„Dokąd nas wiozą, co nas czeka…”

Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi bardzo serdecznie zaprasza na otwarcie wystawy  „Dokąd nas wiozą, co nas czeka…”, która odbędzie się w dniu  27 sierpnia 2015 roku o godzinie 15.00 w budynku Oddziału Stacji Radegast al. Pamięci Ofiar Litzmannstadt-Getto 12.
KLiknij, aby powiększyć.
KLiknij, aby powiększyć.

Wystawa czasowa w Muzeum Tradycji Niepodległościowych – Oddział Stacja Radegast upamiętnia wysiedlonych oraz deportowanych do i z Litzmannstad-Getto 1941-1942. Zaprezentowane zostaną, po raz pierwszy pamiątki/eksponaty, odnalezione podczas prac archeologicznych na terenie byłego Ośrodka Zagłady Kulmhof. Artefakty wypożyczone zostały z Muzeum byłego niemieckiego Obozu Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem – Oddział Muzeum Martyrologicznego w Żabikowie.

Fotograficzne powiększenia wykopanych monet, broszki, pierścienia, wachlarza, szklanej fiolki itp., naklejone na dyktę lub karton, zostaną zaprezentowane na swoistej rekonstrukcji płotu getta, który w latach niemieckiej okupacji rozgraniczał, właściwie rozdzierał na dwie radykalnie różne rzeczywistości Łódź/Litzmannstadt.

Materiał fotograficzny uzupełniony zostanie informacją – cytatami z Kroniki Getta z lat 1941-1942. Ekspozycję kończą fotogramy ukazujące pozostałości fundamentów b. pałacu w Chełmnie oraz miejsc z zarysami masowych grobów – terenów rozrzucania prochów w Lesie Rzuchowskim.

→ (mb)

20.08.2015

• foto: organizatorzy

 

 

0
0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.