JOW-y jak to się je?

W dniach 1-8 lipca CBOS przeprowadził sondaż wśród reprezentatywnej grupy Polaków w sprawie zbliżającego się referendum w sprawie jednomandatowych okręgów wyborczych. Badanie przeprowadzono na 1044 dorosłych Polakach.

Z badań wynika, że co drugi obywatel nie wie, czego będzie ono dotyczyć, a 41% uprawnionych do głosowania stwierdziła, że w referendum weźmie udział. Aby głosowanie było wiążące musi w nim wziąć udział przynajmniej połowa uprawnionych.

Pozostałe dwa pytania jakie znajdą się na kartach do głosowania będą dotyczyły finansowania partii politycznych z budżetu państwa i rozstrzygania wątpliwości, co do wykładni prawa podatkowego na korzyść podatnika. 81% obywateli popiera to ostatnie rozwiązanie, a 75% jest przeciwna dalszemu finansowaniu partii z budżetu.

Za wprowadzeniem jednomandatowych okręgów wyborczych opowiada się 45% badanych. W czerwcu na tę odpowiedź wskazywało 54 % respondentów. Jak więc widać w ciągu jednego miesiąca wskaźnik ten spadł o blisko 10 pkt. procentowych.

25% osób jeszcze nie wie jak zagłosuje, 14% chce oddać głos nieważny, a 16% jest przeciwna zmianom.

CBOS zwraca uwagę, że nadal najsilniejsze poparcie dla wprowadzenia JOW-ów jest wśród badanych, którzy w wyborach parlamentarnych zamierzają poprzeć komitet wyborczy Pawła Kukiza, dla którego wprowadzenie JOW-ów było głównym punktem programowym w niedawnych wyborach prezydenckich. „Jednak nawet w tej grupie obecnie mniej osób odpowiedziałoby twierdząco na pierwsze pytanie referendalne (spadek z 82 proc. do 77 proc.)” – zaznacza CBOS.

→ (mb)

20.07.2015

• grafika: obywatelskakonstytucja.p

 

0
0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.