Polska jest dobrym krajem do wypoczynku – relacja z wizyty ambasador Izraela Anny Azari

Elżbieta Radziszewska od czasu, gdy sprawuje funkcję wicemarszałka Sejmu RP, często spotyka się z przedstawicielami korpusu dyplomatycznego. Jako rodowita piotrkowianka w rozmowach chętnie nawiązuje do swojego regionu, do związanych z nim ciekawostek, czy znajdujących się tu zabytków.

Niedawno, podczas spotkania z ambasador Izraela Anną Azari, opowiedziała jej o strażakach z Rozprzy, którzy z własnej inicjatywy zdecydowali się zrewaloryzować tamtejszy kirkut, a podczas prac odkryli wyjątkową kolorową macewę. I właśnie ten kamienny pomnik okazał się inspiracją do zorganizowania wycieczki krajoznawczej po ziemi piotrkowskiej i radomszczańskiej.

Wizyta rozpoczęła się w środę 15 lipca br. o godzinie 10.30, gdy Anna Azari wraz z mężem i asystentką przybyła do piotrkowskiej biblioteki miejskiej, czyli dawnej Wielkiej Synagogi, gdzie została powitana przez wicemarszałek Radziszewską.

Następnie odbył się spacer po piotrkowskiej starówce, na terenie której, podczas okupacji, powstało pierwsze w okupowanej Europie getto żydowskie. Ambasador Azari odwiedziła trzy kościoły w obrębie Rynku Trybunalskiego oraz Centrum idei „Ku demokracji”, czyli dawny klasztor Panien Dominikanek. Na dziedzińcu, gdzie obecnie znajduje się scena i widownia, był plac na którym gimnastykę ćwiczyła uczennica Gimnazjum Heleny Trzcińskiej – Irenka Krzyżanowska, znana później jako Irena Sendlerowa. Ambasador Azari przyznała, że wiele słyszała o tej zasłużonej postaci, lecz informacja o jej związkach z Piotrkowem okazała się dla niej miłą niespodzianką.

Następnie goście udali się pod kamienicę przy Alejach 3 Maja 14, gdzie na pierwszym piętrze mieszkała późniejsza Matka Dzieci Holokaustu. Tam pod pamiątkową tablicą złożono kwiaty.

Kolejnym punktem wizyty był przejazd do Lasu Wolborskiego, gdzie pod obeliskami upamiętniającym rozstrzelanych Polaków oraz mieszkańców getta zapalono znicze i oddano hołd poległym.

Z Piotrkowa delegacja przeniosła się do Rozprzy, gdzie została powitana przez wójta Janusza Jędrzejczaka. W remizie OSP obejrzano z bliska odkopane przez tamtejszych strażaków zabytkowe macewy, w tym jedną wyjątkową, bo kolorową. Okazało się, że należała ona do Icchaka Rosickiego, który zmarł w 1933 roku.

W Radomsku na gości oczekiwała prezydent miasta Anna Milczanowska. Przedstawiła historię i współczesność swojego grodu. Opowiedziała o licznej społeczności żydowskiej, która przed II wojną światową stanowiła blisko 50 procent mieszkańców Radomska. Wspomniała o braciach Różewiczach, na cześć których corocznie jest organizowany festiwal teatralny. Mówiła o dynamicznie rozwijającym się przemyśle meblarskim oraz o partnerskiej miejscowości Kirjat Bialik w Izraelu i o aktywności młodzieży z obu miast. Ambasador Azari obiecała zainteresować przedsiębiorców z Izraela meblami z Radomska.

Prezydent Milczanowska podziękowała marszałek Radziszewskiej za współpracę i pomoc w uzyskiwaniu finansowania ważnych inwestycji.

Wkrótce potem goście zwiedzili malowniczy i dobrze zachowany radomszczański kirkut oraz miejsca związane z tutejszymi Żydami, np. budynek dawnych jatek koszernych. Panie Azari i Radziszewska przed wyjazdem z Radomska udzieliły wywiadu telewizji NTL.

Kolejnymi punktami wizyty izraelskich gości były Pławno i Gidle. Wójt gminy Janusz Pachulski wraz z przewodniczącą Rady Gminy Gidle Grażyną Ostojską byli przewodnikami po żydowskim cmentarzu znajdującym się w lesie pod Pławnem.

Gidle powitały nas wielką tęczą na niebie. Po złożeniu kwiatów pod obeliskiem niepodległości, wójt Pachulski zaprosił delegację do kawiarni na wyborne lody, z których miejscowość słynie.

Sanktuarium Matki Bożej Gidelskiej zachwyciło wszystkich. Barokowy kościół oo. dominikanów zrobił wyjątkowe wrażenie. Piękne ołtarze, rzeźby, obrazy. Ambasador Izraela po raz pierwszy miała okazję zobaczyć wielką, ruchomą szopkę przedstawiającą dzieje kościoła.

Z Gidel delegacja udała się do Przedborza. Po krótkim powitaniu przez burmistrza Miłosza Naczyńskiego, pierwsze kroki skierowano do Muzeum Ludowego, którego kustoszem jest „pozytywnie zakręcony” Tadeusz Michalski.

W muzeum nie mogło zabraknąć pamiątek żydowskich, gdyż przed wojną połowę mieszkańców miasteczka stanowili Żydzi. Oprócz przedmiotów użytkowych, zdjęć, rzeźb, dokumentów, strojów, rysunków, znalazły się także trzy macewy i zwoje tory.

W kościele p.w. św. Aleksego, który posiada wybudowaną przez króla Kazimierza Wielkiego wieżę podziwiano wyjątkowy ołtarz z obrazem Matki Bożej Serdecznej.

Pod wieczór burmistrz Przedborza zaprosił gości na poczęstunek do Domu Kultury. Tutaj wszyscy mogli spróbować lokalnego specjału – pysznego kugla, a także wyśmienitych wypieków. Burmistrz opowiedział o swoim miasteczku, o żydowskich śladach i ogromnym zainteresowaniu spływami kajakowymi w dół Pilicy, które stąd wyruszają, a także o najlepszej w Europie Szkole Wschodnich Sztuk Walki, która znajduje się w Starej Wsi nieopodal Przedborza.

Ambasador Anna Azari dała się poznać jako osoba sympatyczna, otwarta i z poczuciem humoru, znająca polską literaturę, zwłaszcza Reymonta, Sienkiewicza, Orzeszkową. Przyznała, że mąż namawiał ją do wyjazdu na wakacje, lecz ona sprowadziła go z Izraela do Polski przekonując, że Polska jest dobrym krajem do wypoczynku. Wycieczka zorganizowana przez marszałek Radziszewską, w pełni to potwierdziła.

O wizycie Anny Azari zostały wcześniej poinformowane władze wszystkich miast i miejscowości, jakie znalazły się na trasie wycieczki. Włodarze chętnie zaangażowali się w pomoc przy jej organizacji, dostrzegając możliwość promowania swojego terenu. Wyjątkiem okazał się prezydent Piotrkowa Chojniak, który nie wyraził zainteresowania spotkaniem.

→ Paweł Reising

17.07.2015

• foto: Paweł Reising / GazetaTRYBUNALSKA.pl

Paweł Reising (ur. 1966 r. w Piotrkowie Trybunalskim) – niezależny dziennikarz, nauczyciel, absolwent UW i UJK. Redaktor i wydawca czasopisma „KurieR-Kultura i Rzeczywistość”. Autor książek: „Opowieści generała „Bończy” oraz „Huragan” z oddziału „Wichra” (współautor W. Pietraszczyk). Honorowy żołnierz 25 pp AK.

 

 

1
2

4 myśli na temat “Polska jest dobrym krajem do wypoczynku – relacja z wizyty ambasador Izraela Anny Azari

 • 12/01/2016 o 19:47
  Permalink

  a Pani Janinie nikt nie podziękuje za wysiłek podtrzymywania kirkutu :(, nie mówię finansowo …. ale węgiel na opał by się przydał, albo coś :<

  1

  1
  Odpowiedz
 • 13/11/2015 o 01:10
  Permalink

  Super! jest w tym wpisie coś bardzo konkretnego. Pozdrawiam autora!

  1

  1
  Odpowiedz
 • 05/09/2015 o 00:25
  Permalink

  Dobre uwagi. Widzę, iż rozwijasz się w swojej branży jednakowoż tworzysz coraz bardziej ciekawe wpisy.

  0

  2
  Odpowiedz
 • 18/07/2015 o 01:34
  Permalink

  A ‚ten’ jak zwykle nie wyraził zainteresowania spotkaniem! A co Go interesuje wobec tego? Kogo chciałby przyjąć u bram miasta? Czy w ogóle ktoś widział gdzieś prezydenta? Czy on w ogóle wychodzi z domu, czy przyjeżdża do pracy? może potrzebuje jakiejś pomocy? Może trzeba by podesłać jakiegoś lekarza-specjalistę? Czemu jest ciągle nieobecny? Kret!

  1

  2
  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.