TOTO na Torwarze

23 i 24 czerwca 2015 r. były świętem dla polskich fanów TOTO. Amerykańska grupa dała dwa oszałamiające koncerty w ramach europejskiej trasy, promującej najnowszy album zespołu – „XIV”.
TOTO podczas warszawskiego koncertu dali z siebie wszystko.
TOTO podczas warszawskiego koncertu dali z siebie wszystko.

Jak podkreślał w wielu wywiadach Steve Lukather – lider i gitarzysta TOTO, Polska, dzięki DVD z łódzkiego występu, zarejestrowanego dwa lata temu, odegrała znaczącą rolę w odbudowaniu pozycji zespołu na rynku muzycznym. W ramach podziękowania, w tym roku zorganizowano aż dwa koncerty w naszym kraju, które odbyły się we Wrocławiu i w Warszawie.

Setlista obejmowała najnowsze piosenki grupy, m.in. moje ulubione „Burn” czy „The Great Expectations”, starsze hity z „Rosanną” i „Afriką” na czele, a także często pomijaną na koncertach kompozycję „Georgy Porgy”.

Przyznam, że artyści mile mnie zaskoczyli, zarówno pod względem doboru repertuaru, jak i aranżacji wielu utworów. Lukather uraczył słuchaczy wgniatającymi w podłogę solówkami na gitarze, a jego partnerzy, pomimo zaawansowanego wieku, dotrzymywali mu tempa.

Cudowny koncert, cudowna muzyka.
Cudowny koncert, cudowna muzyka.

Miłym gestem ze strony zespołu było wykonanie „The Road Goes On” – utworu dedykowanego fanom w podziękowaniu za koncert w Łodzi, jak również Wielkim Nieobecnym: Jeffie Porcaro, zm. w 1992 r. perkusiście i założycielu TOTO, jego bratu, basiście Mike’u Porcaro zm. 15 marca br. i Fergie Frederiksen byłemu wokaliście zm. 18.01.2014 r.

Publiczność na warszawskim koncercie bawiła się świetnie, widać było, że na widowni pojawili się ludzie świadomi, doskonale znający twórczość bandu. Cieszę się, że mogłam w nim uczestniczyć i poczuć energię TOTO, która dla mnie jest wyjątkowa.

Niestety frekwencja była dość niska. Organizatorzy nie postarali się o odpowiednią promocję, co może dziwić, bo podczas ostatniej wizyty TOTO w Polsce w 2013 r. marketing był na zupełnie innym poziomie.

→ Karolina Filarczyk

1.07.2015

• foto: Karolina Filarczyk, 2015

Karolina Filarczyk (ur. 1984 r. w Łodzi) – specjalistka ds. turystyki, interesuje się turystyką krajoznawczą (Polska), historią kina, muzyką rockowa. Prowadziła oficjalny fanpage aktora Ireneusza Czopa. Największe osiągnięcie: dwóch wspaniałych synów.

0
0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.