Pretorianie Kukiza

Kilka godzin temu Paweł Kukiz przedstawił nazwiska 18 osób, które zostały powołane do reprezentowania jego ruchu. Lista składa się z 16 przedstawicieli wojewódzkich oraz po jednym na Europę i oddzielnie na Kresy Wschodnie.

W rozmowie z PAP muzuk zaznaczył, że reprezentanci jego ugrupowania nie są pełnomocnikami wyborczymi, ani nie reprezentują komitetów referendalnych.

– Trzeba odróżnić Ruch Kukiza od komitetów referendalnych, które może powołać każdy. Wyznaczeni przez Ruch Kukiza reprezentanci będą mieli za zadanie kontakt z lokalnymi mediami w poszczególnych województwach, a w przyszłości – jako członkowie wieloosobowych zespołów – obserwowanie działań komitetów referendalnych – powiedział lider ruchu.

Dodał także, że chce, aby liczba komitetów referendalnych była jak największa, bo to będzie miało wpływ na frekwencję i wyniki wyznaczonego na 6 września 2015 r. referendum.

– Nie jestem jednak w stanie ocenić sam transparentności i etyki ludzi, którzy powołują komitety i to m.in. będzie rolą powołanych reprezentantów. Nie wykluczam, że w wielu z komitetów referendalnych działają ludzie, którym będziemy mogli zaproponować miejsca na naszych obywatelskich listach wyborczych do Sejmu – dodał.

W przyszłym tygodniu mają być znane nazwiska osób, które stworzą, wokół wyznaczonych reprezentantów Ruchu Kukiza, wieloosobowe zespoły. – Te zespoły, wraz ze wspierającą mnie Radą Społeczno-Ekspercką, składającą się z ludzi, którzy nie będą kandydować w wyborach parlamentarnych, wyznaczą 41 mężów zaufania w każdym okręgu wyborczym w wyborach parlamentarnych. W porozumieniu z nimi będziemy układać listy wyborcze i prowadzić kampanię wyborczą w październikowych wyborach – podkreślił Kukiz.

Marcin Pampuch (po prawej) w rozmowie z Pawłem Kukizem. Foto: gazetatrybunalska.pl

Przedstawiamy listę Kukiza wraz z krótkimi notkami biograficznymi. Co dziwne zabrakło na niej Marcina Pampucha, który po lubińskim zjeździe ruchu był wyznaczony na jego pełnomocnika w woj. łódzkim.

Wielkopolskie

Agnieszka Białas – członkini stowarzyszenia „KoLiber”. W wyborach prezydenckich popierała skrajnie prawicowego Grzegorza Brauna. Protestowała przeciwko wystawieniu sztuki „Golgota Picnic” w Polsce. Mieszka w Śremie.

Podlaskie

Romuald Bielewicz – należy do Opus Dei. Kandydował w wyborach samorządowych z komitetu wyborczego prezydenta Białegostoku Mirosława Truskolaskiego. W przeszłości bardzo dobry znajomy posła Jacka Żalka (niegdyś czołowego przedstawiciela konserwatywnego skrzydła Platformy, obecnie przyboczny Jarosława Gowina), znanego ze swoich kilkukrotnych kłopotów z drogówką.

Lubelskie

Adam Kondrakiewicz – kolejny członek KoLibra i działacz Kongresu Nowej Prawicy. Z jej list startował w kilku poprzednich wyborach. Ponadto członek Fundacji Republikańskiej. Przeciwnik unijnych dotacji. Szachista-amator.

Podkarpackie

Oskar Kochman – rocznik 1991 r. Działacz Młodzieży Wszechpolskiej. Szef podkarpackich struktur Ruchu Narodowego. Z jego list bezskutecznie próbował dostać się do wojewódzkiego Sejmiku. Organizował demonstracje przeciwko studentom ukraińskim. Stwierdził, że na Podkarpaciu Polska jest „wynaradawiana”.

Zachodniopomorskie

Grzegorz Czarnecki – jak sam o sobie pisze: „Od lat 90. prowadzi własne firmy i projekty, głównie związane z działalnością wydawniczą i kulturą. Inicjator akcji obywatelskich, m.in. Obywatele-Przedsiębiorcy, Zielone Podwórka Szczecina. Aktywnie działa na rzecz wprowadzenia Jednomandatowych Okręgów Wyborczych w wyborach do Sejmu RP.” Ponadto był szefem Ruchu Kontroli Wyborów w Szczecinie. W tej sprawie współpracował m.in. ze znanym prawicowym reżyserem i kandydatem na prezydenta, Grzegorzem Braunem.

Łódzkie

Piotr Morta – radny powiatu wieruszowskiego. Za swoją działalność samorządową uzyskał tytuł samorządowca roku 2014 w plebiscycie „Dziennika Łódzkiego”. Członek zarządu Forum Związku Zawodowych. W latach osiemdziesiątych działacz „Solidarności”.

Małopolskie

Kamila Kępińska – urodzona w 1987 r. Pochodzi z Mrągowa, mieszka w Krakowie, gdzie jest lektorem języka portugalskiego w jednej z tamtejszych szkół językowych. Pracuje także w Małopolskim Ośrodku Ruchu Drogowego, przez niektórych pieszczotliwie zwanym Mordorem.

Lubuskie

Krystian Kamiński – w latach 2002-2013 członek Młodzieży Wszechpolskiej. Obecnie działacz Ruchu Narodowego i przedsiębiorca. Organizował akcję przeciwko sektom na terenie Uniwersytet Zielonogórskiego. Według organizatorów do sekt zaliczał się m.in. „radykalny wegetarianizm”. Dwa lata temu wraz z innymi narodowcami zakłócił spotkanie Janusza Palikota w Zielonej Górze, podczas którego ten promował swoją książkę „Zdjąć Polskę z krzyża”. Narodowcy najpierw krzyczeli „Zakaz pedałowania” oraz „Chłopak, dziewczyna, normalna rodzina”, po czym sami ustawili się w kolejce po książkę i dedykację.

Świętokrzyskie

Jacek Wilk – kandydował na prezydenta z ramienia Kongresu Nowej Prawicy. Zwolennik Nigela Farage’a, występuje razem z Marianem Kowalskim z Ruchu Narodowego, ale na swoim profilu na Facebooku potrafi podlinkować też też np. wywiad z lewicującym socjologiem Janem Sową.

Śląskie

Dominik Kolorz – szef „Solidarności” z regionu śląsko-dąbrowskiego. Uchodzi tam za szarą eminencję – to on decyduje o obsadzie stanowisk w spółkach górniczych. Także Kolorz był głównym negocjatorem, który rozmawiał z Ewą Kopacz podczas protestów górników na początku tego roku. Posiada niesamowitą zdolność zjednywania sobie ludzi. Na Śląsku za „swego” mają go górnicy nawet z najbardziej radykalnych związków.

Opolskie

Janusz Sanocki – wyjątkowy przypadek jak na atysystemowca. Weteran wielu partii – od PZPR, przez „Solidarność”, Kongres Liberalno-Demokratyczny i Unię Polityki Realnej. Kandydował też do Senatu z ramienia PiS oraz do Parlamentu Europejskiego z list Prawicy RP. W międzyczasie zdążył być jeszcze burmistrzem Nysy i radnym. Przy czym deklaruje się jako anarchista (co w sumie by się zgadzało). „Zasłynął” cztery lata temu z wychwalania białoruskiego dyktatora Aleksandra Łukaszenki. W białoruskiej telewizji narzekał z kolei na brak demokracji w Polsce.

Dolnośląskie

Albert Łyjak – zwolennik JOW-ów. Współpracuje z portalem „3obieg.pl” oraz „Gazetą obywatelską”. W wyborach prezydenckich popierał Kornela Morawieckiego (nie udało się zarejestrować jego kandydatury gdyż nie zebrano 100 tys. podpisów).

Kujawsko-pomorskie

Mirosław Piesiak – medalista igrzysk paraolimpijskich. Jego nazwisko wypłynęło dwa lata temu w kontekście afery w bydgoskim magistracie. Działacze Stowarzyszenia Sportu i Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych „Triumf” Start Bydgoszcz mieli wyłudzić pieniądze z dotacji samorządowych i od ministerstwa sportu. Jego działacze mieli pobierać pieniądze za dowóz zawodników na treningi, ale okazało się, że sami zainteresowani nic o tym nie wiedzą. Piesak, który wtedy piastował stanowisko wiceprezesa „Triumfu”, twierdził, że jego czterysta podpisów pod dokumentami ktoś sfałszował.

Warmińsko-mazurskie

Grzegorz Paciulan – przewodniczący Forum Związków Zawodowych w warmińsko-mazurskim. Związkowiec z „Solidarności ’80”.

Pomorskie

Artur Dziambor – współzałożyciel stowarzyszenia „KoLiber” oraz członek Rady Głównej Kongresu Nowej Prawicy. Startował także w wyborach na prezydenta Gdyni. Pojawiła się także informacja, że był członkiem SLD. On sam temu zaprzeczył na swoim profilu na Facebooku. Po ataku terrorystycznym na redakcję satyrycznego tygodnika „Charlie Hebdo” stwierdził, że nie „jest Charlie” bo pismo to „chamski i bezczelny humor”. Zaraz jednak dodał przy tym, że jest za karą śmierci, którą można by zastosować także wobec terrorystów odpowiedzialnych za atak.

Mazowieckie

Stanisław Tyszka – prawnik i doktor nauk humanistycznych (przewód doktorski obroniony na European University Institute we Florencji). Członek Centrum Analiz Fundacji Republikańskiej oraz Centrum im. Adama Smitha. Bohater małej afery sprzed trzech lat, kiedy to Jarosław Gowin, wówczas minister sprawiedliwości, podpisał z nim umowę na przygotowanie jednej z konferencji ministerstwa. Za usługę miał dostać 20 tys. zł. Nie podobało się to członkom Platformy, gdyż już wtedy był znany jako krytyk rządu Tuska, co robił na łamach „wPolityce.pl” i „Rzeczpospolitej”.

Kresy

Maria Pyż – redaktor naczelna Polskiego Radia Lwów. Związana z Ruchem Narodowym. Znana z krytyki Majdanu i nowych władz ukraińskich oraz polityki Polski wobec wschodniego sąsiada.

Zagranica

Grzegorz Zatorski – mieszka w Dublinie (to w Irlandii Kukiz uzyskał największe poparcie w czasie wyborów prezydenckich). Jest współtwórcą Discover Poland, organizacji, która ma za zadanie promować polską kulturę w Irlandii oraz działać na rzecz integracji między obiema wspólnotami. Organizował m.in. wystawę z okazji 70-ej rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego w Dublinie.

→ (mb)

11.07.2015

• źródło: PAP, Newsweek Polska, ruchkukiza.pl

• foto: GazetaTRYBUNALSKA.pl

 

 

0
0

2 myśli na temat “Pretorianie Kukiza

 • 12/07/2015 o 15:51
  Permalink

  Mnie zniecheca pampuch do głosowania na kukiza. To chodzace przeciwienstwo tego co kukuz chce.,. Przykleja sie wszedzie tam gdzie czuje kase… Obrzydlistwo.

  0

  0
  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.