Średniowieczny festyn na Podklasztorzu

Z dużym rozmachem władze Sulejowa zorganizowały V Średniowieczną Biesiadę  Rodzinną połączoną z obchodami 870-lecia miasta.

W dniach 15-16 sierpnia br. na Podklasztorzu można było obejrzeć walki rycerskie i pokazy jazdy konnej, przymierzyć strój średniowiecznego woja, poznać tajniki dawnych rzemieślników, zakosztować dawnych potraw, czy spróbować  swoich sił w strzelaniu z łuku lub rzucaniu dzidą.

Nie zabrakło, niestety, też atrakcji dalekich od średniowiecza, takich jak stoiska z tandetą, fast foodami i słodyczami. Także dobór wykonawców muzycznych, którzy prezentowali się na scenie nie zawsze  dobrze komponował się z pobliskimi murami byłego klasztoru cystersów.

Na placu obok rozłożyło się wesołe miasteczko. Odwiedzić można było stoiska promocyjne kilku samorządów oraz organizacji społecznych. I tak np. gminę Wolbórz promowała pisarka ludowa Krystyna Wieczorek oraz pisarz i plastyk Jarosław Śmiechowicz. Chyba najmniejsze zainteresowanie zwracał punkt promocyjny Piotrkowa Trybunalskiego, gdzie nie widziałem, żeby ktokolwiek się zatrzymywał i był czymkolwiek zainteresowany.

Za to kolejki dzieci z rodzicami ustawiały się np. do Ryszarda Arkuszyńskiego, który uczył tradycyjnego garncarstwa. Można było przy jego pomocy zrobić gliniany wazonik, czy miskę.

Zastawione samochodami wszystkie pobliskie ulice i tłumy przybyłych gości świadczyły, że organizatorzy zadbali o zaspokojenie gustów wszelakich odbiorców. Jednak to atrakcje związane z historią były niewątpliwie najbardziej warte uwagi.

→ (pr)

16.08.2015

• foto: Paweł Reising / GazetaTRYBUNALSKA.pl


 

0
0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.