Nepotyzm w piotrkowskich sądach i co dalej?

W Sądzie Rejonowym w Piotrkowie Trybunalskim jest siedem wydziałów. Pracuje w nich 35 sędziów, ale tylko 26 nie ma powiązań rodzinnych z sędziami sądu okręgowego lub sądów rejonowych znajdujących się na terenie dawnego województwa piotrkowskiego.

I tak:

SSR Monika Cichocka orzekająca w I Wydziale Cywilnym jest córką byłej prezes Sądu Okręgowego Marianny Cichockiej, zaś SSR Jolanta Tomasik, to żona SSO Stanisława Tomasika.

II Wydział Karny reprezentują:

SSR Ewa Balińska, synowa Mariana Balińskiego byłego prezesa Sądu Okręgowego w Piotrkowie, obecnie sędziego w Sądzie Apelacyjnym w Łodzi; mąż sędzi Balińskiej – Maciej oraz jej teściowa – Maria Balińska są kuratorami sądowymi.

SSR Renata Folkman, to córka SSR w stanie spoczynku Folkmana.

W V Wydziale Gospodarczym z zatrudnionych 6 sędziów, czterech, to drugie pokolenie praktykujące w wymiarze sprawiedliwości. SSR Agnieszka Baranowska-Gos jest córką SSO Czesława Baranowskiego, SSR Dominika Lisiecka miłość do praworządności odziedziczyła po ojcu SSO Arkadiuszu Lisieckim. SSR Marcin Żurawski jest synem SSO Bolesława Żurawskiego, zaś rodzicami SSR Marii Lasoty-Dudkiewicz są sędziowie SR w Opocznie Dorota i Krzysztof Lasota.

Zarobki sędziów. Źródło: finanse.wp.pl

Ciekawy układ zawodowy panuje w rodzinie SSO Tadeusza Węglarka z IV Wydziału Karnego Odwoławczego. Jego druga żona i córka są SSR w Tomaszowie Mazowieckim –Magdalena Zielińska-Węglarek orzeka w II Wydziale Karnym, a Katarzyna Węglarek-Zdonek w I Wydziale Cywilnym, zaś pierwsza żona sędziego Mieczysława Węglarek pracuje w tym samym sądzie jako księgowa.

Do roku 2009 szkolenie przyszłych sędziów i egzaminy zawodowe odbywały się na poziomie jedenastu sądów apelacyjnych, a w niektórych przypadkach nawet sadów okręgowych, gdzie wykładowcami i egzaminatorami byli ludzie często powiązani ze sobą więzami rodzinnymi lub towarzyskimi, co w oczywisty sposób rodziło wątpliwości, względem niektórych nominacji.

Sześć lat temu powołano do życia Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury, która w całości przejęła na siebie ciężar szkolenia i egzaminowania pracowników wymiaru sprawiedliwości. Jak powiedział mi dyrektor szkoły SSA Leszek Pietraszko, szkolenie wstępne jest tak zorganizowane, aby zminimalizować prawdopodobieństwo dostania się do zawodu osób, których kwalifikacje mają mniejsze znaczenie niż rodzinne koneksje.

Mechanizm jest na tyle skuteczny, że do szkoły przyjeżdżają delegacje z innych państw, aby czerpać wiedzę i doświadczenie od organów i wykładowców KSSiP.

Można więc przyjąć, że nepotyzm w polskim sądownictwie został w znacznym stopniu ograniczony, a co za tym idzie, liczba nowo mianowanych sędziów, którzy noszą nazwisko swoich rodziców, diametralnie spadła.

→ Mariusz Baryła

16.07.2015

• foto: GazetaTRYBUNALSKA.pl

 

 

2
0

16 thoughts on “Nepotyzm w piotrkowskich sądach i co dalej?

 • 13/09/2016 at 17:23
  Permalink

  Czy tego rodzaju powiązania są TYLKO w P-owie Tryb. ????? CHYBA nie! To przypadłość całej Polski i większości tzw. wolnych zawodów, z aktorami, artystami i muzykami na czela.

  4

  0
  Reply
 • 10/01/2016 at 20:21
  Permalink

  Nie tak dawno były wybory ławników.Tym tematem także warto się zainteresować.

  2

  0
  Reply
 • 13/09/2015 at 22:05
  Permalink

  A Wadowice , tam jest super Ośmiornica Sadowa . Syn Adwokat byłej pani Prezes Sadu Rejonowego , obecnie Przewodnicząca Wydziału Karnego wygrywa wszystkie sprawy a odwołania trafiają do ojca Przewodniczący Wydzaialu Odwoławczego Sadu Okręgowego w Krakowie a obecna żona orzeka w tym samym Sadzie . Artykułów w internecie jest dużo można poczytać o Zosmiornicy w Wadowickim Sadzie .

  4

  0
  Reply
 • 13/09/2015 at 10:10
  Permalink

  jeszcze dopisano kto z kim sypia a wtedy powiązania byłyby jeszcze ciekawsze

  2

  1
  Reply
 • 13/09/2015 at 00:52
  Permalink

  hahahaha…to dopiero namiastka tego …Piotrków jest B.specyficzny

  2

  0
  Reply
 • 11/08/2015 at 18:59
  Permalink

  Michalina to była Pani Wisłocka

  1

  0
  Reply
  • 02/09/2015 at 12:50
   Permalink

   Marianna. Razem z SSO Szubertem robiła niezłe interesy w Sądzie…

   4

   0
   Reply
   • 02/09/2015 at 14:52
    Permalink

    Jakie interesy? Jeśli są Panu znane jakieś fakty, prosimy o kontakt z redakcją.

    (mb)

    3

    0
    Reply
 • 07/08/2015 at 16:08
  Permalink

  Odkrywcze! W następnym artykule Pan Redaktor mógłby- dla dania czytelnikom porównania – napisać o adwokatach, radcach prawnych, notariuszach, lekarzach, urbanistach, inżynierach etc.

  1

  2
  Reply
  • 02/09/2015 at 12:49
   Permalink

   Samorząd adwokacki czy radcowski jest samorządem prywatnym. Na dodatek te samorządy zostały skutecznie zniszczone po 2004 r. przez nikczemników pokroju Ziobry czy Gosiewskiego. Sądy czy Prokuratury są państwowe i nie mogą być folwarkami rodzinnymi!

   4

   1
   Reply
   • 13/09/2015 at 11:12
    Permalink

    Od 2004 monopol korporacji prawnych został złamany po wyroku 2003 roku, a jakość usług prawnych oraz skuteczność jest najgorsza na rynku. W samorządzie radcowskim najwięcej współpracowników SB ..Można sprawdzić w necie.

    3

    0
    Reply
    • 15/09/2015 at 18:22
     Permalink

     Podobno wszyscy adwokaci, którzy odbyli rzetelną i prawdziwą aplikację pod kierunkiem patrona do 2004 r., zostaną ex lege przyjęci do Sądów i prokuratur co najmniej okręgowych… Sprawiedliwości stanie się wreszcie zadość. Każdy szczyl, który odbywał quasi aplikację po 2004 r., powinien dostać tzw. „bierny wpis”. Adwokatura to nie śmietnik dla spadów z innych korporacji!

     5

     1
     Reply
 • 17/07/2015 at 23:08
  Permalink

  W koncu jakis artykul, ktory warto przeczytac!

  Brawo Mariusz

  3

  0
  Reply
 • 16/07/2015 at 16:18
  Permalink

  Pogubiłam się w tych samych nazwiskach! Zawsze zastanawialo mnie to czy takim ludziom nie przeszkadza to, ze inni wiedza o ich powiązaniach. Sama chyba odpowiem sobie na to pytanie – zyja w innym świecie i nie przejmuja sie takimi bzdetami. To jest brak honoru i godności, ale za to w zyciu im pewniej łatwiej!

  3

  0
  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.