Popołudnie z godziną „W”

Zbliża się godzina „W”. Napięcie wzrasta w Rynku Trybunalskim. Właśnie toczy się walka rycerska. Dwaj młodzieńcy w 30-kilogramowych zbrojach okładają się przedmiotami przypominającymi miecze.
1 sierpnia 2015 04
Kliknij, aby powiększyć.

Jednak żaden z wojów nie może zadać ostatecznego ciosu, więc pojedynek przemienia się w… zapasy. Wreszcie jeden obala drugiego i w geście zwycięstwa dumnie opiera na nim nogę. Wygląda to jak kiepski kabaret.

Dokoła biznes kwitnie. Właśnie rozkręca się „III Biesiada Trybunalska”. Rozmaitych piw i innych alkoholi jest tu dostatek. W centralnym miejscu ulokowano stoisko w wódkami regionalnymi, spośród których najbardziej promowana jest „Kurwica góralska”. Nie powiem, żeby ta nazwa zachęcała mnie do degustacji.

Tymczasem, przy pobliskim pomniku Nieznanego Żołnierza, robota wre. Dwóch fachowców z zakładu gazowniczego zapala płomień. Już za godzinę, w tym  miejscu, odbędą się obchody 71. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

1 sierpnia 2015 00
Kliknij, aby powiększyć.

Kilka minut przed godziną 17.00 około stu osób zbiera się na placu Kościuszki. Tradycyjnie nieobecny jest prezydent Piotrkowa – Krzysztof Chojniak, który jako medialny patriota i prawicowiec, powinien w tego typu uroczystościach brać udział. Tym razem miejskie władze reprezentują: wiceprezydent Kacperek i przewodniczący rady miasta Błaszczyński. 

Jako sukces należy uznać fakt, że obaj przedstawiciele urzędu miejskiego zjawiają się punktualnie. Obywa się bez żenady, takiej jak dwa lata wcześniej, gdy na 71. rocznicę utworzenia Armii Krajowej wszystkie delegacje stały, nie wiedząc, co czynić, bo zastępujący Chojniaka wiceprezydent Karzewnik spóźnił się 6 minut. Bez słowa wyjaśnienia wcisnął się przed czekające delegacje i szybko złożył wieniec. Stojący w pierwszym szeregu gen. Burza-Karliński był zdezorientowany, bo nie kojarzył tego człowieka.

1 sierpnia 2015 03
Kliknij, aby powiększyć.

Po wysłuchaniu głosu syren i obejrzeniu efektu zapalonych przez kibiców świec dymnych, zebrani składają wieńce na Grobie Nieznanego Żołnierza. Kombatantów Armii Krajowej reprezentuje delegacja na czele z ppłk dr Haliną Kępińską-Bazylewicz ps. „Kora”. Frekwencję na uroczystości zapewniają kibice i członkowie klubu „Gazety Polskiej”. Nie widać nauczycieli, harcerzy, radnych, posłów, policjantów, strażaków, czy przedstawicieli organizacji społecznych.

W następnej kolejności zebrani przechodzą pod pobliską kamienicę, gdzie obok tablicy upamiętniającej piotrkowianina gen. Stefana Roweckiego „Grota” składają kwiaty. Na zakończenie odśpiewują hymn narodowy „Jeszcze Polska nie zginęła”.

Nikogo z przedstawicieli ratusza nie było stać na okolicznościowe przemówienie, na jakąkolwiek wypowiedź, nie mówiąc już o podziękowaniu za zgromadzenie. 
1 sierpnia 2015 01
Kliknij, aby powiększyć.

Należy podkreślić, że w uroczystości nie wzięli udziału, zaprzyjaźnieni ze starostą Stanisławem Cubałą, przedstawiciele Powiatowej Rady Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz członkowie Ogólnokrajowego Związku Byłych Żołnierzy Konspiracyjnego Wojska Polskiego. Tym samym, po raz pierwszy w historii, na obchodach rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego nie pojawili się byli agenci bezpieki i oszuści działający w strukturach organizacji kombatanckich.

W samym czasie w Rynku Trybunalskim rozkręcano „Biesiadę Trybunalską”. W sielskim nastroju setki osób sączyły piwo, a przygrywała im orkiestra dęta z Rozprzy.

1 sierpnia 2015 05
Kliknij, aby powiększyć.

→ Paweł Reising

2.08.2015

• foto: Paweł Reising / GazetaTRYBUNALSKA.pl

Paweł Reising (ur. 1966 r. w Piotrkowie Trybunalskim) – niezależny dziennikarz, nauczyciel, absolwent UW i UJK. Redaktor i wydawca czasopisma „KurieR-Kultura i Rzeczywistość”. Autor książek: „Opowieści generała „Bończy” oraz „Huragan” z oddziału „Wichra” (współautor W. Pietraszczyk). Honorowy żołnierz 25 pp AK.

 

 

0
0

6 myśli na temat “Popołudnie z godziną „W”

 • 04/08/2015 o 11:38
  Permalink

  Generał Burza-Karliński nie żyje, więc nie mógł stać w pierwszym szeregu … Trochę szacunku przy wrzucaniu starych tekstów, proszę !

  1

  0
  Odpowiedz
 • 02/08/2015 o 23:19
  Permalink

  To rzeczywiście tłumy nauczycieli i patriotycznie nastawionych polityków piotrkowskich uszanowały cześć bohaterów. A gdzie taki stwór jak tzw. „PRAWICA RAZEM”? To udowadnia, że nich tacy prawicowcy jak z koziej dupy trąba.

  0

  0
  Odpowiedz
 • 02/08/2015 o 22:38
  Permalink

  Jeśli chodzi o nauczycieli to był też historyk D. Warzocha.

  0

  0
  Odpowiedz
 • 02/08/2015 o 22:33
  Permalink

  Jeśli chodzi o nauczycieli to oprócz W. Olejnik był historyk D. Warzocha.

  0

  0
  Odpowiedz
 • 02/08/2015 o 22:15
  Permalink

  Domyślam się, że w.w. radni pragną startować w najbliższych wyborach. Zawsze tego typu kolesiostwo uaktywnia się publicznie, gdy w pobliżu pojawia się nowe, większe koryto. A gdzie się podział Antek Macierewicz??? ostatnio go widziałem 4 lata temu przed poprzednimi wyborami do sejmu. Chyba dopiero we wrześniu przypomni sobie o swym patriotyzmie? I zacznie oblegać wszelkie uroczystości w okolicy. To całe takie picerskie towarzystwo na pokaz!!! Już po raz kolejny nie dam się nabrać!

  0

  1
  Odpowiedz
 • 02/08/2015 o 15:25
  Permalink

  Trzeba się było rozejrzeć, albo obejrzeć zdjęcia na innych portalach i nie pisać, że radnych na tej uroczystości brak….
  W imieniu PiS kwiaty składali m.in.radna W. Olejnik i radny S. Dajcz.

  1

  0
  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.