
12.30 – ciąg dalszy uroczystości

→ (mb)

15.09.2015

• foto: 123hdwallpapers.com

 

0
0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.